Αναζήτηση ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΥ WebHosting

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mixos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mixos » 03 Φεβ 2004 11:36

Πρόσφατα έλαβα το εξής ε-μαιλ από την εταιρία που μου έκανε host το site:

this is the fourth time you've been disabled for the same thing. we cannot have you consistently generating this kind of load on our webservers therefore your account is permanantly disabled. I'm sorry but you will have to find another host. we cannot have our other customers suffer because of this.

40814 electr2003 -6 0 13948K 10196K pipdwt 1 0:00 3.60% 1.42% php
40888 electr2003 18 0 12812K 8880K lockf 0 0:00 3.77% 0.68% php
40900 electr2003 18 0 12812K 8880K lockf 2 0:00 4.55% 0.63% php
40905 electr2003 18 0 12812K 8880K lockf 0 0:00 6.66% 0.63% php
40852 electr2003 18 0 12812K 8880K lockf 0 0:00 1.48% 0.49% php
40872 electr2003 -6 0 11916K 8080K pipdwt 1 0:00 1.51% 0.39% php

Υπόψην η εταιρία αυτή έχει 40000 χρήστες οπότε αντιλαμβάνεστε την πολιτική που ακολουθεί.

Αυτήν την στιγμή το site μου είναι "πεσμένο" και δεν υπάρχει άλλη λύση από το να μετακομίσω, καθώς όπως βλέπεται είναι μόνιμη απενεργοποίηση για την οποία ευθύνονται δυο-τρεις χρήστες.

Αυτό το oveload οφείλεται κατά 99% σε offline site downloaders.

Γνωρίζει κανείς κάποια εταιρία hosting με χαρακτηριστικά και τιμή όσο πιο κοντά γίνεται σε αυτά: http://www.powweb.com/webhosting.html

και συγχρόνος να έχει μια πολιτική που να βοηθά τον χρήστη σε τέτοιες περιπτώσεις και όχι να του σταματάει το hosting?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mixos την 03 Φεβ 2004 13:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 03 Φεβ 2004 12:23

Αυτό το oveload οφείλεται κατά 99% σε offline site downloaders.
Basika to na katebazei kapios kati apo to site ti sxesi exei me tin php kai sto na anebazei to load tou server?

To eixame ksananalisei ayto alla den thimamai na bgalame kapio simperasma...

Άβαταρ μέλους
mixos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mixos » 03 Φεβ 2004 13:43

Ούτε και εγώ το έχω ξεκαθαρίσει πλήρως..

..αλλά κάθε σελίδα που θέλει να κατεβάσει ο χρήστης με downloader αναγκαστικά περνάει από τον PHP parser διότι περιέχει php κώδικά μετά βγαίνει η html την οποία σώζει στον σκληρό.. σωστά?

Αν αυτός έχει μια καλή γραμμή και μπορεί συγχρόνως να κατεβάσει πολλές σελίδες τότε αυτές θα περνάνε μαζί όλες από τον PHP parser την ίδια στιγμή και μετά την επεξεργασία σώζονται .. οπότε απασχολείται περισσότερο o parser και χρησιμοποιεί πολύ CPU.

Είναι σαν να πάνε 100 άτομα μαζί την ίδια χρονική στιγμή να κατεβάσουν μια σελίδα με PHP.. οπότε αναγκαστικά θα καταλάβουν μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ και ισχύ για την επεξεργασία php. Αν τώρα η εταίρία δεν επιτρέπει πάνω από 3% ας πούμε να χρησιμοποιεί ένας χρήστης της CPU τότε συμβαίνει αυτό που βλέπεις παραπάνω..

Αυτή είναι η δικιά που εξήγηση μέχρι στιγμής...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 03 Φεβ 2004 14:44

Poso megalo site exeis oste na katebazoun epi ores me kali grammi ? Ti scripts exeis oste na barenoun toso poli ton server?

Opos to eipes... an pane diladi 100 atoma?
An mpei kana spider tou google?

Etsi sou kleinoun to account? Sorry alla sou lene mparoufes... an exoun problima me to load tou server na baloun limits sto posoi tha mporoun na doun tin selida taytoxrona i den ksero kai go ti...

Άβαταρ μέλους
mixos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mixos » 03 Φεβ 2004 15:03

Αν πάνε 100 άτομα το ίδιο δευτερόλεπτο και ζητήσουν μια σελίδα πιστευεις δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα?

Είναι περίπου σαν να τραβάνε όλοι οι ένοικοι την πολυκατοικίας τα καζανάκια τους το ίδιο δευτερόλεπτο... ο σωλήνας θα σκάσει.

Επίσης αλλίως το εννοούν το overload όταν ο server έχει π.χ 6000 sites και αλλιώς όταν έχει 10 sites. Μην φανταστείς ότι τους κράσαρε ο server απλά χρησιμοποιήθηκε από ένα site παραπάνω CPU από ότι του αναλογεί.. τώρα αν μπορεί αυτό να αποτραπεί δεν ξέρω.

Το site είναι περίπου 200ΜΒ... και έχει περίπου 2000 επισκεπτες την μέρα 10000 pageviews κλπ

ότι και να λένε το θέμα είναι ότι το site είναι DOWN και φαντάζομαι θα είναι για πολυ ακόμη, με ότι αυτό συνεπάγεται. Στα ε-μαιλ είναι γενικόλογοι και γενικά δεν βγαίνει άκρη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mixos την 03 Φεβ 2004 15:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
macman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από macman » 03 Φεβ 2004 15:09

Στο χωριό μου λένε "όπου ακούς πολλά κεράσια, να κρατάς μικρό καλάθι".

Πολλές φορές οι προσφορές που γίνονται, σημαίνουν απλά προσδοκία ότι δεν θα χρησιμοποιήσεις αυτή την προσφορά, αλλά απλώς θα εντυπωσιαστείς.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 03 Φεβ 2004 20:44

mixos έγραψε:Γνωρίζει κανείς κάποια εταιρία hosting με χαρακτηριστικά και τιμή όσο πιο κοντά γίνεται σε αυτά: http://www.powweb.com/webhosting.html
Καλησπέρα,

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να σου παρέχω αυτά που αναφέρονται στο πακέτο στη συγκεκριμένη τιμή, αλλά από ότι είδες, ούτε εκείνοι μπορούν να στα παρέχουν, καθώς βρίσκουν διάφορες δικαιολογίες όταν βλέπουν οτι κάποιος ζητάει όλα αυτά τα πράγματα. Στείλε μου PM με το πόσο χώρο δίσκου χρειάζεσαι καθώς και τι bandwidth, και τότε θα μπορέσω να σου κάνω μία πιο συγκεκριμένη προσφορά.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

vas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vas » 04 Φεβ 2004 00:41

mixos έγραψε:Πρόσφατα έλαβα το εξής ε-μαιλ από την εταιρία που μου έκανε host το site:

this is the fourth time you've been disabled for the same thing. we cannot have you consistently generating this kind of load on our webservers therefore your account is permanantly disabled. I'm sorry but you will have to find another host. we cannot have our other customers suffer because of this.
Προφανώς αυτή η εταιρεία γεμίζει με δίσκους τα μηχανάκια της, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν καλά σε απαιτητικούς πελάτες.

Δεν είναι κακό, απλά κι αυτό έγκειται στο "ότι πληρώνεις παίρνεις". Ίσως αν οι πελάτες της είχαν static htm σελίδες να μην υπήρχε πρόβλημα. Βέβαια, η php είναι τόσο διαδεδομένη και εύκολη, που ακόμη και static σελίδα να θέλεις να κάνεις, για λόγους αναβαθμισιμότητας προτιμάς να την γράψεις σε php.

Μιας και μιλάμε για αξιόπιστο WebHosting, παρόμοιο είναι και το πρόβλημα του overselling, στο οποίο μόλις ένας πελάτης αρχίζει να χρησιμοποιεί όλο το χώρο του, αυτόματα γίνεται "κακός πελάτης" :D

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 04 Φεβ 2004 09:10

Panta isxiei to "oti plhroneis perneis"... afto einai alithia

Άβαταρ μέλους
nske

Δημοσίευση από nske » 08 Φεβ 2004 04:21

Ήμουν πελάτης της Netrillium 1 χρόνο και δεν έχω κανένα παράπονο, η τεχνική υποστήριξη είναι πάντα εκεί, την ασφάλεια στα μηχανήματά τους την προσέχουν και το κάθε μηχάνημα (τουλάχιστον αυτό που ήμουν εγώ) είχε περίπου 300 user accounts. Προσωπική εμπειρία από άλλη hosting company ως πελάτης δεν έχω, φίλοι μου που φιλοξενούνται/φιλοξενούνταν στην Hyperhosting και στην Datahost έχουν θετική άποψη, ιδιαίτερα για την υποστήριξη.

Αρνητική εμπειρία συνενόησης είχα με την Gisol ως προς τη διαδικασία χρέωσης και με την Zesthost ως προς τη διαδικασία ενημέρωσης - πριν από καιρό έστειλα ένα email επειδή μου έκαναν εντύπωση οι τιμές της με 1 τεχνική ερώτηση (αν θα είναι δυνατόν από το panel τους να περάσω email accounts στον mailserver τους σε domain που δεν είναι parked στο δικό τους DNS αλλά τα στέλνω εκεί από το MX record του δικού μου DNS). Δεν απάντησαν.. -

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης