απορίες

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
cosmathan

απορίες

Δημοσίευση από cosmathan » 10 Φεβ 2004 11:31

1)Πρόσφατα αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με έναν παλιό υπολογιστή που είχα (ATHLON 900)
Δεν μπορώ να εγκαταστήσω σωστά τα WIN XP αφού μου βγάζει συνεχώς σφάλματα κατά την εγκατάσταση.
Άλλαξα σκληρό και κάρτα γραφικών αλλά το πρόβλημα παραμένει.
Μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να αναγνωστεί σωστά κάποιο αρχείο.
Μπορεί να φταίει το cdrom;
Παλιότερα εγκατέστησα τα ΧΡ με χίλιους κόπους αλλά δε λειτουργούσαν φυσιολογικά και δε δέχονταν το NORTON για εγκατάσταση μέχρι που κόλλησαν.

2)Υπάρχει κάποιος τρόπος να εγκαταστήσω νέο BIOS στον υπολογιστή μου κατεβάζοντας κάποιο αρχείο από το internet;

3)Μετά το FORMAT στο σκληρό μένει χώρος 8ΜΒ που δε χρησιμοποιείται.
Αν διαγραφεί αυτός ο χώρος υπάρχει πρόβλημα;

Αν γνωρίζει κάποιος, ας μου απαντήσει.
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Valerov

απορίες

Δημοσίευση από Valerov » 10 Φεβ 2004 11:55

Gia koitakse to Cd twn Xp. Mipos einai gemato gratzounies! Kai pes mas ti PC exeis...ola ta xaraktiristika kathos kai ta minimata sfalmatos pou sou emfanizeis.

Gia to Bios logika tha exei kapoio utility to cd tis mitrikis alla kai na min exei auto pou mporeis na kaneis einai na mpeis sto site tis etaireias kai ekei sigoura tha iparxoun updates gia to BIOS.

Oso gia to Format den katalava ti ennoeis? Kaneis foramt kai meta ti ginetai??? Gine ligo pio safeis :)
:: Always Dive With A Partner ::

Άβαταρ μέλους
zZz

απορίες

Δημοσίευση από zZz » 10 Φεβ 2004 12:22

δεν ειμαι σιγουρος αλλα καλυτερα μην το σβησεις. μαλλον καποιες πληροφοριες του σκληρου θα βρισκονται εκει. αλλα στο λεω δεν γνωριζο κατι πανω σε αυτο

Άβαταρ μέλους
cracker

απορίες

Δημοσίευση από cracker » 10 Φεβ 2004 13:01

1)το πρόβλημα είναι καθαρά στο σιντιρομ. δοκίμασε άλλο δισκάκι. και δεν είναι απαραίτητο να φταίνε οι γρατζουνιές. δοκίμασε άλλη κόπια.

2)υπάρχει αλλά αν κατά την διάρκεια του update πέσει το ρεύμα ξέχνα την την μητρική. μπες στην σελίδα της μητρικής σου (της εταιρείας) και ψάξε για update.

3)όχι πρέπει να υπάρχει κενός χώρος ειδικά αν είναι ο δίσκος fat 32. δεν υπάρχει πρόβλημα αν μείνει ένας κενός χώρος αφού σε όλους τους δίσκους υπάρχει τέτοιος.

cosmathan

απορίες

Δημοσίευση από cosmathan » 10 Φεβ 2004 14:00

Ο υπολογιστής μου είναι
ΑΜD ATHLON 900MHZ
RAM 512 dim στα 100
μητρική QDI
κάρτα γραφικών GF MX420
τροφοδοτικό 250W
HD WD 120GB
CDROM Creative 52x

από την ACOM η οποία πρέπει να έχει κλείσει.

Για το σκληρό που τον αγόρασα πρόσφατα μετά τη διαμόρφωση μου αφήνει ακατανέμητο χώρο 8ΜΒ τον οποίο όμως διέγραψα και δεν ξέρω αν έσβησα κάποιες πληροφορίες του δίσκου.

cosmathan

απορίες

Δημοσίευση από cosmathan » 10 Φεβ 2004 14:02

Το cd των ΧΡ δεν έχει πρόβλημα γιατί το χρησιμοποιώ πολύ συχνά.

Άβαταρ μέλους
zZz

απορίες

Δημοσίευση από zZz » 10 Φεβ 2004 14:16

ασχετο αλλα να ξες το τροφοδοτικο σου ειναι τσιμα τσιμα να τα σηκονη ολα αυτα. προσεχε.

spookyb52
Επικοινωνία:

απορίες

Δημοσίευση από spookyb52 » 10 Φεβ 2004 22:07

Πέρα απο το συγκεκριμένο cd των xp δοκίμασες την εγκατάσταση με άλλο cd?? Είτε xp είτε 98 η οτιδήποτε άλλο? Άν δέν το έχεις κάνει δοκίμασε το.
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

cosmathan

απορίες

Δημοσίευση από cosmathan » 11 Φεβ 2004 15:38

Κατά την εγκατάσταση των windows xp βγάζει το μήνυμα: Από τα windows δεν είναι δυνατή η φόρτωση του υλικού σας για display. Επικοινωνήστε με τον προμηθευτή του υλικού σας .
Παλιότερα αδυνατούσε να φορτώσει και διαφορετικά αρχεία και έβγαζε μήνυμα ότι ίσως τα windows δε λειτουργήσουν σωστά.

Πάντως το cd δεν έχει πρόβλημα αλλά ούτε και το cdrom (δοκίμασα και άλλο από άλλον υπολογιστή)

Άβαταρ μέλους
cracker

απορίες

Δημοσίευση από cracker » 13 Φεβ 2004 16:17

εεε? σε φορμαρισμένο δίσκο δεν προσπαθείς να βάλεις τα xp?

αυτό το 512dim δεν μου κάθετε καλά.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

απορίες

Δημοσίευση από Cha0s » 13 Φεβ 2004 16:31

cracker έγραψε:1)το πρόβλημα είναι καθαρά στο σιντιρομ. δοκίμασε άλλο δισκάκι. και δεν είναι απαραίτητο να φταίνε οι γρατζουνιές. δοκίμασε άλλη κόπια.
Μην είσαι απόλυτος.
Μου έχει τύχει ουκ ολίγες φορές με ολοκαίνουριο CD και CDROM και να βγάζει ότι δεν μπορεί να διαβάσει αρχεία.
Απότι θυμάμαι ήταν κόλημα της Ram...
cracker έγραψε: 2)υπάρχει αλλά αν κατά την διάρκεια του update πέσει το ρεύμα ξέχνα την την μητρική. μπες στην σελίδα της μητρικής σου (της εταιρείας) και ψάξε για update.
Δεν χαλάει η μητρική.
Τα Bioses έχουν μία περιοχή που δεν γράφεται κατά το Update και διατηρούν έναν κώδικα εκεί ίσα ίσα για να αναγνωριστούν επεξεργαστής, μνήμη, φλοπυ και ISA Bus.
Με μία παλιά ISA κάρτα γραφικών μπορεί να ξεκινήσει ο υπολογιστής και να Bootarei από το floppy απόπου θα μπορέσει να ξανακάνει το update του bios.
Στην περίπτωση που η μητρική δεν έχει ISA slots ή δεν βρίσκει κάρτα ISA τότε μπορεί να φτάξει μία bootable δισκέτα και στο autoexec.bat να δηλώσει ότι εντολές θέλει το πρόγραμα για το flashαρισμα ώστε να κάνει το flash και να κάνει αυτόματα reboot το pc.
Ότι λέω παραπάνω το έχω κάνει (και τις 2 περιπτώσεις με και χωρίς κάρτα γραφικών) σε Bios της Award.
Γενικά η διαδικασία δεν αλλάζει πολύ από bios σε bios.
cracker έγραψε: 3)όχι πρέπει να υπάρχει κενός χώρος ειδικά αν είναι ο δίσκος fat 32. δεν υπάρχει πρόβλημα αν μείνει ένας κενός χώρος αφού σε όλους τους δίσκους υπάρχει τέτοιος.
Το πρέπει να υπάρχει κάποιος χώρος από που συμπερένεται;
Επειδή το κάνει η εγκατάσταση των Windows από μόνη της;
Προσωπικά σε όλους τους σκληρούς μου έχω χρησιμοποιήσει και τα 8mb που αφήνουν κενά τα windows κάνοντας resize το partition χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε σε NTFS ούτε σε FAT32.

Άβαταρ μέλους
cracker

απορίες

Δημοσίευση από cracker » 13 Φεβ 2004 17:06

Cha0s έγραψε:Μου έχει τύχει ουκ ολίγες φορές με ολοκαίνουριο CD και CDROM και να βγάζει ότι δεν μπορεί να διαβάσει αρχεία.
Απότι θυμάμαι ήταν κόλημα της Ram...
δεν είμαι απόλυτος. για αυτό είπα παραπάνω ότι δεν μου κάθεται καλά η dim.
Δεν χαλάει η μητρική.
Τα Bioses έχουν μία περιοχή που δεν γράφεται κατά το Update και διατηρούν έναν κώδικα εκεί ίσα ίσα για να αναγνωριστούν επεξεργαστής, μνήμη, φλοπυ και ISA Bus.
Με μία παλιά ISA κάρτα γραφικών μπορεί να ξεκινήσει ο υπολογιστής και να Bootarei από το floppy απόπου θα μπορέσει να ξανακάνει το update του bios.
Στην περίπτωση που η μητρική δεν έχει ISA slots ή δεν βρίσκει κάρτα ISA τότε μπορεί να φτάξει μία bootable δισκέτα και στο autoexec.bat να δηλώσει ότι εντολές θέλει το πρόγραμα για το flashαρισμα ώστε να κάνει το flash και να κάνει αυτόματα reboot το pc.
Ότι λέω παραπάνω το έχω κάνει (και τις 2 περιπτώσεις με και χωρίς κάρτα γραφικών) σε Bios της Award.
Γενικά η διαδικασία δεν αλλάζει πολύ από bios σε bios.
μου κάνεις μάθημα τώρα/?????έχεις κάνει ποτέ update σε bios? σε παλιά μητρική αν πέσει η τάση δεν σώνετε η κατάσταση.με τίποτα όσο και να ψάξεις ότι και να κάνεις όσο καλά και να ξέρεις τα πράγματα. μην το ψάχνεις. δεν το έχεις κάνει ποτέ. και σε καινούρια που έχει dual bios δεν είναι και τόσο εύκολο να το επαναφέρεις.
Το πρέπει να υπάρχει κάποιος χώρος από που συμπερένεται;
συμπαιρένετε από το ότι όταν ο δίσκος είναι fat 32 πρέπει κάπου πάνω στον δίσκο να υπάρχει η περιοχή fat 32 για να κινείτε η βελόνα.
Προσωπικά σε όλους τους σκληρούς μου έχω χρησιμοποιήσει και τα 8mb που αφήνουν κενά τα windows κάνοντας resize το partition χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε σε NTFS ούτε σε FAT32.
ωραία. πόσο δίσκο έχεις?40,80,120???
πόσταρέ μου τις ιδιότητες του δίσκου για να δούμε αν χρησιμοποιείς και τα 40,80,120 (όσα έχεις τέλος πάντων)gb. μιλάμε για fat 32 πάντα.

σου ξαναλέω ότι αν ο δίσκος σου είναι 40gb δεν μπορείς να τον ενεργοποιήσεις σε fat 32 100%. πρέπει υποχρεωτικά να μείνει ένας χώρος μη ενεργοποιημένος.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

απορίες

Δημοσίευση από Cha0s » 13 Φεβ 2004 17:16

cracker έγραψε: μου κάνεις μάθημα τώρα/?????έχεις κάνει ποτέ update σε bios? σε παλιά μητρική αν πέσει η τάση δεν σώνετε η κατάσταση.με τίποτα όσο και να ψάξεις ότι και να κάνεις όσο καλά και να ξέρεις τα πράγματα. μην το ψάχνεις. δεν το έχεις κάνει ποτέ. και σε καινούρια που έχει dual bios δεν είναι και τόσο εύκολο να το επαναφέρεις.
Φίλε μου να γνωρίζεις ένα πράγμα. Το 90% των τεχνολογικών ποστ μου ότι θα πω θα είναι τεκμηριωμένο και δοκιμασμένο.

Τώρα το ποιός πάει να κάνει μάθημα σε ποιόν είναι άλλο θέμα.
Δεν ξέρω με τι ασχολήσε και τι κάνεις.

Ξέρω όμως το εξής.
ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟ.
Άρα τα περί μαθήματος και τέτοιου είδους εξυπνάδες όχι σε μένα.
συμπαιρένετε από το ότι όταν ο δίσκος είναι fat 32 πρέπει κάπου πάνω στον δίσκο να υπάρχει η περιοχή fat 32 για να κινείτε η βελόνα.
Άμα είχε βελόνα ο δίσκος δεν θα λεγότανε δίσκος αλλά γραμμόφωνο...
Μάλλον δεν έχεις εγκαταστήσει ποτέ Windows ΝΤ Based (2000-XP) γιαυτό τα λες αυτά.
ωραία. πόσο δίσκο έχεις?40,80,120???
πόσταρέ μου τις ιδιότητες του δίσκου για να δούμε αν χρησιμοποιείς και τα 40,80,120 (όσα έχεις τέλος πάντων)gb. μιλάμε για fat 32 πάντα.

σου ξαναλέω ότι αν ο δίσκος σου είναι 40gb δεν μπορείς να τον ενεργοποιήσεις σε fat 32 100%. πρέπει υποχρεωτικά να μείνει ένας χώρος μη ενεργοποιημένος.
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει για πιο πράγμα μιλάμε.

Later....

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

απορίες

Δημοσίευση από cordis » 13 Φεβ 2004 17:27

cool 8)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

απορίες

Δημοσίευση από Nkapa » 13 Φεβ 2004 18:59

Τα 8ΜΒ εμφανίζονται αυτόματα όταν κάνεις format τον δίσκο σε NTFS μή σε απασχολεί αυτό. Ο δίσκος σου μπορεί να διαμορφωθεί μόνο σε NTFS σύστημα και όχι σε FAT32. Το FAT32 πάει μέχρι τα 80GB. Πιστεύω ότι φταίει το CD ROM σου τα συγκεκριμένα Creative 52x είχαν παρουσιάσει διάφορα προβλήματα με το πιο κλασικό να ανοιγοκλείνει το πορτάκι τους. Δανείσου και άλλαξε για να δοκίμασεις με άλλο CDROM-DVDROM να κάνεις την εγκατάσταση. Για τη μνήμη υπάρχει περίπτωση να φταίει αλλά δοκίμασε σε 2η φάση να την αλλάξεις.

Περί του update του BIOS τώρα ξέρω από παλιά πως όταν πέσει η τάση τη στιγμή που το κάνεις "παίρνεις τη μητρική στα χέρια" ευτυχώς σε όσες το έχω κάνει ήμουν τυχερός δε ξέρω αν έχει βγει κάποια προστασία τελευταία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες