απορίες

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
cosmathan

απορίες

Δημοσίευση από cosmathan » 14 Φεβ 2004 09:47

Στο fat32 μπορείς να κάνεις αρχεία μέχρι 3-4 GB;
Ισχύει;
Σε έναν 120άρι δίσκο που τον έχω χωρίσει σε 80-40 περίπου δεν μπορώ να τον μετατρέψω σε NTFS με δεξί κλικ μέσα απ΄ τα windows. Φταίει μήπως επειδή έχω επιλέξει δύο χρήστες κατά την έναρξη των windows;
Μπορώ να κάνω κάτι;

Άβαταρ μέλους
cracker

απορίες

Δημοσίευση από cracker » 16 Φεβ 2004 10:12

Cha0s έγραψε:Φίλε μου να γνωρίζεις ένα πράγμα. Το 90% των τεχνολογικών ποστ μου ότι θα πω θα είναι τεκμηριωμένο και δοκιμασμένο.
και το δικό μου 90% έτσι είναι. γιατί να ισχύει το δικό σου λοιπόν?
Τώρα το ποιός πάει να κάνει μάθημα σε ποιόν είναι άλλο θέμα.
Δεν ξέρω με τι ασχολήσε και τι κάνεις.
ούτε εγώ ξέρω. έχει σχέση?
Ξέρω όμως το εξής.
ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟ.
Άρα τα περί μαθήματος και τέτοιου είδους εξυπνάδες όχι σε μένα.
επειδή λοιπόν στην πληροφορική δεν υπάρχει τίποτα απόλυτο συνεπάγεται ότι δεν σηκώνεις εξυπνάδες αλλά μόνο κάνεις? αυτό μου λες.
Άμα είχε βελόνα ο δίσκος δεν θα λεγότανε δίσκος αλλά γραμμόφωνο...
Μάλλον δεν έχεις εγκαταστήσει ποτέ Windows ΝΤ Based (2000-XP) γιαυτό τα λες αυτά.
εσύ λοιπόν που έχεις βάλει ΧΡ ξέρεις ότι ένας δίσκος δεν έχει βελόνα έτσι? και το έμαθες όταν εγκατέστησες τα ΧΡ. αδερφέ καλά είναι να ειρωνεύεσαι αλλά τουλάχιστον κάνε την ειρωνεία σου όταν ξέρεις μερικά πράγματα. κι όχι όταν υποθέτεις κάτι χωρίς να ξέρεις. άνοιξε έναν δίσκο και δες αν έχει βελόνα ή όχι. αλλά πολύ φοβάμαι ότι άν ανοίξεις έναν δίσκο μετά δεν θα μπορείς να τον κλείσεις.

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει για πιο πράγμα μιλάμε.
μπορεί να μην κατάλαβα. εσύ που κατάλαβες και ξέρεις τα πάντα περί του θέματος και έχεις δίκιο κάνε αυτό που σε προκάλεσα να κάνεις για να δούμε αν έχεις δίκιο.

το ότι είσαι αυτό που είσαι στο φόρουμ δεν σημαίνει ότι μπορείς να την λες στον καθένα, δεν σημαίνει ότι τα ξέρεις όλα και πολύ περισσότερο δεν σημαίνει ότι μπορείς να ειρωνεύεσαι τον κόσμο. η δουλειά σου είναι άλλη. λές ένα πράγμα και σου ζητάω σαν απλό μέλος να το τεκμηριώσεις γιατί πιστεύω ότι έχεις άδικο. τεκμηρίωσέ το λοιπόν ή βγες και πες ότι έχεις άδικο. και άσε τα later και τα "μου φαίνεται ότι δεν έχεις καταλάβει για τι πράγμα μιλάμε" σε μένα. αν δεν έχω καταλάβει κάτι οφείλεις να μου το εξηγήσεις.έτσι κάνουν οι μοντ.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

απορίες

Δημοσίευση από Cha0s » 16 Φεβ 2004 10:34

{To post pou akolouthei einai se greeklish logo elipsis xronou. Signomi}
και το δικό μου 90% έτσι είναι. γιατί να ισχύει το δικό σου λοιπόν?
An exeis liges gnoseis mathimatikon katse kai bgale na doume poso einai to 90% to diko sou kai poso to diko mou.

ούτε εγώ ξέρω. έχει σχέση?
E den tha exei?
Gia kati sigkekrimeno milame...
επειδή λοιπόν στην πληροφορική δεν υπάρχει τίποτα απόλυτο συνεπάγεται ότι δεν σηκώνεις εξυπνάδες αλλά μόνο κάνεις? αυτό μου λες.
Gia pes mou pia einai i eksipnada mou ?
εσύ λοιπόν που έχεις βάλει ΧΡ ξέρεις ότι ένας δίσκος δεν έχει βελόνα έτσι?
Ti sxesi exei to leitourgiko me ton skliro pou exei belona?
Oi skliroi agoraki mou den exoun belones. Ama eixan belones den tha douleyan oute gia ena lepto apo tis gratzounies pou tha gemizan.
και το έμαθες όταν εγκατέστησες τα ΧΡ. αδερφέ καλά είναι να ειρωνεύεσαι αλλά τουλάχιστον κάνε την ειρωνεία σου όταν ξέρεις μερικά πράγματα
Toulaxiston ego ksero na diavazo kai na katanoo to noima ton protaseon.
Kane kai esi to idio kai meta des an ayto pou egrapses stekei.
άνοιξε έναν δίσκο και δες αν έχει βελόνα ή όχι.
Oi skliroi diskoi DEN exoun belones alla kefales.
Iparxei MEGALI diafora.
I kefali den akoumpaei pano ston diko pou peristrefetai.
Apexei apo ton disko peripou 6μcm.

αλλά πολύ φοβάμαι ότι άν ανοίξεις έναν δίσκο μετά δεν θα μπορείς να τον κλείσεις.
Exeis idea pos ftiaxnontai oi skliroi ?
KANENAS den mporei na anoiksei skliro na ton kleisei kai meta na leitourgisei sosta. Meionetai katakorifa i diarkia zois tou gia ton aploustato logo oti i skoni pou tha parei mesa einai megaliteri ton 6μcm pou einai i apostasi ton kefalon apo ton disko.

To an anoikses ena skliro den mou leei tpt.
DEN YPARXEI PERIPTOSI na exeis tis kataliles egatastaseis oste na anoikseis disko kai na min parei oute ena koko skonis!

Tora ta peri mod asta stin akri. Sou milao san aplo melos kai tipota parapera.
To oti eimai mod den allazei tipota sto pos tha egrafa.
To moderation einai gia alla pragmata oxi gia na eironeuomai opos les.

Ego eipa kapia pragmata kai me amfisvitises xoris stoixeia.
Ego parapano sou egrapsa ta stoixeia gia ayta pou se amfisvitisa.

Sou ksanaleo kai pali an den gnorizo kati den mpeno ston kopo kan na apantiso.
An omos to gnorizo kai blepo anasafies tha amfisvitiso tous pantes apo tin stigmi pou einai lathos.

Filika Baggelis.

{sorry kai pali gia ta greeklish}

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

απορίες

Δημοσίευση από deninho » 16 Φεβ 2004 11:20

Na rwtisw kati kai egw, file vagelis, xwris kanena pneyma eirwnias, i apostasi twn kefalwn einai 6μcm i 6 μm??? Gia genikes gnoseis rwtaw...

Άβαταρ μέλους
cracker

απορίες

Δημοσίευση από cracker » 16 Φεβ 2004 13:53

An exeis liges gnoseis mathimatikon katse kai bgale na doume poso einai to 90% to diko sou kai poso to diko mou.
με μαθηματικά θα το βγάλουμε? με μέθοδο των τριών για παράδειγμα?
E den tha exei?
Gia kati sigkekrimeno milame...
δηλαδή αποκλείεται εγώ που η δουλειά μου δεν έχει σχέση με Η/Υ να γνωρίζω περισσότερα από εσένα που μπορεί να έχεις σπουδάσει πληροφορική?
Gia pes mou pia einai i eksipnada mou ?
εσύ είπες ότι δεν ανέχεσαι εξυπνάδες.επειδή στην πληροφορική τίποτα δεν είναι απόλυτο. δεν είπα εγώ ότι κάνεις το έξυπνο. μόνος σου τα λες μόνος σου τα αμφισβητείς. διάβασε λίγο τα παραπάνω ποστ σου.
Ti sxesi exei to leitourgiko me ton skliro pou exei belona?
κι εγώ αυτήν την απορία έχω. εσύ μου είπες ότι δεν έχω βάλει ποτέ ΧΡ άρα δεν ξέρω αν ο σκληρός έχει βελόνα κτλ κτλ.
Toulaxiston ego ksero na diavazo kai na katanoo to noima ton protaseon.
Kane kai esi to idio kai meta des an ayto pou egrapses stekei.
την ίδια απάντηση σου δίνω κι εγώ. αυτό εγώ πρέπει να το πω όχι εσύ.
Oi skliroi diskoi DEN exoun belones alla kefales.
παίζουμε με τις λέξεις όταν έχουμε άδικο εεεε?
Iparxei MEGALI diafora.
οκ. τεράστια διαφορά. χάσμα γενεών.
I kefali den akoumpaei pano ston diko pou peristrefetai.
σωστό. δεν είπα εγώ το αντίθετο. άσχετο όμως.
KANENAS den mporei na anoiksei skliro na ton kleisei kai meta na leitourgisei sosta. Meionetai katakorifa i diarkia zois tou gia ton aploustato logo oti i skoni pou tha parei mesa einai megaliteri ton 6μcm pou einai i apostasi ton kefalon apo ton disko.
έτσι σου έχουν πει να λές? μάθε λοιπόν ότι ένας σκληρός ανοίγει πολύ εύκολα. το πιο πιθανό είναι να μην λειτουργήσει για αυτό και τέτοια πειράματα γίνονται σε παλιούς σκληρούς. αλλά αν ξέρεις θα τον κάνεις να λειτουργήσει.

To moderation einai gia alla pragmata oxi gia na eironeuomai opos les.
το κάνεις όμως. μπόρεί να μην το καταλαβαίνεις αλλά εγώ διακρίνω ειρωνεία στα λεγόμενά σου.
Ego eipa kapia pragmata kai me amfisvitises xoris stoixeia.
κάνεις μεγάλο λάθος. εγώ είπα κάποια πράγματα και εσύ με αμφισβήτησες. και τα στοιχεία σου τα ζήτησα αλλά ακόμα δεν μου τα έδωσες.
Sou ksanaleo kai pali an den gnorizo kati den mpeno ston kopo kan na apantiso.
An omos to gnorizo kai blepo anasafies tha amfisvitiso tous pantes apo tin stigmi pou einai lathos.
και καλά κάνεις. κι εγώ έτσι κάνω.
Filika Baggelis.
κι εγώ φιλικά. δεν ειρωνεύομαι.συζητάμε. και διαφωνούμε για να υπάρχει διάλογος.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

απορίες

Δημοσίευση από Cha0s » 16 Φεβ 2004 13:53

6μm το έγραψα λάθος από κεκτημένη ταχύτητα. Συγνώμη.

6μcm δεν υπάρχει :P:P:P

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

απορίες

Δημοσίευση από Cha0s » 16 Φεβ 2004 14:00

Επειδή πρέπει να πάω σε κάποια σεμινάρια αυτή τη στιγμή και δεν μου επιτρέπει ο χρόνος να σου αναλύσω τα παραπάνω, περίμενε ποστ μου το βραδάκι αργά.

Θα σταθώ σε ένα σημείο γρήγορα γρήγορα.

Το αν υπάρχει κάποια ειρωνία στα ποστ μου (είτε εσκεμένα είτε αυθόρμητα) δεν έχει να κάνει με το mod.
Και πριν γίνω mod με τον ίδιο τρόπο έγραφα και τώρα με τον ίδιο τρόπο γράφω και είτε συνεχίσω να είμαι Mod ή όχι πάλι το ίδιο θα γράφω.

Από την στιγμή που ο admin (Σκλάβος) δεν έχει δείξει να ενοχλείται δεν νομίζω να έχει κάποιος άλλος το δικαίωμα να κρίνει το πως θα μιλάω.

Φιλικά,
Βαγγέλης.

Άβαταρ μέλους
cracker

απορίες

Δημοσίευση από cracker » 16 Φεβ 2004 14:03

δηλαδή αν εγώ νοιώθω ενοχλημένος δεν έχει σημασία? αν εγώ διακρίνω ειρωνεία από τα δικά σου τα ποστ δεν λέει τίποτα.?
με λίγα λόγια μου λες ότι αν πχ εγώ κι ο σκλάβος είμασταν κολλητοί θα μπορούσα να ειρωνεύομαι και να λέω ότι θέλω στον καθένα κι εφόσον δεν τον πειράζει αυτόν να μην τρέχει τίποτα.ε?
περιμένω.

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

απορίες

Δημοσίευση από e-times » 16 Φεβ 2004 14:58

Κατα τ'αλλα αυτο το post το εβαλε ο cosmathan για να του λυθουν καποιες αποριες.

τσ!τσ! τσ!.........
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

απορίες

Δημοσίευση από deninho » 16 Φεβ 2004 15:32

min synexisete allo, giati ksefeygete poly apo to arxiko thema...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες