Η πραγματικη ιστορια της Ελλαδας

Διάφορες σελίδες που ανακαλύψαμε και πιστεύουμε ότι ενδιαφέρουν και κάποιους άλλους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 12 Φεβ 2004 23:56

Δεν είδα την απάντηση. Ακόμη και dll να δημιουργούνται, ο κάθε browser βλέπει μόνο τον κώδικα που παίρνει απο τον σερβερ. Σε λίγο η απόδειξη οτι φταίνε τα κεφαλαία ...

CyLight

Δημοσίευση από CyLight » 12 Φεβ 2004 23:59

ThyClub έγραψε:Γλώσσες όπως:

PHP
ASP (NET, kai oti allo)
Coldfussion
JSP
ktl

είναι server side. Server Side σημαίνει οτι το script τρέχει στον server και αφού δημιουργηθεί η HTML στέλνεται στον browser.

Client Side είναι οι:

Javascript (ecmascript)
VBScript
ktl

Οι οποίες τρέχουν στον browser.

Περιμένω ακόμη τις διαφορές της ASP & ASP.NET σε αυτό το θέμα :wink:
Οπως σου εχω απαντησει και πιο πανω
Το προβλημα παρουσιαζετε επειδη η ASP.NET εχει φτιαχτει για να μπορεις σε ενα πορταλ να "παιζεις" σε 2 ταμπλο... τι εννοω? Οτι με ακριβως τον ιδιο κωδικα και τις ιδιες σελιδες το πορταλ λειτουργει και για pc αλλα και για wap. Οποτε οτι δεν αναγνωριζετε σαν ΙΕ αναγνωριζετε σαν mobile... Εκει ειναι και το προβλημα με τους αλλους browsers.
και οι διαφορες (μια απο τις βασικες) ειναι παλι πιο πανω
Η διαφορα ειναι στο οτι η ASP.NET δημιουργει (εκτος των αλλων) βιβλιοθηκες (dll), και οτι ο κωδικας ειναι στις "πισω σελιδες" και οχι μαζι με την html (οπως γινοταν στην ASP) τις .aspx.
Δηλαδη ενω η ASP δημιουργει μια μονο σελιδα με κωδικα+HTML, η ASP.NET δημιουργει 2. Η μια εχει το κωδικα μονο (.vb) αν γρεφεις σε visual basik, (.cs) αν γρεφεις σε C# κτλ και η αλλη εχει μονο την HTML (.aspx). Δημιουργει επισης μια τριτη σελιδα με επεκταση (.aspx.resx).
Δηλαδη για το index file εχουμε 3 files, το index.aspx - το index.vb - και το index.aspx.resx.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 13 Φεβ 2004 00:08

Αυτό που δεν πιάνω είναι:

Ωραία δημιουργεί 3 αρχεία. Αυτά γίνονται link πουθενά στην σελίδα??? Ωστε ο browser να τα διαβάσει???

Αν ναι τότε σου δίνω δικιο και ζητάω συγνώμη για το ειρωνικό σχόλιο. Αν όχι τότε νομίζω οτι κάτι άλλο φταίει και όχι οτι είναι σε ASP.NET

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 13 Φεβ 2004 00:11

To DotNetNuke μου άνοιξε μια χαρά με Firebird. Εκεί χρησιμοποιούν κάτι άλλο και όχι ASP.NET :wink: :wink: :wink: :wink:

Φιλαράκο συγνώμη αλλά νομίζω οτι κάτι άλλο φταίει και όχι η ASP.NET

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Φεβ 2004 00:11

η σελίδα λειτουργεί μια χαρά και με Opera φτάνει να έχεις κάνει install και την java, γιατί η ASP.NET είναι server side.... ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Φεβ 2004 00:12

δοκίμασα και το DotNetNuke με Opera και πήγε τέλεια...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

CyLight

Δημοσίευση από CyLight » 13 Φεβ 2004 00:14

Οχι, το ενα μονο μπαινει στο νετ, τα αλλα 2 ειναι μερος της dll που δημιουργειτε. Η dll φυσικα μπαινει και αυτη στο νετ!

Ομως το προβλημα δεν ειναι εκει (αν γραψεις μονος σου το κωδικα τοτε λειτουργει με ολους τους browsers), το προβλημα ειναι οτι το συγκεκριμενο πορταλ (με κωδικα του DotNetNuke) εχει φτιαχτει για να λειτουργει και σε pc (internet) αλλα και σε wap (mobiles) οποτε οτι δεν ειναι ΙΕ το αναγνωριζει σαν κινητο! Και προσπαθει να στειλει τον κωδικα σε κινητο! Οποτε το αποτελεσμα που περνεις εσυ (με Opera) ειναι ή μονο ο τιτλος ή τιποτα!

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Φεβ 2004 00:16

John Sclavos έγραψε:η σελίδα λειτουργεί μια χαρά και με Opera φτάνει να έχεις κάνει install και την java, γιατί η ASP.NET είναι server side.... ;)
- follow me @twitter

CyLight

Δημοσίευση από CyLight » 13 Φεβ 2004 00:17

Ρε παιδια, τωρα τι μου λετε? Αφου ο κωδικας ειναι ο ιδιος! Δεν εχω αλλαξει ουτε ΓΡΑΜΜΗ!!!

Ας ειναι ομως... Δεν με ενοχλει αυτο (αν και ειναι ενοχλητικο να μην λειτουργει με αλλους browser) μια και το θεμα του σαιτ δεν ειναι ο προγραμματισμος :) αλλα η ιστορια!

CyLight

Δημοσίευση από CyLight » 13 Φεβ 2004 00:18

John Sclavos έγραψε:
John Sclavos έγραψε:η σελίδα λειτουργεί μια χαρά και με Opera φτάνει να έχεις κάνει install και την java, γιατί η ASP.NET είναι server side.... ;)
Εγω εχω το Opera 7 + Java αλλα και παλι δεν λειτουργει :wink:

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Φεβ 2004 00:18

Ο κώδικας μπορεί να είναι ο ίδιος... αλλά το θέμα (theme) είναι άλλο... ;)
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 13 Φεβ 2004 00:19

αν γραψεις μονος σου το κωδικα τοτε λειτουργει με ολους τους browsers
Δηλαδή???
το προβλημα ειναι οτι το συγκεκριμενο πορταλ (με κωδικα του DotNetNuke) εχει φτιαχτει για να λειτουργει και σε pc (internet) αλλα και σε wap (mobiles) οποτε οτι δεν ειναι ΙΕ το αναγνωριζει σαν κινητο!
Αυτό προσπαθώ να σου πώ. Το πορτάλ που έχεις κάνει με κώδικα του DotNetNuke δεν μπορεί να αναγνωρίσει κάτι άλλο εκτός απο ΙΕ άρα δεν φταίει η ASP.NET. Αν το κάνεις να αναγνωρίζει και άλλους browser τότε θα τρέχει κανονικά.

Σου φέρνω σαν παράδειγμα το site του DotNetNuke που τρέχει μια χαρά. Απόδειξη οτι η ASP.NET τρέχει παντού και το πρόβλημα είναι στον κώδικά σου και όχι στην γλώσσα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Φεβ 2004 00:20

Opera Version information

Version 6.05
Build 1140
Platform Win32
System Windows 2000
Java Sun Java Runtime Environment 1.3

και πάει μια χαρά... ;)
- follow me @twitter

CyLight

Δημοσίευση από CyLight » 13 Φεβ 2004 00:21

Το σαιτ ειναι προσωρινα σε καποιο free server, το προβλημα ειναι οτι δεν σου δινουν την δυνατοτητα να αλλαξεις τον κωδικα...
Οποτε δεν μπορω να κανω κατι εγω. Ισως αν το σαιτ πετυχει και μεταφερθω σε δικο μου server τοτε πολλα θα αλλαξουν :)

CyLight

Δημοσίευση από CyLight » 13 Φεβ 2004 00:23

Να και τα δικα μου:
Version information
Version 7.20
Build 3144
Platform Win32
System Windows XP
Java Sun Java Runtime Environment version 1.4

και δεν παει με τιποτα :) :) :)

Απάντηση