Στατιστική ανάλυση - πρόβλεψη

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tempo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tempo » 17 Φεβ 2004 11:04

Γεια και χαρά σε όλους,

θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να δέχεται ως δεδομένα μια σειρά αριθμών και να "προσπαθεί" να προβλέψει τον επόμενο αριθμό με βάση την προϊστορία αυτή. Φυσικά γνωρίζω ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό με το Excel με τις γραμμές τάσης αλλά θα ήθελα να γνωρίζω αν υπάρχει και κάτι άλλο. Σίγουρα είναι αδύνατο να προβλεφθεί ο αριθμός (τότε όλοι τζόκερ θα παίζαμε) αλλά με ενδιαφέρει στην δουλειά μου να έχω ένα ακανόνιστο δείγμα αριθμών και με βάση αυτό να υπολογίζουμε τον επόμενο.

Κάθε βοήθεια απο μαθηματικούς είναι ευπρόσδεκτη.

Επίσης κάποτε είχε φτάσει στα αυτά μου μια γλώσσα προγραμματισμού η οποία είχε την ικανότητα να μαθαίνει και να αποφασίζει απο τα προηγούμενα. Με άλλα λόγια μια γλώσσα η οποία είχε αυτό που λείπει απο τις υπόλοιπες - την ικανότητα της κρίσης! . Βεβαίως εδώ ανοίγω άλλο θέμα απλά θα ήθελα να ήξερα αν γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτήν - prolog την λέγανε μάλλον αλλά σας λέω ότι έχω χρόνια πολλά να ψάξω κάτι πάνω στο θέμα αυτό

Ευχαριστώ
http://www.automotonet.com πραγματικές καταναλώσεις αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών όπως διαμορφώνονται απο τους οδηγούς
http://www.ipedia.gr online εγκυκλοπαίδεια με ερωτήσεις και απαντήσεις απο τους επισκέπτες

travis80

Δημοσίευση από travis80 » 19 Ιαν 2005 21:45

Αυτό που ζητάς είναι πολύ εύκολο βασικά και μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε συμβατική γλώσσα προγραμματισμού όπως C/C++. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι έναν βρόγχο μέσα στον οποίο θα διαβάζονται οι αριθμοί. Για κάθε αριθμό που εισάγεται μετράς πόσες φορές έχει εισαχθεί. Για να υπολογίσεις την πιθανότητα ο καινούργιος αριθμός που θα εισαχθεί να είναι π.χ. "1" θα υπολογίσεις το εξής κλάσμα:
πόσες φορές εισήχθη ο αριθμός "1" / πόσα νούμερα έχουν εισαχθεί συνολικά

αν δηλαδή τα νούμερα που έχουν εισαχθεί είναι:
1, 1, 3, 6, 1031, 535, 3, 2 ,2 ,1

τότε η πιθανότητα να εισαχθεί ξανά ο αριθμός "1" είναι:
3 / 10 = 0.3
ενώ η πιθανότητα να εισαχθεί ξανά ο αριθμός "3" είναι:
2 / 10 = 0.2

Αυτό το μοντέλο είναι πολύ απλοϊκό γιατί δίνει μηδενική πιθανότητα να εισαχθεί ένας αριθμός που δεν τον έχουμε ξαναδεί πράγμα προφανώς λανθασμένο, αλλά είναι μια αρχή. Υπάρχουν διάφορα πιθανοτικά μοντέλα που είναι κατάλληλα για διαφορετικά προβλήματα. Αν θές ψάξε στο google για Maximum Entropy που είναι από τα πιο "αντικειμενικά" μοντέλα

billiaswhs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από billiaswhs » 07 Απρ 2005 03:35

Ένα από τα καλύτερα προγράμματα για αυτήν την δουλειά είναι το microfit και ένα πιο δύσκολο είναι το Eviews. Προτεινόμενο βιβλίο για στατιστικό υπόβαθρο σε χρονολογικές σειρές είναι. Σοφία Δημέλη, Σύγχρονες μεθόδους ανάλυσεις χρονολογικών σειρών, Εκδόσεις Κριτική

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης