Εεεε όχι και το ναό της γεννήσεως... αυτό πάει πολύ....

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Εεεε όχι και το ναό της γεννήσεως... αυτό πάει πολύ....

Δημοσίευση από gaucho » 26 Φεβ 2004 13:59

Καθώς κατέβαζα μιά μπουκιά από τη ζαμπονοτυρόπιτα μου ακούστηκε η τρομερή είδηση από
το ραδιόφωνο : "οι ισραηλινοί έριξαν βολή με βαρύ όπλο σε κάποια πόρτα του ναού της γεν-
νήσεως" .Η ζαμπονοτυρόπιτα μου έπεσε από τα χέρια ενώ το ημερολόγιο με τη παναγιά τη γ-
λυκοφιλούσσα στο τοίχο του γραφείου θαρώ ότι κουνήθηκε.Όχι είπα,αυτό πάει πολύ.Ανέχθη-
κα τα πάντα αλλά αυτό όχι.Το θρησκευτικό μου συναίσθημα και η πίστη μου στα ιδανικά της
ορθοδοξίας πληγώθηκαν φριχτά.Μπορώ να αντέξω να βλέπω ένα παλαιστινιάκι με τα μυαλά
χυμένα στο δρόμο και τα άντερα καρφωμένα στο τοίχο αλλά το ναό που συμβολίζει τη γέννη-
ση του κυρίου ημών ιησού χριστού δε θέλω να μου το πειράξει κανείς παλιοεβραίος.Μπορώ
να αντέξω ισραηλινούς να μπουκάρουν στα σπίτια των ελλήνων που φιλοξενούν στη χώρα
τους και να τα κάνουν με το έτσι θέλω φύλο και φτερό αλλά τα σύμβολα της πίστης μου δε
θέλω να τα αγγίξει κανείς.Μπορώ να μείνω ψύχραιμος μπροστά σε μιά σφαίρα που ανοίγει στα
δύο το κρανίο ενός παλαιστίνιου που κάποιοι στρατιώτες έχουν με τη μούρη κολλημένη στο
χώμα αλλά θα λυποθυμίσω μπροστά στο θέαμα της πυρπολημένης πόρτας του ιερού ναού.
Θα μείνω ατάραχος βλέποντας ένα φορτηγό πτώματα να χύνονται περιτυλιγμένα με νάυλον
σε ένα λάκο αλλά θα λυγίσω και μόνο στη σκέψη ότι ένα θρησκευτικό σύμβολο της χριστια-
νοσύνης μπορεί να πειραχτεί.Αίσχος,ιεροσυλία,βαρβαρότητα.Πρέπει όλοι να πάμε εις τη Βηθ-
λεέμ να προασπίσωμε τα ιερά και τα όσια της θρησκείας μας.Να κυκλώσωμε τον ιερόν ναόν
και να κάνωμεν μιάν ασπίδαν να τον σώσουμε.Δε με ενδιαφέρει γιά τους 200 που έχουν κα-
ταφύγει εκεί.Ας τους σφάξουν όλους ας τους κάνουν κυμά ας τους κάψουν ας τους παλου-
κώσουν.Προέχει η σωτηρία του ναού.Καλώ τον αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο να αναλάβει πρω-
τοβουλία γιά αγωνιστική δράση.Καλώ όλους τους πιστούς να ξεχυθούν στους δρόμους και να
διαδηλώσουν την αγωνία τους γιά το ναό.Δε μπορώ εγώ να κάθομαι να ασχολούμαι με το βιτ-
σιο μιάς χούφτας μελαχρινών να φτιάξουν σώνει και καλά ανεξάρτητο κράτος ενώ κινδυνεύουν
τα μνημεία των αγίων τόπων.Ο Σημίτης τι κάνει; Μας πήρε το θρήσκευμα μας από τις ταυτό-
τητες αλλά αυτό θα το ανεχτεί; Ξέρετε ότι από τη στεναχώρια μου το βράδυ δεν έφαγα τις πι-
περιές στη πίτσα σπέσιαλ που είχα παραγγήλει; Το σχέδιο των σιωνιστών να εξαφανίσουν τη
πίστη μας είναι σε εξέλιξη και εμείς καιγόμαστε γιά τον Αραφάτ και τον άπιστο λαό του.Όχι.
Δε θα τους αφήσουμε.Έβαλαν προχτές σατανιστές βόμβα στο ωραίο εκκλησάκι στην Ανάβυ-
σο και το έκαναν ίσωμα.Άσχετα αν μετά οι αδελφοί πιστοί κατέθεσαν τον οβολόν τους και μα-
ζεύτηκαν χρήματα γιά να χτίσουμε 100 εκκλησάκια.Δεν έχει σημασία η ορθοδοξία είναι υπό
διωγμό.Τι να μας πει τώρα μιά παλαιστίνια που μυξοκλαίει επειδή έχασε όλο της το σόι μπροσ-
τά σε μιά καμένη πόρτα του ιερού ναού της γεννήσεως.Ανατριχιάζω που το σκέπτομαι.Ας ξε-
σηκωθούμε.Σύνθημα μας είναι ένα : ΑΣ ΚΑΕΙ Η ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ Η ΠΟΡΤΑ ΟΡΘΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ.

Εμπρός πιστοί

Δημήτρης Τριάντης
apo antidrasi.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες