Εισαγωγή στο flash

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Εισαγωγή στο flash

Δημοσίευση από Basilakis » 14 Ιούλ 2004 16:30

Spooky parw poly kalo... Theleis na ta kanw mexri twra ena pdf... Kai apo ekei kai pera na to kanoume me chapters?

spookyb52
Επικοινωνία:

Εισαγωγή στο flash

Δημοσίευση από spookyb52 » 14 Ιούλ 2004 17:43

Να το ολοκληρώσω πρώτα :P [ Θέλω να κάνω και κάποιες μετατροπές στα παραπάνω :wink: ]
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Εισαγωγή στο flash

Δημοσίευση από Basilakis » 14 Ιούλ 2004 18:21

Όποτε θέλεις... Εγώ θα σου το κάνω και θα σου το στείλω... Θα μου δώσεις να βάλουμε και τα copyrights σου.. όνομα κ.τ.λ.!

spookyb52
Επικοινωνία:

Εισαγωγή στο flash

Δημοσίευση από spookyb52 » 14 Ιούλ 2004 18:31

και ένα αριθμό για κατάθεση χρημάτων!!! ... η μάλλον καλύτερα να το αφήσουμε δωρεάν αυτό και από την επόμενη εκδοση το χρεώνουμε!!! :P :P :P
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Εισαγωγή στο flash

Δημοσίευση από Basilakis » 14 Ιούλ 2004 23:03

lol..... Να το κανουμε με donate.... Βοηθήστε τον Spookyb να πάρει καινούργιο PC!

Άβαταρ μέλους
tedsipsis

Εισαγωγή στο flash

Δημοσίευση από tedsipsis » 13 Αύγ 2004 03:52

spookyb52 πολύ καλό το tutorial με έβαλες λίγο στο κλίμα του flash.Συνέχισε.
Θα ήθελα πάντως να μου προτείνεται ένα βιβλίο για αρχάριους και αν έχετε οποιεσδήποτε σημειώσεις π.χ. se pdf θα μου ήταν πολύ χρήσιμες.
Thanks

spookyb52
Επικοινωνία:

Εισαγωγή στο flash

Δημοσίευση από spookyb52 » 19 Αύγ 2004 14:12

Ευχαριστώ, για βιβλίο θα σου πρότεινα να πάς σε ένα κατάστημα και να δείς ποιό νομίαζεις ότι είναι περισσότερο καλογραμμένο

Γενικα μήν ψάχνεις για ένα βιβλίο που θα τα γράφει όλα αλλά κάποιο που θα σε βάλει εύκολα στο κλίμα. Τα ποιό advanced θέματα έτσι και αλλιώς θα τα βρείς μόνος σου η με τη βοήθεια κάποιου "advanced" βιβλίου για oop πχ και από το intrernet φυσικά :)

Θα πρότεινα να πάρεις ένα βιβλίο που θα αναφέρεται στην actionscript μόνο. Το περιβάλλον του flash μπορείς να το εξερευνήσεις και μόνος σου εύκολα και με τη βοήθεια του πολύ καλού help του flash

Τα βιβλία από jobe makar και derek franklin είναι μιά χαρά για αρχάριους.

Άβαταρ μέλους
ale3andra

Εισαγωγή στο flash

Δημοσίευση από ale3andra » 08 Οκτ 2005 01:52

stonekito έγραψε:Ενα ελατομα δικο μου ειναι οτι δεν εχω παρη βιβλια η ενχιριδια η οτι τελος παντον σε βοηθαει να κανεις κατι πανω στο flash και σκετομαι πως αυτο ειναι το λαθος μου..

Παντα ημουν ατομο που δεν χρισιμοποιουσε βιβλια αλλα ειχα καποιον να κατσι στο pc μου και να ξεκινηση να κανει ενα απλο flash να δω πως το κανει και μετα πηραματιζοντας να κανω κατι...

ισος αυτος ειναι ο λογος που δεν μπορω να κανω ουσιαστικα καλα flash παρα οτι περνω παραδιγματα απο εσας, που μπραβο σας που το δουλευεται τοσο καλα..
Ετσι η φαντασια μου να εκφραστω στο flash μενει πισω επαοριστων και λυπαμε πολυ, ενω εχω ενεργεια μπολικη δεν μπορω να κανω πολλα..

Αυτο το ασχετο ξεσπασμα ηταν για να πω πως οτι βιβλιο και βοηθεια απο αυτα τα παιδια ειναι ευκερια και να την αρπαζουμε ολοι μας γιατι οντος ειναι "βοηθήματα" τutorials...

keep real..
stonekito ...katalabainw poly kala ayto poy grafeis giati etsi eimai kai egw...alla 8elei ligaki ypomoni giati einai "krima" (bazw eisagwgika gia na meiwsw tin le3i poy den moy aresei ka8oloy) ...den briskw alli le3i na antikatastisei to "krima" ..hmm..adiko...ayto einai..einai adiko na exeis fantasia kai energeia opws grafeis kai na min tis dineis mia eykaireia :-) einai dyskolo to flash kai fainetai mperdemeno alla oso dokimazeis ta tutorials oi skorpies gnwseis enwnontai meta3y toys san puzzle poy proxwraei...ena puzzle gnwsewn poy den exei telos (nomizw)..ayto einai to endiaferon toy

PS.kanena biblio den boi8aei oso ta tutorials twn expert toy forum kai epi eykaireia ...POLLA EYXARISTW spooky , knorcedger kai se osoys alloys egrapsan tutorials kai den sygkratisa ta names :-)

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Εισαγωγή στο flash

Δημοσίευση από Expl0it » 08 Οκτ 2005 15:14

Δεν χρειάζεται να πάρει κανείς βιβλία... το HELP του Flash είναι αρκετό για να μάθει κάποιος τα βασικά πράγματα που χρειάζονται για να ξεκινήσεις να φτιάχνεις μια εφαρμογή ! Απο εκεί και πέρα με τον καιρό και με το να το δουλέυεις το flash σε διάφορα projects έρχονται και οι περισσότερες γνώσεις ! Κανένας δεν έγεινε super douper στο flash μόνο διαβάζοντας το help ή κάποιο βιβλίο... Καλή η θεωρία αλλά χωρίς την πράξη δεν γίνετε δουλειά ...
LET THE C0DER IN YOUR LIFE
Fatal Error: Unable to read 3555 bytes in /root/head/brain/task.php on line 0

Εικόνα

kathi

Εισαγωγή στο flash

Δημοσίευση από kathi » 16 Φεβ 2006 13:42

poly kalo to flas soy elpizw na peksi ....
tha soy pw apotelesmata

:kaloe:

spookyb52
Επικοινωνία:

Εισαγωγή στο flash

Δημοσίευση από spookyb52 » 27 Απρ 2006 23:12

kathi δέν έχω ιδέα σε τί αναφερόσουν αλλά και εγώ μαζί σου. :D
Ελπίζω να δούλεψε τελικά :P

A13

Εισαγωγή στο flash

Δημοσίευση από A13 » 08 Ιούλ 2006 14:10

Pou brikate to programma? Einai dwrean?

kathi

Εισαγωγή στο flash

Δημοσίευση από kathi » 11 Ιούλ 2006 12:33

mporei na argisa ligo na apanthso alla twra to teliosa kai eipa na soy sthlo na sto pw .........
den eixes katalabi giati sto elega
otan diabasa to tutorial den eiksera tipota apo flash kai me boithise poly na to katalabo to etreksa sto diko moy pc me ola ayta poy eixes esy mesa kai exw katanoish mporo na pw kala to flash kai pali thanks :kaloe: :kaloe: :hammer: :hammer: :P :P

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εισαγωγή στο flash

Δημοσίευση από tolis_montana » 02 Απρ 2007 00:48

κάατι με επιασε μεσα στη νύχτα και κάνω κουμπιά - πειραματίζομαι εχω κανει ενα κουμπι και στο 3 frame εχω βαλει εναν (ηχο ,μαζί και η ατάκα του 3frame)ο οποιος θελω πχ να μην σταματάει στο 4
frame αλλα να συνεχίζει μεχρι το 10 τι πρεπει να κάνω δοκιμάσα αρκετους κώδικες (πιστευω οτι γινεται με αρκετούς τρόπους ) αλλα δε τους δεχεται τίγκα στο error
το fla βρίσκεται εδώ..
http://briefcase.pathfinder.gr/file/puntix/33580/570647
:lol:

οπως πάντα αργοπορημένος...

spookyb52
Επικοινωνία:

Εισαγωγή στο flash

Δημοσίευση από spookyb52 » 02 Απρ 2007 12:23

Στο flash έχεις μόνο έναν ήχο. Τον ex-big-2 που παίζει στο 3 (down) frame. O ηχος θα παίξει όλοκληρος. Δέν καταλαβαίνω τί εννοείς να παίξει μέχρι το 10 frame. Τα buttons δέν είναι movie clips να έχουν πολλά frames.

Έχουν 3 καταστάσεις

Up
Over
Down

για κάθε μία αντιστοιχεί και ένα frame

Το τελευταίο frame, Hit, δέν εμφανίζεται στο flash. Απεικονίζει απλά μια ιδεατή hit area που θα καλύπτει το button. Δηλαδή άν έχεις ένα button με κέιμενο μόνο, το button δέν θα μπορεί να πατηθεί καλά γιατί το flash δέν θα ανιχνεύει σωστά την περιοχή την οποία καλύπτει αυτό. Μπορεις να σχεδιάσεις μια hit area στο hit frame που δέν θα απεικονίζεται στο flash και θα λύσει το πρόβλημα. Πρέπει να το κάνω update αυτό και στο tutorial!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης