Εισαγωγή στο flash

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εισαγωγή στο flash

Δημοσίευση από tolis_montana » 02 Απρ 2007 17:55

thanks spookyb52

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εισαγωγή στο flash

Δημοσίευση από tolis_montana » 03 Απρ 2007 15:58

2 ερωτήσεις αν θελουμε το masked να γινετε σε μαυρο backround θα πρεπει να αλλαξουμε τα χρώματα στο κυκλο?
... και κάτι λίγο ποιο extreme αν θελουμε το masking να ξεκινάει με το πάτημα ενώς button ποιος ειναι ο σωστός τρόπος να γίνει?
Ευχαριστώ
Συνημμένα

1.swf [ 3.57 KiB | Προβλήθηκε 4249 φορές ]

spookyb52
Επικοινωνία:

Εισαγωγή στο flash

Δημοσίευση από spookyb52 » 06 Απρ 2007 15:34

Άν θές να υπάρχει μάυρο background προσθέτεις άλλο ένα Masked layer που το χρησιμοποιείς ώς background και εκεί βάζεις ένα μάυρο πλαίσιο.

Σχετικά με το button τωρα, δέν φτιάχνεις masked layers. Απλά φτιάχνεις ένα movie που θα το χρησιμοποείς ώς mask και του δίνεις Instance name.

Έστω ότι του δίνεις για Instance name το mymask
Γράφεις στο button που θέλεις:

Κώδικας: Επιλογή όλων

on (release) {
	_root.setMask(mymask);
}
Αυτό θα εφαρμόσει το mask σε όλο το stage (_root) Εναλλακτικά μπορεί να έχει εφαρμογή σε κάποιο movie αντί για το stage.

πχ

Κώδικας: Επιλογή όλων

on (release) {
	maskme.setMask(mymask);
}
Σε αυτή την περίπτωση masked γίνεται μόνο το Movie με Instance name maskme.

illumina

Εισαγωγή στο flash

Δημοσίευση από illumina » 13 Νοέμ 2011 14:40

spookyb52 έγραψε:Masking

Το masking είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα περίπτωση. Με το masking μπορούμε να αποκρύψουμε μέρος του flash και να δημιουργήσουμε ωραία εφέ (όπως fade in/out) αρκεί να το χρησιμοποιήσουμε σωστά

Άς δούμε πώς μπορεί να γίνει ένα απλό masking

Ανοίξτε το flash και μετονομάστε το layer1 σε mask

Εικόνα

κάντε δεξί κλίκ πάνω στο layer mask και επιλέξτε από το μενού mask. Το layer θα πρέπει να μοιάζει όπως στην εικόνα παρακάτω

Εικόνα

Βάλτε άλλο ένα layer κάτω από το ήδη υπάρχον και μετονομάστε το σε masked. Το timeline θα μοιαζει όπως παρακάτω

Εικόνα

Από εδώ και πέρα τα πράγματα είναι απλά. Το layer mask θα λειτουργέι ώς mask και ότι υπάρχει στο layer masked θα γίνεται masked από το layer mask. Μπορούμε άν θέλουμε να βάλουμε και άλλα layers

Φτιάξτε ένα μικρό μαύρο κύκλο στο layer mask και κλειδώστε το

Εικόνα

Γράψτε κάτι και βάλτε το να καλύπτει ένα μέρος του ο κύκλος όπως στην εικόνα από κάτω

Εικόνα

Πατήστε ctrl+enter, παρατηρήστε ότι εμφανίζεται μόνο το τμήμα που καλύπτεται από τον κύκλο

Εικόνα

Άν θέλετε να δημιουργήσετε animation μετατρέψτε τον κύκλο σε movie πρώτα

Γενικά υπάρχουν πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα που μπορούμε να φτιάξουμε με masking. Το masking γίνεται και με κώδικα, με τη χρήση clips. πχ maskedClip.setMask(maskClip)

maskedClip : το movie πάνω στο οποίο θα γίνεται το masking και maskClip αυτό που θα χρησιμέυει ώς mask
Καλησπέρα! Ψάχνοντας στο internet βοηθήματα για το flash, βρήκα τα δικά σας, τα οποία είναι πάρα πολύ χρήσιμα! Πραγματικά μου λύσανε τα χέρια και απορώ, ενώ τα θέματα είναι πολύ παλιά, εγώ έψαχνα tutorial στα ελληνικά μήνες. Anyway, γενικά ξέρω κάποια πράγματα από το πρόγραμμα, αλλά ολίγον ξεχασμένα.
Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη μάσκα spookyb52. Όλα παίζουν καλά, και τα δικά σου συννημένα αρχεία, μια χαρά! Μέχρι που όταν δημιουργώ το παράδειγμα με τον κύκλο και τα κίτρινα γράμματα, μόλις τα κάνω mask, αυτά εξαφανίζονται και δεν παίζει τίποτα όταν πατάω προεπισκόπηση. Ενώ τα δικά σου που τα άνοιξα, παίζουν. Ξέρω ότι μπορείς να τα δηλώσεις με actionscript. Αλλά θα ήθελα να ξέρω αυτόν τον απλό τρόπο. Spookyb52 δεν ξέρω αν είσαι ακόμη ενεργό μέλος. Αν όχι, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης