Ο Γιωργάκης τιμά τον Κεμάλ Ατατούρκ

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 29 Φεβ 2004 20:14

Περιπλανώμενος στο Internet βρήκα κάτι ενδιαφέρον:

Εικόνα

Τον Μάιο του 2000 ο Γεώργιος Παπανδρέου, ως Υπουργός εξωτερικών, κατά την επίσκεψη του στην Τουρκία είχε αποτίσει φόρο τιμής στον υπεύθυνο της ποντιακής Γενοκτονίας, τον ξεριζωμού του μικρασιατικού ελληνισμού και της Μικρασιατικής καταστροφής Κεμάλ Ατατούρκ, καταθέτοντας στεφάνι, στο μαυσωλείο του.

Ως Υπουργός Εξωτερικών δεν ήταν υποχρεωμένος, παρ΄ όλα αυτά όχι μόνο το επισκέφτηκε αλλά και τον τίμησε.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
xmavidis
Honorary Member

Δημοσίευση από xmavidis » 29 Φεβ 2004 20:48

Μετά θέλει να γίνει και πρωθυπουργός....
I want to know God’s thoughts; the rest are details.
Albert Einstein

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 29 Φεβ 2004 21:37

Δέν είναι η μόνη φορά που το έκανε. Για αυτό και μου είναι τελείως αντιπαθής. Οι γονείς μου βέβαια σταθεροί... λές και το τι θα ψηφίσεις είναι θέμα συνήθειας... και ποιόν να ψηφίσεις... ?την τελευταία φορά τα έριξα άκυρα... εδώ να δώ.... βαριέμαι να τα βγάζω άκυρα... :-?

ααα, ναι... ψηφίστε εμένα!!! :P {sig}
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
Ethir
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Ethir » 29 Φεβ 2004 21:40

Po po pos merikes fores les oti aploi xristes kanoun polemo kai ipoulo malista. Giati exo tin entiposi oti einai tis N.Dimokratias psifoforoi? xaxaxaxaxaxa

A re o Ellinas otan asxoleite me politika einai pragmatika poli mizeros.

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 29 Φεβ 2004 21:48

Μπορείς να μας πείς και τήν άποψή σου??????? γιατί ξέχασες να την καταθέσεις :evil:

Θα ήθελα πολύ να ακούσω την ώριμη σκέψη σου. (ελπίζω να είναι πιό ώριμη απο κάτι για μπιφτεκομουσική που θυμάμαι να είχες γράψει κάποια Posts πρίν)
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Ray

Δημοσίευση από Ray » 29 Φεβ 2004 22:14

Φίλε cdhyper,

Αν και θέλω να αποφύγω πολιτική συζήτηση μέσα σε αυτό το φορουμ, δεν μπορώ να αφήσω ασχολίαστη την παραπάνω φωτογραφία

Αν συνδυάσω αυτήν την φωτογραφία μαζί με την πρόσφατη έκδοση του περιοδικού NEMECIS της Κανέλλη τότε μόνο το συναίσθημα της αηδίας μπορώ να νιώθω για αυτό το ‘σοσιαλιστικό’ κόμμα που λέγετε Πασοκ

Πως καταντήσανε έτσι αυτή την χώρα δεν μπορώ να καταλάβω…

Τόση κλεψιά, τόσα σκάνδαλα, τόσο γραμμένους μας έχουν όλα αυτά τα χρόνια!

Δείξτε σε έναν οπαδό (διότι δεν μιλάμε για δημοκρατικούς πολίτες ποια, αλλά για οπαδούς κομμάτων) του Πασοκ τα παραπάνω και ρωτήστε τον πως αισθάνεται σαν Έλληνας για την συμπεριφορά του αρχηγού του κόμματος που στηρίζει

Ακόμα χειρότερα, ρωτήστε τον/την για την πολιτική του ΠΑΣΟΚ και τι έχει πετύχει για την χώρα μας όλα αυτά τα χρόνια

Και για να μην παρεξηγηθώ έχω ακριβώς την ίδια άποψη και για την Ν.Δ.

Αλλά γιατί γκρινιάζω, όταν με τον εκλογικό νόμο κυβερνάει το 36% το υπόλοιπο 64%

Χώρα που έχει γεννήσει την δημοκρατία σου λένε μετά!

Πιστεύω ότι τα παραπάνω είναι μόνο η αρχή και ακόμη να είμαστε προετοιμασμένοι για τα χειρότερα…

Αυτά βλέπω τα τελευταία χρόνια και όσο αηδιάζω με το σύστημα, τόσο πιάνω έκπληκτος τον εαυτό μου να συμφωνεί με ακραίες πολιτικές θέσεις όπως αυτές του Καρατζαφέρη…

Γενικότερα η μόνη δύναμη που έχουμε αν δεν συμφωνούμε με τους 2 μεγάλους είναι να επιλέξουμε κάποιο μικρότερο σε δημοτικότητα κόμμα…

Μην ξεχνάτε ότι τα λευκά και τα άκυρα μετράν υπέρ του πρώτου κόμματος…

Φιλικά,

Χρήστος

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 29 Φεβ 2004 22:51

file ray diafono se arketa pragmata mazi sou..

epeidi den exo ton aparaitito xrono gia mia politiki sizitisi afti ti stigmi, to mono pou leo einai oti ta akira den pane sto proto komma, mono ta lefka pane..
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Φεβ 2004 22:52

παρακαλώ όχι πολιτικές συζητήσεις....
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Ray

Δημοσίευση από Ray » 01 Μαρ 2004 00:55

Ζητώ συγνώμη αν παρέβηκα τους κανόνες του φόρουμ, απλά ήθελα να σχολιάσω την παραπάνω φωτογραφία…

Αυτή την στιγμή παρακολουθώ την εκπομπή του Τριανταφυλόπουλου και ακούω

Βασανιστής της χούντας να είναι βουλευτής με την κυβέρνηση Πασοκ

Τώρα εγώ πώς να αντιδράσω…

Όσο για τα λευκά και τα άκυρα, το να δώσει κάποιος άκυρο σημαίνει ότι δεν συμφωνεί με κάποιο από τα δύο μεγάλα κόμματα, οπότε και δεν τα ψηφίζει.

Άρα εφόσον δεν συμφωνεί μαζί τους, στερεί δύναμη από άλλες πολιτικές παρατάξεις, οι οποίες τάσσονται πολέμιες της πολιτικής που ακολουθούν τα δύο μεγάλα κόμματα. (δεν δέχομαι ότι κάποιος μπορεί να είναι αντίθετος με όλες τις πολιτικές παρατάξεις)

Άρα αποδυναμώνοντας τα μικρότερα κόμματα, ενισχύει άθελά του τα 2 μεγάλα…

Με αυτήν την λογική, έβγαλα το συμπέρασμα ότι και η άκυρη ψήφος βοηθάει τα μεγάλα κόμματα.

Ξανά συγνώμη αν παρέβηκα τους όρους του φόρουμ Γιάννη, δείξε όμως λίγο ανοχή, εφόσον βρισκόμαστε και μια εβδομάδα πριν τις εκλογές… :D

Φίλε xarisss, μπορούμε να συνεχίσουμε την κουβέντα με pm, αν θέλεις. Συγχώρεσέ με αν σε στεναχώρησα κάπου, αλλά μετά από αρκετά χρόνια στο εξωτερικό, γυρίζοντας στην πατρίδα βρήκα ένα διαλυμένο κράτος.

Και για αυτήν την κατάσταση φταίνε μόνο τα κόμματα εξουσίας, που κυβερνούν τόσα χρόνια ποια

Πάντως κάτι μου λέει ότι σε αυτές τις εκλογές θα γίνουν αρκετές εκπλήξεις

Και για να μην ξεφύγω από το αρχικό θέμα, είναι ΜΕΓΑ ζήτημα ο ΕΛΛΗΝΑΣ Υπουργός των Εξωτερικών (και μελλοντικός πρωθυπουργός) να ΠΡΟΣΚΗΝΑΕΙ ΤΟΝ ΤΑΦΟ ΕΝΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΣΦΑΓΕΑ ΕΛΛΗΝΩΝ!!!

ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ

Φιλικά,

Χρήστος

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 01 Μαρ 2004 00:59

Ray έγραψε:
Αλλά γιατί γκρινιάζω, όταν με τον εκλογικό νόμο κυβερνάει το 36% το υπόλοιπο 64% Χώρα που έχει γεννήσει την δημοκρατία σου λένε μετά!
Βλέπεις κανένας δεν θέλει την απλή αναλογική... που αναλογα το ποσοστό του κομμάτος έχει και τις ανάλογες έδρες στην Βουλή!...

Γιατί να την θέλουν :question: αφού ξέρουν ότι δεν θα έχουν αυτοδύναμη κυβέρνηση ... άρα θα ελέγχονται και από τα άλλα κομμάτα, κομμένες οι μίζες, οι τροπολογίες Πάκτα, οι ρεμούλες και άλλα!!! :hammer:

Η υποκρίσια της Δημοκρατίας.... έχουμε αηδιάσει ποιά με την έννοια της ....
και έτσι όπως την καταντήσανε...
Ηθελα να ξέρω δεν έχετε βαρεθεί να σας κοροιδευουν όλοι τους .... αλλά εκεί να πάτε να τους ψηφίσετε ....
Μας θυμούνται κάθε 4 χρόνια, μας δίνουν υποσχέσεις, μας τάζουν λαγούς, κάποτε τάζανε και πετραχίλια :lol: αλλά δεν είχανε ζήτηση. :lol:
και στο τέλος ο μισθός παραμένει ο ίδιος,
Τα πάντα αυξανονται,
η μίζα πάει και έρχεται και η μόνη άσπρη μέρα είναι όταν ρίξει λίγο χίονι :lol:
Μην ξεχνάτε ότι τα λευκά και τα άκυρα μετράν υπέρ του πρώτου κόμματος…
Νομίζω σε αυτές δεν ισχυεί...... το έχουνε αλλάξει.... τουλάχιστον για τα άκυρα... :wink:
Φυσικά το θέμα όταν ρίξεις άκυρο είναι να καταφέρεις να βγάλεις όλη την κάλπη ακύρη :x και δόξα την Δημοκρατία μας :D και στο μυαλό του Ελληνα .... μπορούμε να το κάνουμε και αυτό!!!!

Όσο για τον Κεμαλ και τα λοιπά ....
ο άνθρωπός έχει γεννηθεί στις ΗΠΑ, που να κάτσει να μάθει ελληνική Ιστορία, Μικρά Ασία ... μίκρά γραμματα.... Φυσικά όχι πως και ο άλλος θα έκανε κάτι διαφορετικό.... και αυτός τα ίδια είναι....

Άβαταρ μέλους
Ethir
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Ethir » 01 Μαρ 2004 02:55

spookyb52 έγραψε:Μπορείς να μας πείς και τήν άποψή σου??????? γιατί ξέχασες να την καταθέσεις :evil:

Θα ήθελα πολύ να ακούσω την ώριμη σκέψη σου. (ελπίζω να είναι πιό ώριμη απο κάτι για μπιφτεκομουσική που θυμάμαι να είχες γράψει κάποια Posts πρίν)
Ego tin eipa emesa tin gnomi mou...
Politiki gia emena einai ena pazari psifon kai antiprosopevete apo aftous pou plasaroun pio orea to image tous...Den einai i fournia ton politiko pou ipirxe meta tin xounta pou stin sintriptiki pleiopsifia itan anthropoi tou laou me tin pragmatiki ennoia.
I politiki stin ellada einai mia mastiga kai o Ellinas einai to ergaleio pou tin eksaplonei.
Den tha po ti psifizo alla tha po oti den psifizo akiro i lefko...giati me afto ton tropo den deixno oti eimai energos politis.

Anyway gegonos einai oti opios kai an einai pano o Ellinas mia zoh den tha exei na faei kai mia zoh tha diaskedazei kai tha exei apo dio amaksia.

Άβαταρ μέλους
AGRI0GATOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από AGRI0GATOS » 01 Μαρ 2004 03:19

eimai ftiagmenos opote oti kai na pw min to parete sovara opla tha ekdilothw

re paidia diladi ama vgei h kostakis tha kanei poio polla? tha trome poio polla?

mipos h xaramofaides ts nd einai pinasmeni kai mas fane kai auto pou exoume?

dilono anapofasistos akoma kai tora.pithanotata leuko giati einai to poio wraio xroma.

8) 8)
to stomaxi mou na einai xortato kai olous tous allous tous exw grammenous

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 01 Μαρ 2004 11:00

i psifos einai simantiki,

opis thelei na blepei tin Elada pou tin kseftilisane ta teleytea 20 xronia as paei na psifisi pasok

to pasok kai ta plokamia tou pasok sto dimosio kanoun kako sti xwra

Tipota den einai sigouro alla mia allagi sti kibernisi prepei na ghinei MIPWS doume tipota kalitero

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 01 Μαρ 2004 15:33

Έπειδη το θέμα είναι τεράστιο, θα σταθώ σε μερικά σημεία..

Όσο αναφορά την κατάθεση στεφάνιου στο μαυσωλείο του Κεμάλ Ατατούρκ, έχει πολλές εξηγήσεις.Δεν μπορείς να κατηγορείς έναν άνθρωπο που έχει κάνει τόσα πολλά για την εξωτερική πολιτική της Ελλάδας και χωρίς στοιχεία να τον κατηγορείς ως και προδότη της ιστορίας της χώρας του.

Κάποιος ανέφερε ότι ο "Γιωργάκης" γεννήθηκε στην Αμερική.. γιατί γεννήθηκε εκεί μας το εξηγείς;Ξέρεις;
Κατηγορείς έναν από τους πιο έντιμους πολιτικούς -κατ'εμέ- ότι δεν γνωρίζει Ελληνική ιστορία, αυτό είναι απλά αστείο..

Επίσης θέλω να σχολιάσω και αυτό:
Tipota den einai sigouro alla mia allagi sti kibernisi prepei na ghinei MIPWS doume tipota kalitero
Φίλε elias, με αυτήν την λογική μήπως να δώσουμε κυβέρνηση στον Καρατζαφέρη ΜΠΑΣ και γίνει τίποτα καλύτερο;
Το είπε και ο Τριανταφυλόπουλος χθες: στις εκλογές δεν πάμε με το σκεπτικό, να διώξουμε αυτούς μπας και δούμε κάτι καλύτερο από τους άλλους και στις επόμενες να δίωξουμε αυτούς γιατί ίσως δούμε κάτι καλύτερο τώρα από τους προηγουμένους .... αυτό είναι ένας φαύλος κύκλος.
Εγώ σε αυτές τις εκλογές δεν έχω δικαίωμα ψήφου, στις Εύρωεκλογές θα έχω απ'όσο ξέρω, και δεν θα ψηφίσω ούτε συγκεκριμένα κάποιον μεγάλου κόμματος, θα ψηφίσω βάσει κριτιρίων που θέτω για να αξιολογήσω τον κάθε υποψήφιο..
Προσωπικά ο Γ. Παπανδρέου μου αρέσει ως πολιτικός, μου αρέσουν οι ιδέες του και τον εμπιστεύομαι.Τώρα ο Κ. Καραμανλής ίσως δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη διότι δεν τον έχω δει να κάνει κάτι άξιο, ούτε καν σωστή αντιπολίτευση μέσα στην Βουλή.

Υ.Γ.:
Αυτή την στιγμή παρακολουθώ την εκπομπή του Τριανταφυλόπουλου και ακούω

Βασανιστής της χούντας να είναι βουλευτής με την κυβέρνηση Πασοκ

Τώρα εγώ πώς να αντιδράσω…
Φίλε μου, δεν ξέρω αν είδες όλη την εκπομπή, αλλά δεν έχει αποδειχθεί τίποτα.. κάθε άλλο.. ( δές εδώ.. ).Άρα καλό θα ήταν να μην πιστεύουμε ότι ακούμε σε κάποια εκπομπή πριν καν το ψάξουμε..

Ελπίζω να μην σας κούρασα..
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 01 Μαρ 2004 16:40

Φίλε elias, με αυτήν την λογική μήπως να δώσουμε κυβέρνηση στον Καρατζαφέρη ΜΠΑΣ και γίνει τίποτα καλύτερο;
Το είπε και ο Τριανταφυλόπουλος χθες: στις εκλογές δεν πάμε με το σκεπτικό, να διώξουμε αυτούς μπας και δούμε κάτι καλύτερο από τους άλλους και στις επόμενες να δίωξουμε αυτούς γιατί ίσως δούμε κάτι καλύτερο τώρα από τους προηγουμένους .... αυτό είναι ένας φαύλος κύκλος.
idi eimaste se faulo kiklo. aksizei na ginei mi alagi kai meta na krinoume.

O karatzaferis exei dikio se polla pragmata alla einai ipervolikos.

O papadreou edikse oti einai enas kakos mathitis sto debeit kai prepei na xasei gia na mporei meta na elegksei to koma tou.

i politiki tou pasok einai deksia kai fraseologia aristeri.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες