Ο Γιωργάκης τιμά τον Κεμάλ Ατατούρκ

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Μαρ 2004 23:55

ευχαριστώ όλα τα παιδιά που δεν πολιτικοποίησαν την συζήτηση...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

philipp

Δημοσίευση από philipp » 01 Μαρ 2004 23:57

Σε συνεργείο καθαρισμού και μάλιστα καθάριζε τουαλέτες, δούλεψε ένα καλοκαίρι ο πρωτότοκος γιός του Κάρολου διαδόχου του αγγλικού θρόνου. Γαμώτο μου η φτωχολογιά.

Άβαταρ μέλους
grjava
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grjava » 02 Μαρ 2004 01:24

Μπράβο παιδιά.. Τώρα στείλτε τα links του θέματος σε Ρηγίλλης και Χ. Τρικούπη αντίστοιχα και όποιος είναι τυχερός θα διοριστεί.. Τον κάνατε τον αγώνα σας...

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 02 Μαρ 2004 07:59

Ray έγραψε:Φίλε aguila21,
Υπάρχουν και άλλα θέματα που θα ήθελα να θίξω, όπως η κατάσταση στην Παιδεία, η ανεργία, η υπερβολική ακρίβεια, η κατάσταση στην δημόσια διοίκηση, το κόστος των δημοσίων έργων, η Υγεία κλπ
Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις αλλά εγώ θυμάμαι την τριετία 1990-1993 οπου ο σημερινός βουλευτής του ΠΑΣΟΚ δημιούργησε το νόμο έκτρωμα για την παιδεία και ήταν όλα τα σχολεία σε καταλήψεις διαρκείας(1991).Ήθελε ο κύριος(;)αυτός να μας φέρει πίσω στα χρόνια εκείνα που αν τολμούσες να πας σε κινηματογράφο ή αίθουσα με μπιλιάρδα σε απέβαλαν απο το σχολείο άμεσα.Και η ανεργία την ίδια τριετία δεν ήταν σε καθόλου καλό επίπεδο.Στην υγεία,θυμάσαι το περιβόητο χιλιάρικο που θέσπισε για εισητήριο ο τότε υπουργός της ΝΔ-μου διαφεύγει το όνομα του-και το οποίο δυστυχώς διατηρείται ακόμα απο τους κόπανους του "νέου" πασοκ;
Αυτήν την βλογημένη την Εθνική Αθηνών – Θεσσαλονίκης, από την δεκαετία του 60 και ακόμη δεν έχει τελειώσει ρε γαμώτο
Ναι γιατί στην Ελλάδα κάθε κυβέρνηση που εκκλέγεται αλλάζει τα έργα για να "φάνε' και οι δικοί της εργολάβοι
Δεν υποστηρίζω ότι αν έρθει η Ν.Δ. θα έρθουν καλύτερες μέρες (μην ξεχνάμε ότι κουμάντο γίνετε από τις Βρυξέλες ποια),
Καλά που το ανέφερες.Πρέπει να ενημερωθούμε όλοι για το σύμφωνο σταθερότητας και να πάψουμε να ακούμε υποσχέσεις για τρελές αυξήσεις που διαλλαλούν αμφότεροι Καραμνλής και Παπανδρέου.Τίποτα απο αυτά δε θα δώσουν.
απλά νομίζω ότι το ΠΑΣΟΚ έδειξε δείγματα γραφής τα τελευταία 8 χρόνια και κατά την άποψή μου μπορούσε να έχει κάνει αρκετά περισσότερα. (Ειδικά με τα πακέτα Ντελορ)
Σίγουρα μπορούσε νακάνει περισότερα αλλά μην ξεχνάμε και το θέμα της συνθήκης του Αμστερνταμ,που το περιόριζε αρκετά.Αλλά σε μερικά πράγματα δεν είδα ουσιώση αντιπολίτευση απο τη ΝΔ παρά μόνο συνεχείς απαιτήσεις για εκκλογές..
Αρκετά άτομα με τα οποία συναναστρέφομαι και ήταν οπαδοί του ΠΑΣΟΚ (δεν σου κρύβω ότι και εμένα μου άρεσε ο Αντρέας Παπαντρέου, παρόλο που δεν ψήφισα ποτέ ΠΑΣΟΚ), δυσανασχετούν με την τωρινή κατάσταση και στις ερχόμενες εκλογές η ψήφος τους θα είναι ψήφος διαμαρτυρίας (είτε προς τα αριστερά, είτε προς τα δεξιά), για την κατάντια της χώρας.
Κι εγώ φίλε μου είμαι απόλυτα δυσαρεστημένος με το ΠΑΣΟΚ αλλά πιστεύω πως δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ απολύτως κομμα στην Ελλάδα ώστε να έχει διαφορετική πολιτική και γι΄αυτό θα ψηφίσω ΑΚΥΡΟΝ.Και απο το 1993 και μετά μόνο μια φορά ψήφισα ΠΑΣΟΚ.Απλώς συχαινόμουν τον Σημίτη.Τώρα με έχει εκνευρίσει που έχει στις τάξεις του Μάνο Ανδριανόπουλο Κοντογιαννόπουλο.Αλλά και η ΝΔ απο τη πλευρά της δε με έχει πείσει για τις προθέσεις της.Εχθές βγήκαι η Τζοβάνα Φραγγούλη και είπε ευθαρσώς ότι πρέπει να βολέψουν στο δημόσιο τα δικά τους παιδεια λες και είμαστε σε παλιότερες δεκαετείες...Αλλά και πριν 2-3 χρόνια είχαν βολέψει τα παιδιά τους με έναν νόμο έκτρωμα που έιχε περάσει υπουργός του ΠΑΣΟΚ και ψήφισαν υπερ και οι της ΝΔ.Όχι δεν θα ψήφιζαν...Για βολέματα,αυξήσεις των μισθών τους και νέες MERCEDES όλοι λένε ναι.Για άλλα πράγματα κατηγορεί ο ένας τον άλλο.Γι'αυτό τους έχω συχαθεί

Διότι για την ποιότητα της εξωτερικής μας πολιτικής, το μόνο που κάνουμε είναι να σκύβουμε και να κατεβάζουμε το παντελόνι.
Ναι έχεις δίκιο.Αλλά ας θυμίσουμε και το διαβόητο "ΣΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΧΑΣΕΙ" (Μητσοτάκης για το όνομα ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ που διεκδικούν τα Σκόπια-και το οποίο ουσιαστικά έχουν πάρει) ή "ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΑΚΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΟΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΡΕΞΟΥΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΣ" (Μητσοτάκης για τις παράνομες διεκδικήσεις των τούρκων)
Επίσης για την προοπτική ένταξης της Τουρκίας στην Ε.Ε. έχει ταχθεί υπερ και η ΝΔ σε ένα ταξίδι του Καραμνλή πριν μερικους μήνες στην Τουρκία που συναντίθηκαι με τον Ερντογαν.Το μόνο κόμα απο τα Λαϊκά κόμματα της Ευρώπης που είναι υπερ είναι η ΝΔ.Δε θα αλάξει τίποτα σε αυτό αφου δεν έχουμε κοινή εξωτερική πολιτική και είμαστε φερέφωνα άλλων δυνάμεων.Άλλωστε και για τη διάλυση της Γιουγκοσλαβίας είχε συμφωνήσει και ο Μητσοτάκης...

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες