Φρεσκότατη ιστοσελίδα περιμένει την γνώμη σας

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 09 Μαρ 2004 22:44

Oι πολλές γραμματοσειρές ποτέ δεν είναι για καλό! Πιστεύω πως 4 είναι υπερβολή! Είμαι της άποψης "μία και καλή"! Άντε 2 στο τσακίρ κέφι!
Και αν το pc του χρήστη δεν την έχει;;;

No site...

καλό είναι να βάζουμε τουλάχιστον 3 γραμματοσειρές για ενα κείμενο:
πχ σε css
.maintext
{
font-family: verdana, arial, "sans-serif"
}
σημαντικό να μπεί μια generic γραματοσειρά σαν την serif
εκτός κι αν εννοείς πολλές διαφορετικές σε διάφορα κείμενα όπως:

Κείμενο με arial

κείμενο με verdana

κτλ. τότε πάω πάσο

ΑΑΑΑααα...
και η σελίδα σου είναι πολύ όμορφη και με καλή υποστήριξη σε css :wink:

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 09 Μαρ 2004 22:53

Πολύ όμορφη η σελίδα σου.Και το περιεχόμενο μου αρέσει.Νομίζω όμως πως η καταχώρηση ενος domain name και η φιλοξενία σε έναν καλό server θα πρόσφεραν πολλά

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 09 Μαρ 2004 23:03

Καλά το σχόλιό μου προέρχεται από τις προσωπικές απόψεις μου για την αστρολογία, και απλώς επειδή προσδιόρισες την σελίδα σου ως "εκπαιδευτικού περιεχομένου" και λογικά οι "χρήσιμες διευθύνσεις" θα ήταν εντός θέματος.

Πέρα από το περιεχόμενο, το layout μου άρεσε, όμορφα χρώματα, για το ημερολόγιο σχολίασαν άλλοι, εγώ θα πώ και για το ρολόϊ σε flash, που και σε άλλα sites θεωρώ ότι είναι άχρηστο και κουραστικό.

Μπορείς να θεωρείς ακόμη θετική την απάντησή μου. Είναι καλή η σελίδα σου.
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
Giannis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis » 10 Μαρ 2004 01:17

Έβαλα και τις 4 γραμματοσειρές μαζί και όχι κάθε μια αλλού ξεχωριστά.Και γω είμαι της άποψης υπέρ των 3+ γραμματοσειρών για το λόγο που είπε και ο ThyClub. Άλωστε δε νομίζω ότι κάνουν κακό, οπότε και υπερβολή να είναι δε πειράζει.Φύλαγε τα ρούχα σου.
Όσο για τη συμβουλή για καταχώρηση ενος domain name και φιλοξενία σε έναν καλό server, είναι πολύ λογική αλλά δε το σκέφτομαι αφού δε σκέφτομαι να κερδίσω χρήματα από την ιστοσελίδα ώστε να προσέχω κάτι τέτοιο.Θα ήταν ενδιαφέρον αν πουλούσα κάτι, ώστε να είναι ποιό θελκτικό το όνομα.
Είναι κάτι που το έκανα για χόμπυ και τουλάχιστον εδώ δεν έχω διαφημηστικά ή pop-up παράθυρα και είναι και τζάμπα.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 13 Μαρ 2004 22:17

poli kali i selida. alla:

Stin anazitisi me to google, exei valei lathos name sto pedio. Prepei na e;inai q oxi q2!

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 14 Μαρ 2004 03:52

Η σελίδα μου αρέσει πολύ. Ένα ωραιο πράσινο που δεν κουράζει το μάτι και που δεν είναι ένα μονοκόμματο άσπρο. Δεν έχω να πω τίποτα για να την βελτιώσεις λόγο ασχήμιας ή ασυμβατικότητας, αλλά σκέφτηκα ότι ίσως θα ήθελες να δοκιμάσεις - σαν πείραμα - τα εξής:

Μήπως θα ήθελες να βάλεις ένα ή μαύρο ή σκούρο πράσινο border γύρω από το scroller?

Μήπως θα ήθελες να κάνεις το input και το submit button της φόρμας του google κάπως διαφορετικά; Π.χ border:#000000 1px solid?

Μήπως την φωτογραφία στην κορυφή αντί για γκρίζα, να την κάνεις μπλε; Για την ακρίβεια γαλάζιο (τόσο "ξεθωριασμένο" μπλε όσο το πράσινο της σελίδας) προσθέτωντας ένα border;

Όπως βλέπεις, όλα αυτά είναι θέμα γούστου. Σε κάποιον αρέσει το γκρίζο, σε κάποιον άλλον το πράσινο, σε κάποιον άλλο το μωβ και σε κάποιον άλλον το μπλε. Δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα στην σελίδα. Απλά άμα θες κάνε print screen την σελίδα και paste σε κάποιο photoshop ή σε κάποιο paint shop pro να δεις πως θα φαίνεται με τις αλλαγές που σου είπα. Όπως είπα: είναι θέμα γούστου
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
Giannis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis » 14 Μαρ 2004 17:50

Είχες δίκιο soteres2002 για το name στο πεδίο του google.Δε το είχα προσέξει. Το διόρθωσα ήδη. Είσαι πραγματικά πολύ παρατηρητικός. Που σημαίνει ότι για να μη πρόσεξες τίποτα άλλο, δεν θα υπάρχουν πολλά λάθη.
Θέλω να ευχαριστήσω επίσης τον patriot, γιατί οι ιδέες του είναι πραγματικά ενδιαφέρουσες. Μόνο για την φωτογραφία στην κορυφή έχω αμφιβολίες.Καταρχήν δεν είναι γκρίζα αλλά γκριζοπράσινη (περισσότερο πράσινη θα έλεγα) για να δένει με το σύνολο που είναι αποχρώσεις του πράσινου.Γι'αυτό και νομίζω ότι το μπλέ που προτείνεις θα έκανε κάπως άσχημη αντίθεση με το πράσινο.Θα το δοκιμάσω πάντως.
Για το ημερολόγιο δε μου ξαναγράψατε τίποτα από τότε που έκανα ποιό ουδέτερα τα χρώματα, όπως μου προτείνατε.Βελτιώθηκε αρκετά νομίζω.
Ας δει κάποιος το φλασάκι στα παιχνίδια να μου πει πως του φαίνεται!

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 16 Μαρ 2004 10:52

Μόνο για την φωτογραφία στην κορυφή έχω αμφιβολίες.Καταρχήν δεν είναι γκρίζα αλλά γκριζοπράσινη (περισσότερο πράσινη θα έλεγα)
Όταν μου το είπες πήγα και το είδα και όντως ήταν ποιο πράσινη από την - προφανώς βιαστική - ματιά που του είχα ρίξει τότε. Ομως για να το δω γκρίζο δεν σημαίνει ότι έχει αρκετές γκρίζες αποχρώσεις; Και για να είμαι ειλικρινής ακόμα γκριζοειδές το βλέπω. Περισσότερο γρίζο παρά πράσινο. Απλά έχει περισσότερο πράσινο από ότι είχα δει πριν... Κοίτα... στο είπα και πριν. Είναι θέμα γούστου. Δεν είναι ανάγκη να ανησυχείς. :wink:
Για το ημερολόγιο δε μου ξαναγράψατε τίποτα από τότε που έκανα ποιό ουδέτερα τα χρώματα, όπως μου προτείνατε.Βελτιώθηκε αρκετά νομίζω.
Ναι έτσι όπως είναι τώρα είναι πιο όμορφο. Απλό δηλ και δεν κουράζει το μάτι. Αν βάλεις και μια όμορφη γραμματοσειρά (θα σε πρίξουμε με την γραμματοσειρές :hammer: :pint: ) π.χ verdana τότε θα είναι τέλειο. Προσοχή. Λέω γραμματοσειρά. Όχι χρώματα. Μάλιστα αναρωτιέμαι αν θα ήταν καλύτερα να βάλεις ένα td {font-family:verdana;font-size:9pt;} μέσα στο style. Ή αν θες ειδικά για το ημερολόγιο αντί για "td" ("table data" δηλ ΟΛΑ όσα έχει μέσα ένα table) βάλτο έτσι: #imerologioid {font-family:verdana;font-size:9pt;} και περικύκλωσε το ημερολόγιο με div δηλ: <DIV ID="imerologioid">ημερολόγιο</DIV>

ΥΓ: Τώρα που λέμε για style. Μέσα στο style υπάρχει ένα <!--. Αυτή η εντολή πρέπει να μπει έτσι γιατί είναι λάθος:

<style type="text/css">
<!--
Περιεχόμενο εδώ π.χ BODY {scrollbar-face-color: ....................
-->
</στυλε
Ας δει κάποιος το φλασάκι στα παιχνίδια να μου πει πως του φαίνεται!
Lol, ποιο από όλα; Έπαιξα όλα τα παιχνίδια. Κλασικά παιχνίδια για να περνάει η ώρα! Αλλά ειδικά το πακμαν με ψιλοκούρδισε!! Όλα ήταν εθιστικά εκτός από το πόκερ μιας και δεν ξέρω να παίζω.... Πάντως δεν κατάλαβα για πιο λόγο έβαλες 3 φορές το "games_diafora.htm". Κατά λάθος;
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
Giannis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis » 16 Μαρ 2004 17:54

Θα προσπαθήσω να κάνω αυτό που μου είπες patriot, αλλά με δεδομένο ότι είμαι αυτοδίδακτος ερασιτέχνης, και δε ξέρω από κώδικα τόσο καλά όσο εσύ, δε ξέρω αν θα το πετύχω.
Για το φλασάκι εννοώ στην σελίδα από την οποία μεταφέρεσαι στα παιχνίδια.Εκεί που εμφανίζονται και οι φωτογραφίες τους και κάνει και ήχους όταν πάει το ποντίκι πάνω. Επειδή είμαι ψιλοάσχετος από φλας, είμαι πολύ περήφανος για το δημιούργημά μου και στενοχωριέμαι που δεν ασχολήθηκε κανένας μ'αυτό.Γι'αυτό ρωτάω.
Έβαλα 3 φορές το "games_diafora.htm" επειδή σε μια σελίδα έβαλα 3 παιχνίδια, άρα έχουν το ίδιο λινκ.

Άβαταρ μέλους
guesswho
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από guesswho » 16 Μαρ 2004 22:05

kati asxeto sxetika me tis selida sou:
tin xanaevlepa mesa apo to IEK mou kai katalixame sto telos oli i taxi tou internet mazi me ton kathigiti na prospathisoume na lisoume to grifo me to roz beetle
3/10 to lisan
telefteo epipedo :P

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 18 Μαρ 2004 06:24

Giannis έγραψε:Θα προσπαθήσω να κάνω αυτό που μου είπες patriot, αλλά με δεδομένο ότι είμαι αυτοδίδακτος ερασιτέχνης, και δε ξέρω από κώδικα τόσο καλά όσο εσύ, δε ξέρω αν θα το πετύχω.
Ελπίζω να σου δώσω θάρρος να συνεχίσεις λέγοντας σου ότι ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟΔΙΔΑΚΤΟΣ ΕΙΜΑΙ!!! :kaloe: Long live the ... αυτοδίδακτοι!! :lol: :lol: :kaloe: :wink:
Για το φλασάκι εννοώ στην σελίδα από την οποία μεταφέρεσαι στα παιχνίδια.Εκεί που εμφανίζονται και οι φωτογραφίες τους και κάνει και ήχους όταν πάει το ποντίκι πάνω. Επειδή είμαι ψιλοάσχετος από φλας, είμαι πολύ περήφανος για το δημιούργημά μου και στενοχωριέμαι που δεν ασχολήθηκε κανένας μ'αυτό.Γι'αυτό ρωτάω.
Ε, λοιπόν οφείλω να σε πληροφορήσω ότι ξεράθηκα στα γέλια με τους σκύλους και τις αγελάδες. Ήταν πολύ πετυχημένο. Όμως πρέπει να ξέρεις ότι εγώ δεν είδα έτσι απλά ένα φλας που ήταν δικό σου. Είδα απλά ένα φλας. Βλέπεις στο νετ υπάρχουν 2 ειδών φλας. Τα επαγγελματικά τα οποία είναι θεικά, και τα ερασιτεχνικά. Όταν είδα το δικό σου, κατάλαβα ότι ήταν ερασιτεχνικό* και δεν πήγε το μυαλό μου ότι θα ήθελες κριτική γι' αυτό. Ήταν απλά ένα φλας. Μέτα όταν ρώτησες κατάλαβα ότι ήταν σημαντικό για σένα. Λοιπόν.. ναι θες εξάσκηση ακόμα. Μοιάζεις με ολους όσους πρωτό ασχολούνται με φλας. Έχεις μέλλον μπροστά σου. Εγώ το μόνο που μπορώ να πω είναι καλή επιτυχία, και καλή μάθηση στην συνέχεια.

* Λέγοντας ερασιτεχνικό εννοώ ότι δεν πολύασχολήθηκες. Γιατί που λέει ο λόγος μπορεί να είναι μαέστρος στο φλας και εκίνη την στιγμή να είχες όρεξη να φτιάξεις κάτι καλύτερο βρε αδερφε...
Έβαλα 3 φορές το "games_diafora.htm" επειδή σε μια σελίδα έβαλα 3 παιχνίδια, άρα έχουν το ίδιο λινκ.
Έτσι ψιλομπερδεύεται ο χρήστης. Δεν τα κάνεις ένα-ένα;

Άβαταρ μέλους
Giannis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis » 18 Μαρ 2004 16:10

Το ημερολόγιο το πέτυχα όμως έ; Δε μπορείτε να πείτε τίποτα τώρα. Και verdana και χρωματάκι πρώτο.Μέχρι που σκέφτομαι να το κρατήσω τόσο που με ζόρισε!
Για την ώρα δε σκέφτομαι να ασχοληθώ με το φλας περισσότερο. Λίγο έτσι για ποικιλία αρκεί.Όλα με τη σειρά τους.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 18 Μαρ 2004 21:08

:lol: :lol: :lol: Μετά από τόσες προσπάθειες και χρυσάφι να σου δίνανε δεν θα το άλλαζες :hammer: :hammer:

Δεν μου λες, γιατί δεν βάζεις ένα cjb.net domain να τελειώνουμε; Π.χ ragian.cjb.net; Τώρα ψάχνω με τις ώρες να δω το url. Και δεν το θυμάμαι και απέξω... Στο κάτω-κάτω δωρεάν είναι...

Άβαταρ μέλους
Giannis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis » 19 Μαρ 2004 15:58

Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα το cjb.net domain ή οποιοδήποτε άλλο domain, επειδή το πανελλήνιο σχολικό δίκτυο είναι λίγο περίεργο και δεν αφήνει πολλά περιθώρια. Ενώ έτσι φαίνεται που είναι εκπαιδευτική ιστοσελίδα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης