Πολεμικές Τέχνες

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
shadow07786

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από shadow07786 » 27 Μαρ 2004 11:45

Eξ'ού και το nick ε; λοιπόν μιας και είσαι απο κει, το πρώτο πράγμα που πρέπει να μάθεις είναι το κατάνα. είναι παρα πολύ ευκολο. το μόνο που πρεπει να κάνεις είναι να κουβαλάς ένα κατάνα μαζί σου , τίποτα άλλο. (να φαίνεται καλά όμως έτσι; ) Τότε δε θα στην μπαίνει κανείς. Θα το παίζεις και Musashi αμα λάχει :P :D :P :D :P :D

aetos
Επικοινωνία:

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από aetos » 27 Μαρ 2004 12:56

Gia polemikes texnes kalo ine to TVMAGIC tou pirea exi to RING sport kathe pempti.Theoro poli kalo kai gia gimnastiki to Kingboxing. Gia oso diastima ekana imoun poli efxaristimenos.Dokimasa kapote to Ze Do Karate alla den lei. . .

Άβαταρ μέλους
iaponas
Επικοινωνία:

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από iaponas » 27 Μαρ 2004 14:09

Βασικά θα έπρεπε να βάλω ημι-Ιάπωνας :D καθώς η μισή μου καταγωγή (από μάνα μεριά) είναι από'κεί. Αν είναι να το παίξω Μουσ' θα κουβαλάω κι ένα κουπί μαζί μου :D(αν μου την πέσουν όμως στα πραγματικά...την έχω κάτσει άσχημα! :o ).

Στο TV Magic αυτή είναι η εκπομπή που είχε μία μέρα έναν Έλληνα με έναν Τούρκο, και ο δικός μας ο ήρωας ο νταγλαράς ο μπιγκ γαλανόλευκος Τέρκιφάκα τον έριξε στο τέλος νοκ άουτ? Πολύ γέλιο η φάση(αφού κερδίσαμε:D). Πιο πολύ μου θύμιζε ποδόσφαιρο πάντως η ατμόσφαιρα παρά "εξάσκιση πολεμικής τέχνης"...

Άβαταρ μέλους
shadow07786

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από shadow07786 » 27 Μαρ 2004 14:17

Θα μου επιτρέψεις εδώ να φέρω αντίρρηση (να ανάβουν λίγο τα αίματα!) Η εκπομπή αυτή δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερα από άποψη πολεμικών τεχνών. Εχει κάποιους αγώνες με γάντια και σκουφιά κλπ που γίνονται σε ρινγκ. Θέλω να πω ότι δε δείχνει πολεμικές ΤΕΧΝΕΣ. Το για το kickboxing (προφανώς αυτό εννοούσες αντί για "king"boxing) θα λεγα ότι απέχει μακράν.. από την εννοια της πολεμικής τέχνης. Είναι καλό όπως λές για γυμναστική. Το ίδιο καλό αν όχι καλύτερο θα ταν και το γυμναστήριο με βάρη, όργανα κλπ. Το Kickboxing όπως το λέει και η λέξη είναι μποξ όπου επιτρεπονται και κλωτσιές. Η ακριβής μεταφραση: κλωτσομπουνίδι. Δεν έχει καμμιά τεχνική καμμιά σπουδαία άμυνα, παρά μόνο 2-3 χτυπήματα για μπουνιά κιαλλα 2-3 για κλωτσιά.

Το Ze Do karate δε το γνωρίζω εκτός κιαν εννοείς το Zen Karate-Do το οποίο είναι μια καλή πολεμική τεχνη. Βέβαια σ'όλες τις πολεμικές τέχνες εξαρτάται το δάσκαλο που θα γνωρίσεις.
Το kick-boxing δε το θεωρώ πολεμική τέχνη και το θεωρώ προσβλητικό κάποιος που γνωρίζει κάποιο συστημα πολεμικών τεχνών να δέχεται ότι ένας kickboxer είναι ικανότερος απαυτόν, όπως έχω ακούσει από διάφορους να λενε.

Από γυμναστική άποψη συμφωνώ ότι είναι πολύ καλό.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από ThyClub » 27 Μαρ 2004 18:55

O asxetos rwta:

Yparxei kapoia texnikh poy legetai kapws ...street kati????

ena palikaraki eixe er8ei sto gymnasthrio poy ekana barh kai thn "elege" se okinawa daskalo.

Egw kanw street texnikh kai den masaw kanena ktl ktl...

2 mono metrhse :P :P :P :P

Άβαταρ μέλους
iaponas
Επικοινωνία:

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από iaponas » 28 Μαρ 2004 01:18

Άσε Shadow! Αυτό το ξέρω! :D
Street fighting θα εννοείς. Και αυτή δεν έχει καμία σχέση με πολεμική τέχνη.
Είναι περισσότερο fast food fighting, ας μου επιτραπεί ο όρος. Αποτελείται από μία σειρά βασικών και απλών κινήσεων (λαβές, λακτίσματα, γροθιές...αν και για το τελευταίο δεν είμαι πολυ σίγουρος) που διδάσκεται με σκοπό την αυτοάμυνα στους σκοτεινούς και επικίνδυνους δρόμους της Αθήνας όπου πάντα σε κάθε στενό παραμονεύει ένας επίδοξος βιαστής ή δολοφόνος...:D
Είναι αρκετά αποτελεσματική πάντως για αυτόν τον σκοπό. Εννοείται πως υπάρχουν ανώτερες πολεμικές τέχνες από αυτήν...αλλά οι περισσότεροι από εμάς ούτε έχουμε τον χρόνο να τις εξασκήσουμε ούτε κινδυνεύουμε να έρθουμε ποτέ αντιμέτωποι με κάποιον kung fu master που σκοπό έχει να μας ξεπαστρέψει στο ξύλο και μετά να κατακτήσει τον κόσμό...όπως γίνεται στις ταινίες (μα τί γράφω σήμερα??? :-? ). Οπότε το street fighting είναι καλό για όσους ζητάνε πρώτα να βρούνε τη χαμένη τους αυτοπεποίθηση και μετά να μάθουν αυτοάμυνα.
Μήτσο, ξέχασα τίποτα?

Άβαταρ μέλους
shadow07786

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από shadow07786 » 28 Μαρ 2004 13:58

Σπύρο είσαι καταπληκτικός! :D Έτσι όπως τα πες είναι τα πράματα. Μόνο που δε θα πρότεινα σε κανέναν να ασχοληθεί με το street fighting για κανέναν απολύτως λόγο. Είναι σα να λέμε , ελληνικό βρωμόξυλο απλά κάνεις και καμμιά απόκρουση αμα σου πετύχει. Μια πολεμική τέχνη έχει ως σκοπό όχι μόνο να φτάσει τον ασκούμενο σ'ένα επίπεδο τεχνικής ώστε να μπορεί να αντιμετωπίσει οποιοδήποτε του επιτεθεί (ακόμα κιαν είναι παραπάνω από 2 ταυτόχρονα) αλλά έχει κι ως σκοπό να φτιάξει μια ευγενική προσωπικότητα που ζυγίζει τις ικανότητες του και τις εκδηλώνει τη στιγμή μόν που πρέπει και κρίνει απαραίτητο να γίνει. Τώρα "πολεμικές τέχνες" τύπου kickboxing , street fighting , Myai Thai, Brazilian jujitsu και κανα 2 ακόμα, σε κάνουν να καβαλήσεις το καλάμι, να νομίζεις ότι κάνεις κάτι και να πουλάς τσαμπουκά στον καθένα. Όπωςπαράδειγμα αυτός που ανέφερες Thyclub που προκάλεσε έναν δάσκαλο Καράτε. φαντάζομαι το αποτέλεσμα..!

Αυτά βέβαια σε γενικές γραμμες χωρίς να λάβουμε υπ'όψην τις εξαιρέσεις.

Α!Σπύρο να πω κάτι στο σημείο αυτό:
kung fu master που σκοπό έχει να μας ξεπαστρέψει στο ξύλο και μετά να κατακτήσει τον κόσμό.
Ένας αληθινός kung fu master είναι τόσο ήρεμος και δε πιάνεται συνήθως στο μάτι ότι κάνει κουνγκφου, δε θα κανε κάτι τέτοιο!

*Όμως η πρόταση σου τελειώνει εδώ:
όπως γίνεται στις ταινίες
οπότε δεν έχεις λάθος πουθενά :P :D

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από ThyClub » 28 Μαρ 2004 22:28

Όπωςπαράδειγμα αυτός που ανέφερες Thyclub που προκάλεσε έναν δάσκαλο Καράτε. φαντάζομαι το αποτέλεσμα..!
Edw:
2 mono metrhse
Την πρώτη και την τελευταία :P :P :P :P

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από cordis » 29 Μαρ 2004 00:14

είχα κάνει κουν φου (φου τζο παι) στα νιάτα μου... :P :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
NightStalker

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από NightStalker » 29 Μαρ 2004 01:54

John Sclavos έγραψε:είχα κάνει κουν φου (φου τζο παι) στα νιάτα μου... :P :P
Στα νιατα σου??? Και το θυμασε ακομα ??? :wink: :wink:
Η προσωπική μου αποψη για τις πολεμικες τεχνες είναι οτι κανουν καλο στην σωματική και πνευματικη υγεία και εξάσκηση. Θα πρεπει όμως να μένει ώς εκεί. Δλδ για άσκηση και αυτοάμυνα. Οχι να εκμεταλευονται καποιοι την υπεροχή τους για κακό σκοπό.

Άβαταρ μέλους
shadow07786

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από shadow07786 » 29 Μαρ 2004 12:01

Φου Τζοου Παι Κουνγκ Φου (το νύχι της επιτιθέμενης τίγρης). Είναι ένα από τα πιο διαδεδομένα συστήματα Κουνγκ Φου στον κόσμο. Μόνο που δεν έχει καμμία σχέση το Φου Τζοου Πάι που διδάσκεται στην Ελλάδα με το αυθεντικό που διδασκεται στο εξωτερικό. Το φερε ένας τύπος στην Ελλάδα και το φτιαξε στα δικά του μέτρα και σταθμά με αποτέλεσμα να φτιάξει ένα δικό του στυλ.
Θα πρεπει όμως να μένει ώς εκεί. Δλδ για άσκηση και αυτοάμυνα. Οχι να εκμεταλευονται καποιοι την υπεροχή τους για κακό σκοπό.

Κάπως ετσι.

Και υπάρχει από την άλλη μια μανία να επιδείξει ο καθένας το δικό του στυλ λες και ζούμε στην αρχαία Κίνα. Πριν κάποιο καιρό 2 άτομα , ο ένας είχε μαύρη ζώνη στο Φου Τζοου Πάι και ο άλλος είχε μαύρη στο Tang Soo Do, προκαλέσαν σε ελεύθερο αγώνα έναν φίλο μου από το Σαολίν Κουνγκ Φου. Αυτός αρνιόταν συνέχεια, γιατί το θεωρούσε ανούσιο (και καλά έκανε) αλλά αυτοί τον αναγκάσαν να το κάνει με το να του επιτεθούν ένα βράδυ σ'ένα δρομάκι.

Άβαταρ μέλους
NightStalker

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από NightStalker » 31 Μαρ 2004 00:19

Και τελικα ποιο ήταν το αποτελεσμα ??? :o :o :o

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από ThyClub » 31 Μαρ 2004 00:24

Και τελικα ποιο ήταν το αποτελεσμα ???
Πολύ μα πάρα πολύ ΞΥΛΟ :pint: :pint: :pint: :pint:

aetos
Επικοινωνία:

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από aetos » 31 Μαρ 2004 08:32

pola ipothikan: An kanis kapia polemiki texni gia na gimnazese giati na min pigenis gimnastirio kai na gimnazese. Pistevo pos osoi pane exoun pai gia to efe tis olis ipothesis. Lipon oso gia to an to kickboxing ine polemiki texni pistevo pos oxi. Den pezi rolo ti texni xeris alla kai posa kila ine o antipalos. An enas ine 120kila kai o allos 75kila ine diskolo na ton katevasis.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από gaucho » 31 Μαρ 2004 11:29

pola ipothikan: An kanis kapia polemiki texni gia na gimnazese giati na min pigenis gimnastirio kai na gimnazese. Pistevo pos osoi pane exoun pai gia to efe tis olis ipothesis. Lipon oso gia to an to kickboxing ine polemiki texni pistevo pos oxi. Den pezi rolo ti texni xeris alla kai posa kila ine o antipalos. An enas ine 120kila kai o allos 75kila ine diskolo na ton katevasis.
an o alllo spou einai 75 kila einai eukinitos kai kserei na xtipaei einai paneukolo na ton dialisi ton allon.An kai o allos den kserei na baraei

Exw ena filo sto tae kwon don 2 dan

De xtipas apla me dinami ston wmo. Xtipas apla tin arthrosi sto neuro kai paraliei to xeri

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες