Πολεμικές Τέχνες

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
shadow07786

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από shadow07786 » 31 Μαρ 2004 23:07

Και τελικα ποιο ήταν το αποτελεσμα ???
Eκείνη τη σιτγμή εγώ ήμουν 2 στενακια πιο κάτω και πηγαινα προ το απιδί γιατί είχαμε κανονίσει να βρεθούμε. Όταν είδα την όλη φάση άρχισα να τρεχω για να βοηήσω. Όταν έφτασα εκεί ήταν και οι δυο κάτω ξαπλα.
Η φάση εξελίχτηκε ως εξής:
Ήρθε ο πρώτος κια πήγε να τον χτυπήσει αφού προηγήθηκε μια λογομαχία αλλά δε του βγηκε σε καλό γιατί ο άλλος ήταν πιο γρήγορος. Συνέχισαν τα χτυπήματα αλλά δε τα βγαζε πέρα ο ένας από τους δύο. Κατόπιν μπήκε και ο δευτερος για να τον βοηθήσει. Πάλευε λοιπόν ταυτόχρονα με 2 αντιπάλους. (Εγώ ακριβώς εκείνη τη στιγμή έστριψα σ'ένα δρομάκι όπου είχα ορατότητα του τι γινόταν.) Όμως τους καταφερε και τους 2 πριν προλάβω να πάω. Τελικά φύγαν χωρίς να πούνε κουβέντα. Ηταν και οι 2 λαχανιασμένοι ενω ο άλλος απλά ανασαινε λίγο πιο γρήγοτα λόγω της έντασης.

pola ipothikan: An kanis kapia polemiki texni gia na gimnazese giati na min pigenis gimnastirio kai na gimnazese
Συμφωνώ εν μέρη. Εξαρτάται από το τι είδος γυμναστική ζητάς.
Pistevo pos osoi pane exoun pai gia to efe tis olis ipothesis.
Σίγουρα υπάρχουν και τέτοιοι, όμως σε διαβεβαιώνω ότι αυτοί δε πρόκειται να μάθουν ποτέ τους πολεμικές τέχνες.
Οι περισσότεροι δε πάνε για αυτό το λόγο. Μπορεί να πάνε για να ευλυγισία, για αυτοάμυνα, ακόμα και για να δείρουν το γείτονα τους που τους νευρίασε, αλλά όχι για τον λόγο του εφέ.
Lipon oso gia to an to kickboxing ine polemiki texni pistevo pos oxi. Den pezi rolo ti texni xeris alla kai posa kila ine o antipalos. An enas ine 120kila kai o allos 75kila ine diskolo na ton katevasis.
Εδώ κάνεις ένα μεγάλο λάθος. Μπορώ να σου πω με σιγουριά πως οι ευκολότεροι αντίπαλοι αυτών που γνωρίζουν πολεμικές τέχνες είναι οι χοντροί και ψηλοί, δε πά ναναι 250 κιλά.

Ο Μπρους Λι λέγεται ότι κάποτε έριξε αναίσθητο έναν μαχητή του Σούμο.

Ο elias εξηγεί ωραία ότι
Xtipas apla tin arthrosi sto neuro kai paraliei to xeri
Αλλά να μη μείνουμε εκεί. Μπορεί ο αντίπαλος να είναι για παράδειγμα τόσο χοντρός ώστε το χερι μας να μη φτάσει ποτέ σε ένα νεύρο του ή να μπλκαρει κάποιο τένοντα. (αν και υπάρχουν κάποια σημεία τα οποία μπορούν να παραλύσουν όσο χοντρός κιαν είναι ο άλλος.)

Ας πάμε στο παράδειγμα ότι μέχρι να κινηθεί αυτό το τρομερό βάρος , αυτός που είναι 100 κιλά ελαφρύτερος και γνωρίζει κάποια πράματα μπορεί να του χει ρίξει 1002 χτυπήματα (Σπύρο τι μου θύμισες :lol: ). Πριν προλάβει να κουνηθεί. Μπορεί το χτυπημά του να είναι ικανό να σου σπάσει τα κόκκαλα (ας αναφέρω μόνο την περίπτωση ότι οι Σαολίν μπορούν να αντέξουν χτυπήματα 1 τόνου χωρίς να πάθουν τίποτα. Αυτοί είναι τόσο λεπτοκαμωμένοι που δε τους πιάνει το μάτι σου.) αλλά πανεύκολα μπορείς νατο αποφυγεις.

Λοιπόν με εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα σου λέω ότι αν συναντήσεις να παλεύει κάποιος που είναι βαρεών βαρών κιας κάνει και kickboxing ή K1(ακόμα χειρότερα γιαυτόν) με έναν που ξέρει πολεμικές τεχνες (όταν λέω να ξέρει εννοώ όντως να ξέρει κιόχι απλά να σηκωνει χερια και ποδια) και είναι αδύνατος και κοντύτερος να λες κρίμα για τον πρώτο. Βέβαια σε όλα υπάρχουν και εξαιρέσεις.

Άβαταρ μέλους
iaponas
Επικοινωνία:

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από iaponas » 31 Μαρ 2004 23:23

1002 χτυπήματα (Σπύρο τι μου θύμισες ).
:roll: :whistle:

Α ρε Μήτσο...κι εδώ σουξέ βλέπω να γίνεται το θέμα! :D Εύγε! :D

Μα καλά..από πότε πάντως ενδιαφέρουν τόσο πολύ τον Έλληνα τα περί άπω ανατολής θέματα? Εγώ θυμάμαι, στο δημοτικό με πειράζαν τα παιδιά "τρως πολύ ρυζάκι?... :evil: " ενώ ένας γιατρός που με εξέταζε όταν ήμουν άρρωστος δεν ήξερε τη γεωγραφική διαφορά μεταξύ Κίνας και Ιαπωνίας....:o
Από εκεί τώρα πως φτάσαμε στην Japan-mania (από τα φαγητά, τη διακόσμιση του σπιτιού (παρόλο που το Φενγκ-σούι δεν είναι Ιαπωνικό!!!) μέχρι τη μόδα) που έχει πιάσει τον κόσμο τελευταία, σε γελοίο πιστεύω βαθμό(*)....πρέπει να παίχτηκαν αρκετά επεισόδια και να τα έχασα! :roll:

(*= Μια έκφραση αυτής της μανίας είναι τα σούσι εστιατόρια που ξεφυτρώνουν σιγά σιγά στην Αθήνα προσπαθώντας να μας πείσουν ότι "τρώω σούσι=κατέχω υψηλή κοινωνική ή έχω λεφτά". Έχω ακούσει για γάμους που στη γαμήλια δεξίωση σερβίρουν σούσι στους καλεσμένους!!! :o Ήμααααρτον! Πιάσε ένα γουρουνόπουλο καλύτερα.....)

Ε..εχμμ..ξέφυγα λίγο από το θέμα ε? Θα το κάνω για 3 ακόμα γραμμές:P :

Τα 2 πιο πιθανά πράγματα που μπορεί να σε ρωτήσει κάποιος μόλις μάθει ότι είσαι half Japanese-half Greek:
-" Ουάου! Δηλαδή ξέρεις Κινέζικα?" :-? (hello??? δεν είπα μισός Ιάπωνας??)
-" Ουάου! Δηλαδή ξέρεις κουνγκ φου? Καράτε? Ξέρεις σαν αυτούς τους Νίντζα, Σαμουράι..." no comment 8)

Άβαταρ μέλους
shadow07786

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από shadow07786 » 01 Απρ 2004 12:15

Όντως έτσι γίνεται. Όχι όμως μόνο από τη μεριά μας αλλά και από τη μεριά των ανατολικών. Οι δυο πολιτισμοί συγκλίνουν προς μια τομη που εύχοται κάποτε να επιτευχθεί. Τεχνολογία και σοφία μαζί σε ένα.. μου θυμίζει το starwars όπου η τεχνολογία είχε φτάσει σε πολύ ψηλά επίπεδα (φωτόσπαθα κλπ) αλλά επίσης και η σοφία τους. (σεβαστοι δάσκαλοι, εκπληκτικές ικανότητες, τηλεπάθεια, ενεργειακά χτυπήματα εξ αποστάσεως κλπ)

Όντως σε κάθε γειτονιά υπάρχει και ένα κινεζικο εστιατόριο. Στην ιατρική, ο βελονισμός έχει μπει πλέον στο ταμπλό της σύγρονης ιατρικής. Πολλοί σύχρονοι αρχιτεκτονες γνωρίζουν και εφαρμόζουν τη μεθοδο της γεωμαντείας(Φενγκ Σουι). Κάποια στιγμή ελπίζω και πιστεύω ότι θα συναντηθούν οι 2 αυτοί πολιτισμοί.

Οι πολεμικές τέχνες είναι αυτές που κεντρίζουν τους περισσότερους δυτικούς και είναι αυτό που θαυμάζουν στην Ανατολική παραδοση. τόσο πολύ ώστε να συμβαίνει πολύ συχνά αυτό που λες εσυ Σπύρο
-" Ουάου! Δηλαδή ξέρεις κουνγκ φου? Καράτε? Ξέρεις σαν αυτούς τους Νίντζα, Σαμουράι..."

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από tolis_montana » 27 Απρ 2004 16:30

okinaoua ekana kai go hahaha kapote kati legame stin arxh alla ti xmm.........

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες