ΠΙΘΑΝΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ NETMOD !!!!!!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
argiro

Δημοσίευση από argiro » 26 Μαρ 2004 20:00

Το πρόβλημα το οποίο παρουσιάστηκε,έχει να κάνει με την πιθανότητα αυθαίρετων κλήσεων από το netmod, χωρίς να είναι ανοιχτοί οι Η/Υ κια χωρίς να υπάρχουν ρυθμίσεις για την κλήση και την ενεργοποίηση του 2ου καναλιού. Μήπως ξέρει κανείς αν μπορεί όντως να πραγματοποιούνται αυθαίρετες και μάλιστα ατελείς κλήσεις από το NETMOD. Μου ήρθε λογαριασμός περίπου στα 550 € με χρέωση ατελών κλήσεων από τον ΟΤΕ (άκουσον - άκουσον) χωρίς να είμαι καν στο σπίτι όταν έγιναν μερικές από αυτές. Αν γνωρίζει κάτι κανείς, ή αν υπάρχει κάποιος σχετικός (ηλεκτρονικός) που να μπορεί να δικαιολογήσει εμπεριστατωμένα την άποψη του, παρακαλώ ας επικοινωνήσει.
Ευχαριστώ, είμαι εν αναμονή.
:oops:

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 26 Μαρ 2004 20:03

Όταν λες ατελεις κλησεις τι ενοεις;

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 26 Μαρ 2004 20:53

αυτό που θα σε βοηθήσει για να λύσεις το "μυστήριο" είναι το προς πιο προορισμό έγιναν οι κλήσεις.

Πάντως αν και ασχολούμαι με αυτά πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο
Εικόνα

argiro

Δημοσίευση από argiro » 31 Μαρ 2004 12:43

Λέγοντας ατελείς κλήσεις εννοώ ότι γινόντουσαν κλήσεις προς τον πάροχο (ISP) χωρίς να πραγματοποιείται σύνδεση!
Αν ξέρετε κα΄τι πείτε μου .Περίπου 540€ του λογαραισού ήταν από ατελείς κλήσεις.
Thanks for advance!

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 31 Μαρ 2004 14:49

Αυτό μου το κάνει κι εμένα μερικές φορές βγάζοντας ένδειξη λάθους 737 (αν θυμάμαι καλά το νούμερο.)

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 31 Μαρ 2004 18:10

δές στο http://www.spark.net.gr/grpages/boithia/
Αγαπητοί φίλοι/ες,
Μέσα από τα logfiles μας έχουμε διαπιστώσει ότι πολλοί προσαρμογείς ISDN, συνδρομητών μας έχουν αυτόματα ενεργοποιημένη την προσπάθεια λειτουργίας του δεύτερου καναλιού ISDN. Ως αποτέλεσμα γίνονται αυτόματα κλήσεις για να ανεβεί το δεύτερο κανάλι του ISDN με αποτέλεσμα ένα μέρος του τηλεπικοινωνιακού σας κόστους να μπορεί να αποφευχθεί.
Π.χ. αν χρησιμοποιείτε το netmod του OTE πρέπει να προσθέσετε στις επιπλέον ρυθμίσεις του προσαρμογέα σας την εγγραφή B40 για να χρησιμοποιείτε το ένα κανάλι.
"Έναρξη" -> "Ρυθμίσεις" -> "πίνακας ελέγχου" -> "Modem" -> επιλέγετε το "netmod" και κάνετε κλικ στο "ιδιότητες" -> πηγαίνετε στην καρτέλα "σύνδεση" -> "για προχωρημένους" -> στο πεδίο "επιπλέον ρυθμίσεις" προσθέτετε το Β40 και πατάτε "OK"
Από εδώ και πέρα το netmod θα χρησιμοποιεί το ένα κανάλι και δεν θα κάνει άσκοπες κλήσης προσπαθώντας να ανεβάσει και το δεύτερο.

argiro

Δημοσίευση από argiro » 01 Απρ 2004 12:39

Η ρύθμιση που μου αναφέρετε πραγματοποιείται σε περιπτώσεις που κάποιος θέλει να πραγματοποιήσει ενεργοποίηση του δεύτερου καναλιού.
Παραπλοίσια απάντηση μου έδωσαν και από τον ΟΤΕ.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 01 Απρ 2004 12:47

Η ρύθμιση είναι για να μην προσπαθεί το net mod να συνδεθεί στο δεύτερο κανάλι την ώρα που είσαι εσύ με το πρώτο.

.-
Εικόνα

argiro

Δημοσίευση από argiro » 04 Απρ 2004 18:34

Μα οι κλήσεις δεν πραγματοποίηθηκαν κατά τη διάρκεια επιτυχούς σύνδεσής μου!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες