ΑΤΕΛΕΙΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ NETMOD!

Συζητήσεις και νέα σχετικά με την ασφάλεια των υπολογιστών και των virus που τους προσβάλουν...

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
argiro

Δημοσίευση από argiro » 26 Μαρ 2004 20:03

Το πρόβλημα το οποίο παρουσιάστηκε,έχει να κάνει με την πιθανότητα αυθαίρετων κλήσεων από το netmod, χωρίς να είναι ανοιχτοί οι Η/Υ κια χωρίς να υπάρχουν ρυθμίσεις για την κλήση και την ενεργοποίηση του 2ου καναλιού. Μήπως ξέρει κανείς αν μπορεί όντως να πραγματοποιούνται αυθαίρετες και μάλιστα ατελείς κλήσεις από το NETMOD. Μου ήρθε λογαριασμός περίπου στα 550 € με χρέωση ατελών κλήσεων από τον ΟΤΕ (άκουσον - άκουσον) χωρίς να είμαι καν στο σπίτι όταν έγιναν μερικές από αυτές. Αν γνωρίζει κάτι κανείς, ή αν υπάρχει κάποιος σχετικός (ηλεκτρονικός) που να μπορεί να δικαιολογήσει εμπεριστατωμένα την άποψη του, παρακαλώ ας επικοινωνήσει.
Απ' ότι ξέρω υπάρχουν κι άλλες περιπτώσεις, στις οποίες πραγματοποίηθηκαν παραπλήσιες υπέρογκες χρεώσεις.
Ευχαριστώ, είμαι εν αναμονή.
:oops:

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 26 Μαρ 2004 21:01

ατελείς κλήσεις = δωρεάν κλήσεις
οπότε για τί χρεώσεις μας λές ?
:roll:

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 27 Μαρ 2004 00:09

Μηπως καλείς κατι σαν αυτό : 2310....... και οχι κατι σαν : 8962.....;;;

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Δημοσίευση από Expl0it » 27 Μαρ 2004 17:33

Υπάρχει και η περίπτωση κανένας έξυπνος πιτσιρικάς στην γειτονιά σου να είναι γνώστης κατασκευής blackbox και να του δίνεις δωρεάν internet και τηλέφωνο χωρίς να το καταλαβαίνεις !

Ρίξε μια ματιά στο κεντρικό κουτί του τηλεφώνου σου !

Το έχω κάνει και εγώ στο παρελθόν γι'αυτό το λέω :lol:

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 27 Μαρ 2004 19:19

Υπαρχει και η περιπτωση να ειναι και μεσα απο τον ΟΤΕ η δουλεια. Οτι και να κανεις για αρχη δεν θα γινει τιποτα. Και παραπονα να τους κανεις θα σου λενε αλλα των αλλων. Κοιτα να κανεις διακανονισμο των χρεων σου και να ευχεσαι να μην εισαι παλι ο τυχερος.
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

argiro

Δημοσίευση από argiro » 29 Μαρ 2004 12:42

Δεν ισχύει τίποτε από όλα αυτά! Έγιναν οι απαραίτητοι έλεγχοι και τελικά διαπιστώθηκε ότι δεν συμβαινει τίποτε από όλα αυτά.
Η μόνη περίπτωση που μπορεί να ισχύει και δεν την έχω ελέγξει είναι η περίπτωση λήψης τηε συχνότηας, λόγω χρήσης ασύρματου τηλεφώνου.
Ξέρω ότι μπορεί να γίνει λήψη της συχνότητας αν κάνεις χρήση κατάλληλου εξοπλισμού. Το θεμα είναι ότι δεν φταίω εγώ και θα πρέπει να το αποδείξω! Thanks

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 29 Μαρ 2004 13:21

Ακόμη και κάποιος να βρήκε τρόπο να κάνει κλήσεις μέσα από το δικό σου τηλέφωνο και να το αποδείξεις, πάλι θα πρέπει να πληρώσεις. Οτι γίνεται από την δική σου πλευρά του NetMod είναι δική σου ευθύνη και όχι του (π)ΟΤΕ.
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

argiro

Δημοσίευση από argiro » 31 Μαρ 2004 12:55

Λάθος φίλε μου, όταν το πρόβλημα είναι σε εξοπλισμό που σου παρέχει ο οργανισμός τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών θα πρέπει να αναλογηστεί τις ευθύνες του. Εφόσον μου παρέχουν το συγκερκριμένο netmod θα πρέπει να σηνυπολογίσουν το κόστος της πιθανής δυσλειτουργίας, καθώς είναι δικό τους λάθος, κι όχι δικό μου. Πως εξηγείτε δηλ. το ότι, μετά την αλλαγή, πρέκυψαν κάποιες ατελείς κλήσεις οι οποίες είναι "εν΄μέρει" δικαιολογημένες. Και λέω εν'μέρει γιατί πάλι ήταν περισσότερες απ΄αυτές που θα έπρεπε να αναγράφονται.
Thanks!!!

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 12 Απρ 2004 23:05

argiro έγραψε: Η μόνη περίπτωση που μπορεί να ισχύει και δεν την έχω ελέγξει είναι η περίπτωση λήψης τηε συχνότηας, λόγω χρήσης ασύρματου τηλεφώνου.
Ξέρω ότι μπορεί να γίνει λήψη της συχνότητας αν κάνεις χρήση κατάλληλου εξοπλισμού. Το θεμα είναι ότι δεν φταίω εγώ και θα πρέπει να το αποδείξω! Thanks
argiro έγραψε:όταν το πρόβλημα είναι σε εξοπλισμό που σου παρέχει ο οργανισμός τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών θα πρέπει να αναλογηστεί τις ευθύνες του. Εφόσον μου παρέχουν το συγκερκριμένο netmod θα πρέπει να σηνυπολογίσουν το κόστος της πιθανής δυσλειτουργίας, καθώς είναι δικό τους λάθος, κι όχι δικό μου.
Σε αυτή την περίπτωση δεν φταίει το Netmod δηλαδή ο ΟΤΕ, αλλά το ασύρματο τηλέφωνό σου δηλαδή εσύ. Δεν πρόκειται να βρεις άκρη.
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Security, antiVirus & antiSpyWare”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες