Το κυνήγι του χαμένου θησαυρού HELP!

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
pritanis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pritanis » 27 Μαρ 2004 22:28

Εδώ και 3-4 χρόνια που πηγαίνω το πάσχα στο χωριό μου διοργανώνω ένα κυνήγι του χαμένου θησαυρού κυρίως για πιτσιρίκια, από 8 έως 15 - 16 χρονών (αν και έχουν λάβει μέρος και κάποιοι έως 50 χρονών κατά καιρούς)
Το χωριό μου είναι πολύ μικρό και όλο το σκηνικό καλύπτεται με 3 ομάδες από 3-4 η το πολύ 5 παίκτες η κάθε μία
Εκείνο που θέλω από σας είναι ιδέες. Είναι αρκετά δύσκολο κάθε χρόνο να βρίσκω και κάτι διαφορετικό. ΑΝ θέλει να βοηθήσει κάποιος ας παι κάποιες που έχει στο μυαλό του έτσι ξερά. Δεν χρειάζετε να αναλύετε τι και πως θα γίνει. Απλά πείτε τισ ιδέες σας και εγώ θα βρώ τον τρόπο για το πως θα γίνουν πράξη

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 27 Μαρ 2004 22:33

Ποιό χωριό;
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
pritanis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pritanis » 28 Μαρ 2004 00:17

Ελπίζοντας πως δεν είσαι κάποιος από τους 15 που θα διαγωνιστούν και μάθεις από δω τα μυστικά, να σου πω πως είναι το ηρωικό ΛΕΥΚΑΔΙ Κοζάνης
http://www.leukadi.com/043.JPG

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 28 Μαρ 2004 01:01

Ούτε ήξερα που είναι. Φαντάστηκα ότι θα ήσουν πιό κοντά.
Εγώ προτείνω να βρεις μια αληθινή η φανταστική ιστορία από το χωριό και να παίξεις μαζί της πχ. όταν πέρασε απο το χωριό ο βασιλιάς Κωνσταντίνος, ή το παλιό σπίτι του παπά ή ο Εμμανουήλ Παππάς πέρασε με τα παληκάρια του όταν τους κυνηγούσαν οι Τούρκοι και κρύψαν κάτι κλπ.
Αν μπλέξεις πρόσωπα ή τόπους αναγνωρίσιμους θα είναι πολύ καλό.

Άβαταρ μέλους
sNk][AnacondA
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sNk][AnacondA » 28 Μαρ 2004 01:56

pritanis έγραψε:Εδώ και 3-4 χρόνια που πηγαίνω το πάσχα στο χωριό μου διοργανώνω ένα κυνήγι του χαμένου θησαυρού κυρίως για πιτσιρίκια, από 8 έως 15 - 16 χρονών (αν και έχουν λάβει μέρος και κάποιοι έως 50 χρονών κατά καιρούς)
Το χωριό μου είναι πολύ μικρό και όλο το σκηνικό καλύπτεται με 3 ομάδες από 3-4 η το πολύ 5 παίκτες η κάθε μία
Εκείνο που θέλω από σας είναι ιδέες. Είναι αρκετά δύσκολο κάθε χρόνο να βρίσκω και κάτι διαφορετικό. ΑΝ θέλει να βοηθήσει κάποιος ας παι κάποιες που έχει στο μυαλό του έτσι ξερά. Δεν χρειάζετε να αναλύετε τι και πως θα γίνει. Απλά πείτε τισ ιδέες σας και εγώ θα βρώ τον τρόπο για το πως θα γίνουν πράξη

Loipon mporeis na kati san capture the flag dhladh xwrise toys agwnizoumenoys se omades kai vale san skopo na paroun thn shmaia toy antipaloy kai na thn gyrisoyn sto stratopaido toys opoios exei oles tis shmaies twn antipalwn kerdizei ...
San arxh gia skotomous vale paixnidi san paint ball dhladh opla me xrwma opoios exei 3 fores vafthei apo oplo antipalou einai nekros kai einai out exei polly fash .
Mias kai eisai apo salonika pane mia volta mexri to Plagiari kai rwta poy paizoun paintball tha pareis apo ekei polles idees file..

Unreal Rules..... :wink: :wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Darkchilde » 31 Μαρ 2004 14:47

Σημείωσε με Χ ένα μέρος αλλά να μην είναι κρυμμένος εκεί ο θησαυρός. Κάτι σαν παραπλάνηση δηλαδή.
Επίσης να κοιτάξεις οι γρίφοι που θα βάλεις να΄μπορούν να ταιριάζουν με 2-3 τοποθεσίες. Π.χ. το 1994 εκεί γεννήθηκε ένα παιδί, αλλά μόνο μία τοποθεσία θα οδηγήσει στον επόμενο γρίφο.
Κανόνας βέβαια θα είναι ότι αφού βρεί μία ομάδα τον γρίφο θα πρέπει να τον αφήσει όπου τον βρήκε για την επόμενη ομάδα.
Τώρα αν μου έρθει κάτι άλλο στο μυαλό θα το κάνω post.
Εικόνα
Blog: The Dark Side of the Force and Other Stories
Ελληνικό Forum για Science Fiction & Fantasy: http://www.sff.gr
Ο Κόσμος της Επιστήμης: http://www.scienceworld.gr

Άβαταρ μέλους
pritanis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pritanis » 31 Μαρ 2004 17:27

Euxaristw gia tin simetoxi sas kai tis idees pou rixnete. Bebaia mi ksexnate oti exoume kai pitsirikia stis omades 8-10 xronwn kai i epidioksi mou einai na simetexoun ola ta meli twn omadwn kai oxi mono oi megaliteroi. An thelete na deite kapoies dokimasies pou tous evala ta proigoumena xronia:
- Tous eipa na feroun apo 5 miges i na se alli fasi na feroun apo 10 saligkaria i tous evala na lisoun ena staurolekso wste antikathistontas kapoious arithmous mesa ap' auto me grammata mathainan tin epomeni apostoli tous. Alli fora tous evala i kathe omada na kanei apo mia sfentona kai meta ola ta meli na simadepsoun m' autin ena kouti apo ta 5 metra. Kathe xrono tous vazw perimou 7-8 apostoles mexri na ftasoun ston teliko pou psaxnoun gia ton thisauro pou sinithws einai ;enas xartis
Sas ta eipa auta gia na katalavete ti psaxnw panw katw. Den thelw ton tropo pou tha diorganwsw to paixnidi. Auto uparxei, dokimasies thelw na vrw. Kai o "thisauros" gia fetos einai poli kala krimenos. Prin 2 mines pou imoun sto xwrio ton ebala se ena mpoukali kai ton exw thameno se kati pou apexei kapoia metra apo kapou (epeidi mpainei kai o gios mou sto freestuff apo9feugw na milaw gia fetos :D )
Perimenw ki' alles idees
-

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιαννης » 31 Μαρ 2004 18:51

rikse mia matia edo na pareis kamia idea apo alithines istories:

http://www.cmforum.joyhost.gr/cgi-bin/p ... t=checkout

episeis edo tha deis xrisima stoixeia:

http://coinsmania.tripod.com/coins_trea ... easure.htm
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
guesswho
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από guesswho » 02 Απρ 2004 02:26

κατι που είχα κάνει εγώ με την ομάδα των προσκόπων ,δεν ξέρω αν προλαβαίνεις βέβαια
Βγάλε φωτογραφία το μέρος που θέλεις να πάνε,βγάλτο φωτοτυπία έγχρωμη μεγενθυμένη τόσα αντίτυπα όσο οι ομάδες,και κόψτες
Βάλτους να εώσουν τα κομμάτια και να δουν το μέρος,τα κομμάτια ενοείτε μικρά(ας τους κουράσουμε και λίγο)

Ε εσύ γιέ του μην παρακολουθείς τα μυνήματα του πατέρα σου :p

Άβαταρ μέλους
pritanis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pritanis » 02 Απρ 2004 17:17

guesswho έγραψε: Ε εσύ γιέ του μην παρακολουθείς τα μυνήματα του πατέρα σου :p
:lol: :lol: :lol: Malon pame kala. Den exei dei tipote akomi kai apo aurio den tah exei kai prosvasi opote pio afova pleon tha ta leme
Gia ton xrono pou les mexri tin Megali Tetarti prepei na kataliksw
Auto me tin perioxi se komatakia einai poli kali idea alla gia fetos toulaxiston anefikti mia kai apexw 200 km apo ekei pou einai thamenos o thisauros. Isws me sxedio diko mou tha mporouse na ginei kati. Alla pes mou kati. Pw stous ta edines? Ta edines apo tin arxi pou ksekinouse to paixnidi. Kai meta? Plakonotan sto ksilo kai o dinatoteros eperne tou allounou to komati wste na dei pou einai o thisauros? :hammer:
Dwse mou ta fota sou giati mou aresei na kanw kati tetoio

Άβαταρ μέλους
guesswho
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από guesswho » 02 Απρ 2004 22:48

Καταρχάς δεν ήταν τ οτελικό σημείο που τους έδινα,ήταν απλώς ένα σημείο που έπρεπε να πάνε,εσύ μπορείς ν το κάνεις όπως θες βέβαια.
¨Εκανα τόσες φωτοτυπίες όσες οι ομάδες,άρα δεν υπήρχε θέμα να κλε΄ψει ο ένας το χαρτάκι του ΄λλου.¨ολα τα χαρτάκια ήταν σε φάκελο.Και καθόντουσαν και λύναν το παζλ

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 03 Απρ 2004 01:27

guesswho se poia omada eisoun proskopos? Kalh h idea sou. 8a mporouse na xrhsimopoihsei ki alla kolpa apo proskopika paixnidia p.x. kryptografeimata typou kardiografima klp. 8a koita3w kai 8a symplhrwsw ki alla.

(Sygnwmh gia ta greeklish. Ta syxainomai alla gia kapoio aneksigito logo den doulevei to ALT-ENTER ta teleytaia pente lepta...)

Άβαταρ μέλους
guesswho
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από guesswho » 04 Απρ 2004 00:37

Στο Βόλο ήμουν πρόσκοπος,η περιοχή μου είναι Θεσσαλονίκη γιατί εδώ σπουδάζω,άρα δεν πιστεύω να ξέρεις το σύστημα.
Θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν πολλά απο προσκόπους αλλά ποιος θα κάτσει να εξηγ΄λησει στα μικρά παιδιά τα σήματα μορς πχ?
Γιαυτο έφερα αυτή τη λύση ως πιο κατανοητή

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες