Διεθνής εκστρατεία κατά των mp3

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GhostShip

Δημοσίευση από GhostShip » 31 Μαρ 2004 17:20

Τελικά δεν μπορείς να κρυφτείς από πουθενά.......

Πάνω από 240 Ευρωπαίοι και Καναδοί παραπέμπονται στη Δικαιοσύνη από τη δισκογραφική βιομηχανία με την κατηγορία ότι διέθεταν μέσω του Διαδικτύου παράνομα αρχεία μουσικής. Μέχρι σήμερα αγωγές κατά «πειρατών» του Διαδικτύου είχαν κατατεθεί μόνο στις ΗΠΑ.

Η Διεθνής Ομοσπονδία Φωνογραφικής Βιομηχανίας (IFPI) ανακοίνωσε την Τρίτη από το Λονδίνο ότι κατέθεσε αγωγές κατά 247 χρηστών στον Καναδά, την Ιταλία, τη Δανία και τη Γερμανία.

«Πρόκειται για το πρώτο κύμα αγωγών σε διεθνές επίπεδο, έπειτα από ένα χρόνο προειδοποιήσεων προς τους ανθρώπους αυτούς» σχολίασε ο γραμματέας της IFPI Αλεν Ντίξον.

Η ομοσπονδία, στην οποία ανήκουν 1.400 παραγωγοί και διανομείς από 76 χώρες, προειδοποίησε ότι η εκστρατεία κατά της ηλεκτρονικής πειρατείας θα επεκταθεί και σε άλλες χώρες. Η δισκογραφική βιομηχανία αποδίδει στη διακίνηση παράνομων αρχείων mp3 την πτώση στις πωλήσεις των CD, η οποία ανήλθε στο 20% την τελευταία τριετία.

Οι παραβάτες θα πρέπει να αποζημιώσουν τις εταιρίες και να καταβάλουν το νόμιμο κέρδος, αλλά και να πληρώσουν πρόστιμα που είναι πιθανό να φτάνουν τα «πολλά εκατομμύρια δολάρια ή ευρώ» επισήμανε ο Ντίξον.

Πάντως οι αγωγές που κατατέθηκαν αφορούν χρήστες που ανέβαζαν σε διακομιστές εκατοντάδες χιλιάδες τραγούδια και όχι άτομα που κατέβαζαν μικρό αριθμό αρχείων, τόνισε ο γραμματέας της IFPI.

Άρα μέχρι 100000 τραγούδια ΔΕΝ κάνεις πειρατεία, αλλά από 101000 και πάνω είσαι ένας πειρατής άλλο πράγμα... :o

Άβαταρ μέλους
simone

Δημοσίευση από simone » 31 Μαρ 2004 20:20

GhostShip έγραψε:Μέχρι σήμερα αγωγές κατά «πειρατών» του Διαδικτύου είχαν κατατεθεί μόνο στις ΗΠΑ.
περυσι (δεκ. 2002) είχε γίνει το ίδιο στη Δανία.
http://www.wired.com/news/digiwood/0,1412,56717,00.html

Άβαταρ μέλους
GhostShip

Δημοσίευση από GhostShip » 01 Απρ 2004 10:15

Tελείως διαφορετική εκείνη η περίπτωση....

Στην Δανία, έστειλαν σε 150 ανθρώπους τιμολόγια σπίτι, απαιτώντας $8 για κάθε album, $25 για κάθε ταινία και $40 για κάθε παιχνίδι που βρέθηκε στον φάκελο "Shared" που είχαν οι χρήστες αυτοί στο Kazaa.

Επίσης στο άρθρο, δεν αναφέρει πουθενά οτι τελικά ασκήθηκαν διώξεις σε όσους δεν συμφώνησαν να πληρώσουν το ποσό. Στο άρθρο αναφέρει κατά λέξη "The group threatened invoice recipients with legal action should the sum demanded remain unpaid." Που σημαίνει οτι οι χρήστες που έλαβαν τα τιμολόγια, απειλήθηκαν με νομικές ενέργειες, στην περίπτωση που το ποσό θα παρέμενε απλήρωτο. Και σταματά εκεί το άρθρο, δεν αναφέρει αν τελικά προχώρησαν σε ποινικές διώξεις.

Το να το υποθέτουμε και μόνο δεν θα έλεγα οτι είναι σωστό...

Άβαταρ μέλους
simone

Δημοσίευση από simone » 02 Απρ 2004 17:39

Ακριβολογώντας έχεις απόλυτο δίκιο.
Αυτό που ήθελα να πω αλλά δεν το εξέφρασα σωστά είναι ότι "ενέργειες καταστολής η εκφοβισμού" έχουν γίνει και στη Δανία.

john

Δημοσίευση από john » 06 Απρ 2004 14:11

eftixos pou emas tous ellines de mas psaxnoun, alla etsi ki allios den eimaste pirates, exoume ligotera apo 10000 songs. LOL

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 06 Απρ 2004 16:09

Στον φάκελο shared... γιατί αλλού :o :o :o :o :o

Άβαταρ μέλους
eforias

Δημοσίευση από eforias » 11 Απρ 2004 12:15

re paidia egw ti na pw?? mou aresei na katevazw genika apo to internet kai gia ayto exw valei kai 1 mbit sto spiti mou ... ena album ean pragmatika to goustarw na to exw to thelw enoeite se original cdaki... kai oxi mp3... kati eixe akoustei oti tha anevasoun lene to kostos olwn twn provider kata 5$ opou meta tha mporoume na katevazoume oti theloume apo mp3 ayta ta 5$ tha pigenoun se diskografikes eteries lene alla mexri na to kanoun ayto klapsta xaralampe..... tespa to downloading einai kalo pantws kai aresei poli ston kosmo den pisteyw oti tha papsei pote na yparxei to downloading se mp3... :wink:
Μην μου Μιλάτε, Δέν είμαι καλά!

Άβαταρ μέλους
Barathrum
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Barathrum » 11 Απρ 2004 16:52

eforias έγραψε:ena album ean pragmatika to goustarw na to exw to thelw enoeite se original cdaki... kai oxi mp3...
giati sto kato kato na paw na agoraso oti fola bro mprosta mou kai na mhn akouso prota peri tinos prokite ? kalhtera na mou erthei prostimo 5$ gia kathe album pou katebasa para na pao na doso 15-20$ gia kathe ablum pou thelo 8)

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 11 Απρ 2004 17:23

Barathrum έγραψε:
giati sto kato kato na paw na agoraso oti fola bro mprosta mou kai na mhn akouso prota peri tinos prokite ?
Μια φορά έκανα το λάθος να αγοράσω ένα cd χωρίς να έχω ακούσει κάποιο τραγούδι του συγκροτήματος και μου βγήκαι "μάπα".Όλες τις άλλες φορές ακούω πρώτα ένα κομμάτι απο το ραδιόφωνο και μετά αν μου αρέσει αγοράζω.Όσες φορές το έχω κάνει οι δίσκοι είναι στο σύνολο τους πολύ καλοί.

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 11 Απρ 2004 22:56

john έγραψε:eftixos pou emas tous ellines de mas psaxnoun, alla etsi ki allios den eimaste pirates, exoume ligotera apo 10000 songs. LOL
και εγώ πως έχω συλλογή 17.000+ ελληνικών mp3 στο pc μου;
lol! :wink:

Άβαταρ μέλους
Barathrum
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Barathrum » 12 Απρ 2004 07:08

fmayakos έγραψε:και εγώ πως έχω συλλογή 17.000+ ελληνικών mp3 στο pc μου;
ta mp3 einai san ta lefta pote den exeis arketa kai panta kapios exei perisotera apo sena :wink:

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 12 Απρ 2004 17:40

Barathrum έγραψε:
fmayakos έγραψε:και εγώ πως έχω συλλογή 17.000+ ελληνικών mp3 στο pc μου;
ta mp3 einai san ta lefta pote den exeis arketa kai panta kapios exei perisotera apo sena :wink:
οπωσδήποτε! σωστός! :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης