Kύπρος και σχέδιο "Ανάν"

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
videomix

Kύπρος και σχέδιο "Ανάν"

Δημοσίευση από videomix » 07 Απρ 2004 16:36

Τις μέρρες αυτές, η Κύπρος βρίσκεται στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος για την διεθνή κοινότητα. Το σχέδιο Ανάν έχει τεθεί στον Κυπριακό λαό προς αποδοχή η μη. Τι γνώμη έχετε για το όλο θέμα; Τι νομίζετε πως θα πρέπει οι Κύπριοι να αποφασίσουν; Ποιό το συμφέρον του νησιού;
Υ.Γ. Την γνώμη μου θα την εκφέρω μετά απο μερικά δικά σας post's.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GhostShip

Kύπρος και σχέδιο "Ανάν"

Δημοσίευση από GhostShip » 07 Απρ 2004 18:41

Eγώ θα έλεγα οτι το καλύτερο θα ήταν να πουν "ΝΑΙ"!!!
Όσο ριζοσπαστικό και αν ακούγεται αυτό.
Και έχω τους λόγους μου.

1. Καταρχήν αφού συρθήκαμε που συρθήκαμε στο - κατά την γνώμη μου κάναμε λάθος - τραπέζι των διαπραγματεύσεων, θα πρέπει να χωρέψουμε. Το σχέδιο αυτό είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα το απορρίψει η άλλη πλευρά, άρα καλό θα ήταν να τους βγάλουμε τους "κακούς" της υπόθεσης.

2. όλα αυτά που ακούγονται περί και καλά προσάρτισης της Κύπρου μελλοντικά από το Τουρκικό κράτος, μου ακούγονται φαιδρά. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΚΥΠΡΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ.

3. Καλό θα ήταν να μετατοπίσουμε κατά κάποιο τρόπο το πρόβλημα στην Ευρωπαϊκή Ένωση, γιατί δεν είναι και λίγο πράγμα, μέρος εδαφών της να τελούν υπό στρατιωτική κατοχή. Θα αναγκαστούν να λάβουν μέτρα για αυτό.

4. Επιτέλους μας δίνεται μία καταπληκτική ευκαιρία να "πάρουμε" από την Τουρκία σχεδόν ο,τι θέλουμε. Δηλαδή θα πρέπει να την κάνουμε να πληρώσει ακριβά την είσοδό της στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Να πάψουμε επιτέλους να έχουμε μετριοπαθή πολιτική και να αλλάξουμε σε πιο επιθετική γραμμή. Ας μην ξεχνάμε τί αναγκαστήκαμε να "πληρώσουμε" στην Τουρκία όταν βγήκαμε από το ΝΑΤΟ και μετά θέλαμε να ξαναμπούμε.

Για όλα αυτά αλλά και για άλλες σκέψεις μου οι οποίες δεν γίνεται να αναλυθούν εδώ πιστεύω οτι πρέπει να πουν ένα μεγάλο "ΝΑΙ" στο σχέδιο.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Kύπρος και σχέδιο "Ανάν"

Δημοσίευση από cdhyper » 07 Απρ 2004 18:52

Πρέπει να περιμένουμε πρώτα την ένταξη και μετά να φέρουμε την Ε.Ε. ενώπιον των ευθυνών της. Υπό αυτές τις συνθήκες δεν πρέπει να γίνει αποδεκτό τώρα το σχέδιο. Κάτι ανάλογο είχε γίνει και στή συνθήκη Ζυρίχης - Λονδίνου (προδοσία Καραμανλή όπως έχω εξηγήσει σε παλαιότερο μήνυμα) με οδυνηρότατα αποτελέσματα.

Ελπίζω να το καταλάβουν αυτοί που έχουν μια σχετική γνώση Νεοελληνικής ιστορίας.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

12-s

Kύπρος και σχέδιο "Ανάν"

Δημοσίευση από 12-s » 08 Απρ 2004 02:56

GhostShip έγραψε:Eγώ θα έλεγα οτι το καλύτερο θα ήταν να πουν "ΝΑΙ"!!!
Όσο ριζοσπαστικό και αν ακούγεται αυτό.
Και έχω τους λόγους μου.

1. Καταρχήν αφού συρθήκαμε που συρθήκαμε στο - κατά την γνώμη μου κάναμε λάθος - τραπέζι των διαπραγματεύσεων, θα πρέπει να χωρέψουμε. Το σχέδιο αυτό είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα το απορρίψει η άλλη πλευρά, άρα καλό θα ήταν να τους βγάλουμε τους "κακούς" της υπόθεσης.

2. όλα αυτά που ακούγονται περί και καλά προσάρτισης της Κύπρου μελλοντικά από το Τουρκικό κράτος, μου ακούγονται φαιδρά. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΚΥΠΡΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ.

3. Καλό θα ήταν να μετατοπίσουμε κατά κάποιο τρόπο το πρόβλημα στην Ευρωπαϊκή Ένωση, γιατί δεν είναι και λίγο πράγμα, μέρος εδαφών της να τελούν υπό στρατιωτική κατοχή. Θα αναγκαστούν να λάβουν μέτρα για αυτό.

4. Επιτέλους μας δίνεται μία καταπληκτική ευκαιρία να "πάρουμε" από την Τουρκία σχεδόν ο,τι θέλουμε. Δηλαδή θα πρέπει να την κάνουμε να πληρώσει ακριβά την είσοδό της στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Να πάψουμε επιτέλους να έχουμε μετριοπαθή πολιτική και να αλλάξουμε σε πιο επιθετική γραμμή. Ας μην ξεχνάμε τί αναγκαστήκαμε να "πληρώσουμε" στην Τουρκία όταν βγήκαμε από το ΝΑΤΟ και μετά θέλαμε να ξαναμπούμε.

Για όλα αυτά αλλά και για άλλες σκέψεις μου οι οποίες δεν γίνεται να αναλυθούν εδώ πιστεύω οτι πρέπει να πουν ένα μεγάλο "ΝΑΙ" στο σχέδιο.
Φίλε μου ή εσύ μπερδεύτηκες ή εμένα μπέρδεψες. Γιά να γίνουν όλα όσα αναφέρεις, μάλλον πρέπει να πούν ΟΧΙ στο σχέδιο Ανάν. Σε παραπέμπω στο διάγγελμα του Τάσσου Παπαδόπουλου.

Άβαταρ μέλους
Yiannis Resbithas
Επικοινωνία:

Kύπρος και σχέδιο "Ανάν"

Δημοσίευση από Yiannis Resbithas » 08 Απρ 2004 11:33

Lipon ego psifizo OXI.

Na ginous 2 aneksartita kratoi.

Άβαταρ μέλους
videomix

Kύπρος και σχέδιο "Ανάν"

Δημοσίευση από videomix » 08 Απρ 2004 16:05

Δωθηκε χθες η απάντηση του Κύπριου προέδρου, στον Κυπριακό και Ελληνικό λαό με το διάγγελμά του στο σχέδιο ανάν.

KSENERWTOS

Kύπρος και σχέδιο "Ανάν"

Δημοσίευση από KSENERWTOS » 09 Απρ 2004 23:27

OXI re paidia..ti lete twra?ti sxedio aynan k paparies?ti ohe k blakeeis?an htan to irak h giougoslavia oloi tha diamartyrwntan k gia kypro monoi mas bgazoume ta matia mas..alla aytoi eimaste..etsi einai o ellhnas..mia zwh afelhs k probato twn maswnwn...

Άβαταρ μέλους
_fantom__

Kύπρος και σχέδιο "Ανάν"

Δημοσίευση από _fantom__ » 10 Απρ 2004 02:24

200 ερωτήσεις και απαντήσεις για το σχέδιο Ανάν...

http://www.cyprustalk.com
I’ m the self-inflicted, mind-detonator :think:

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Kύπρος και σχέδιο "Ανάν"

Δημοσίευση από geraki » 10 Απρ 2004 10:34

GhostShip έγραψε: Το σχέδιο αυτό είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα το απορρίψει η άλλη πλευρά, άρα καλό θα ήταν να τους βγάλουμε τους "κακούς" της υπόθεσης.
Επειδή σε όλα τα προηγούμενα σχέδια λέγαμε ΝΑΙ και αφήναμε αυτούς να πούνε ΟΧΙ για να φαίνονται "κακοι" φτάσαμε σ'αυτό το σημείο. Τα περισσότερα θέματα του σχέδιου τα είχαμε δεχτεί σε προηγούμενες διαβουλεύσεις γι'αυτό τα ξαναβάλανε.
Απ'αυτά που λες πάντως όντως εννοείται ένα μεγαλειώδες ΟΧΙ.
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
videomix

Kύπρος και σχέδιο "Ανάν"

Δημοσίευση από videomix » 10 Απρ 2004 19:41

Εγώ νομίζω πως κάποια πράγματα δυστηχώς ειναι προγραμματισμένα και προαποφασισμένα. Και δυστηχώς με την συμμετοχή και των πολιτικών μας.

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Kύπρος και σχέδιο "Ανάν"

Δημοσίευση από Drizzt » 11 Απρ 2004 01:12

Άμα έλεγα ότι δεν με ενδαφέρει θα φαινόταν χαζό ή ότι κατάλαβα ότι οι πολιτικοί μας-τους κάνουν το θέληματα των ισχυρών.

Ας αποφασίσουν οι ίδιοι...
Οποια και αν είναι η αποφασή τους... το αν θα είναι σωστή ή οχι θα φανεί μετά από πολλά χρονια.

ΥΓ. Αν έχω δίκαιο κάποτε ήταν να αποφασίσουν Ενωση με την Ελλάδα αλλά δεν ήθέλαν γιατί θα έχαναν τα οφέλη της Κοινοπολιτείας .... Χμμμμ ϊσως τα πράγματα να ΄ήταν διαφορετικά τώρα;)

antartisg9
Επικοινωνία:

Kύπρος και σχέδιο "Ανάν"

Δημοσίευση από antartisg9 » 11 Απρ 2004 18:28

Παιδια εγω ειμαι Κυπριος και σας λεω οτι εδω κανενας σχεδον δεν θελει αυτο το σχεδιο, τουλαχιστον ως εχει. Η μονη ενεργεια που εγινε υπερ του σχεδιου ειναι ενα φυλλαδιο που δωθηκε με την εφιμεριδα πολιτης ( www.politis.com.cy ) και ακομα μερικες αφισες που κρεμμαστικαν απο καποια ανεξαρτητη αριστερη οργανωση. Εχτες που πηγα ενα περιπατο στο κεντρο της Λευκωσιας ηταν γεματος ο τοπος με ατομα της εκστρατειας εναντιον του σχεδιου. Επισις σε πολλες μεγαλες διαφημιστικες πινακιδες στους αυτοκινητοδρομους υπαρχουν διαφημισεις εναντον του σχεδιου (ενα μεγαλο ΟΧΙ σε μαυρο χαρτι).

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Kύπρος και σχέδιο "Ανάν"

Δημοσίευση από aguila21 » 11 Απρ 2004 18:48

Drizzt έγραψε:
ΥΓ. Αν έχω δίκαιο κάποτε ήταν να αποφασίσουν Ενωση με την Ελλάδα αλλά δεν ήθέλαν γιατί θα έχαναν τα οφέλη της Κοινοπολιτείας .... Χμμμμ ϊσως τα πράγματα να ΄ήταν διαφορετικά τώρα
Δυστυχώς οι Κύπριοι είναι "ανάποδοι" κάνουν πάντα διαφορετικά πράγματα και δεν υπάρχει συνενόηση με την Ελλάδα.Βέβαια η χούντα των συνταγματαρχών έκανε πολλές μ....ς αλλά αν υπήρχε συνενόηση και συνεργασία θα είχε λυθεί το πρόβλημα....

Άβαταρ μέλους
Legolas

Kύπρος και σχέδιο "Ανάν"

Δημοσίευση από Legolas » 23 Απρ 2004 10:43

NAI στις διαπραγματευσεις και συζητησεις περνοντας υποψη αυτα και κυριως ΑΥΤΟΥΣ που χαθηκαν στην "ντεμεκ" εισβολη του Αττιλα με την ανοχη των ανεγγεφαλων χουντικών.

ΟΧΙ στο ευκολο ξεπόυλημα με ορους και παραχωρησεις υπερ των Μογγολων.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες