Απο πού εμπνευστήκατε το nickname σας;

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
guesswho
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από guesswho » 11 Απρ 2004 05:10

Η αλήθεια είναι ότι αυτό το topic το είδα σε ένατυχαίο forum που μπήκα.οϋτε θυμάμαι πως το λένε.και είπα να το μεταφέρω εδώ γιατί το βρήκα αρκετά όμορφο.

Κάνω λοιπόν την αρχή και λέω ότι πριν ένα χρόνο όταν έψαχνα όνομα για να βάλω στο μπλουζάκι της 3ης Λυκείου μου ήρθε στο μυαλό το Guesswho καθώς βαρέθηκα να ακούω το όνομα μου πίσω απο την πλάτη μου απο αγνώστους.Έτσι άστους να ψάχνους.Αυτό προσπάθώ να επιτύχω και στο net.
Μαντέψτε ποιος είμαι.
Προειδοποιώ τους εξυπνάκηδες να μην κάνουν copy-paste το ονομά μου που βίσκεται στην υπογραφή μου :roll:

Άβαταρ μέλους
Barathrum
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Barathrum » 11 Απρ 2004 07:27

Results for 'barathrum'
Latin English
barathrum pit, abyss /the underworld.

oxi to "pit" pantos.. :)

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 11 Απρ 2004 12:53

Έψαχνα ενα name για λογαριασμό στο lycos. Προσπάθησα το TheClub αλλά ήταν πιασμένο. Έτσι δοκίμασα το ThyClub και απο τότε το χρησιμοποιώ μόνο για το Freestuff.

Το nick που χρησιμοποιώ στο ΝΕΤ είναι basdog22 και δεν σημαίνει τίποτα. γαβ γαβ :P :P :P :P

Άβαταρ μέλους
iaponas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iaponas » 11 Απρ 2004 19:31

Εμένα αν ψάξετε λίγο στα διάφορα δωματιάκια θα βρείτε την απάντηση...
Έχω όμως μία άλλη απορία...
Αν δώσουμε τα nick μας ο καθένας στο google για ψάξιμο...τί θα μας βγάλει??? Μπορεί να προκύψουν τραγελαφικά περιστατικά...

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιαννης » 11 Απρ 2004 21:59

ego den tha sas po na do an tha to vreite monoi sas .....
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
NightStalker

Δημοσίευση από NightStalker » 11 Απρ 2004 23:03

Απο ένα creature σε ένα card game που έπαιζα παλιά, το Magic the gathering. Look my avatar...

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

Δημοσίευση από Youli » 12 Απρ 2004 21:28

Α, σε παρακαλώ... μην με ρωτάς πράγματα που δεν μπορώ να απαντήσω... Άκους εκεί απο που προέρχεται το nickname μου...Αδιάκριτε !!!! :lol: :lol: :P :P

Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Darkchilde » 13 Απρ 2004 19:28

Marvel Comics. Κάποιος χαρακτήρας λεγόταν Magik αλλά σε ένα δύο τεύχη την είχαν ονομάσει Darkchilde. Μετά το παράτησαν το όνομα αλλά μ'άρεσε και το κράτησα.
Μερικές φορές χρησιμοποιώ το Tenebra το οποίο προέρχεται από την λέξη tenebre που σημαίνει σκοτάδι στα ιταλικά. Το tenebre είναι πάντα πληθυντικός, δεν έχει ενικό αλλά το πήρα το μετέτρεψα στον ενικό tenebra και το χρησιμοποιώ που και πού.
Επίσης οι περισσότεροι χαρακτήρες σε games ονομάζονται Tanitha Shades, το οποίο είναι εντελώς δικό μου, και ήταν ο χαρακτήρας μου σε κάποιο RPG που έπαιζα.
To πρώτο Nickname Που χρησιμοποίησα σε εποχές teledata (κάπου 13-14 χρόνια πρίν με 1200 modem...) ήταν το StarWars. Δεν νομίζω να χρειάζεται εξήγηση από που προήλθε.
Εικόνα
Blog: The Dark Side of the Force and Other Stories
Ελληνικό Forum για Science Fiction & Fantasy: http://www.sff.gr
Ο Κόσμος της Επιστήμης: http://www.scienceworld.gr

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 14 Απρ 2004 00:19

Emena fenetai kai sto avatar :D An kai to kanoniko name tou skylakou einai intefix (inte-fix) pou shmenei sta latinika "kalh idea"

Super_gamers
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Super_gamers » 14 Απρ 2004 09:02

Εδώ θα ήθελα να γράψετε ότι ταιριάζει με το "Χαλαρά κι ανάλαφρα,Μια σόδα" :D :pint: :wink: :D :D :D :D :D :D :D

Άβαταρ μέλους
cracker

Δημοσίευση από cracker » 14 Απρ 2004 09:30

βασικά όλα άρχισαν όταν αναγκάστηκα να βρω έναν τρόπο να αλλάξω τον κωδικό των xp για να μπορέσω να βάλω το sp1(ξέρετε αν ο κωδικός είναι ο γνωστός fckgw.... δεεεν μπαίνουν).

μετά αναγκάστηκα να επέμβω στην registry για να βγάλω τα trial των cute ftp, dreamweaver και πολλών άλλων προγραμμάτων.

άρχισα να ανεβαίνω όταν μπόρεσα να διαβάσω κάτι protected αρχεία ενός φίλου μου και όταν εγκατέστησα το bluetooth ποντίκι μου χωρίς drivers για ελληνικά χρ.

για να μην τα πολυλογούμε η αποκορύφωση ήρθε όταν εγκατέστησα και έτρεξα το microcad χωρίς το dongle του. το dongle είναι μια usb συσκευή που έχει μέσα το serial key. αν δεν έχεις αυτό πρέπει να είσαι μεγάλος cracker για να το δουλέψεις. εκείνη την ημέρα με μετονόμασε ( με f2) ένας φίλος μου σε cracker και έτυχε να γραφτώ στο freestuff με αυτό το νικ.

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 14 Απρ 2004 15:19

iNDEFiX έγραψε:Emena fenetai kai sto avatar :D An kai to kanoniko name tou skylakou einai intefix (inte-fix) pou shmenei sta latinika "kalh idea"
Νόμιζω ότι είναι στα γαλλικά.

Idéfix = idée fixe = έμμονη ιδέα
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 14 Απρ 2004 17:14

Xαρακτήρας σε RPG :lol: - Άλλο nick name είναι το ktheo από τα αρχικά μου :lol:
Drizzt Do'Urden (προφέρετε Drisst)
Xαρακτήρα που ο R.A. Salvatore έδωσε ζωή μέσα από τις νουβέλες του!

The Icewind Dale Trilogy
The Crystal Shard
Streams of Silver
The Halfling's Gem

The Dark Elf Trilogy
Homeland
Exile
Sojourn

Hardcover Novels
The Legacy
Starless Night
Siege of Darkness

http://groups.msn.com/HomeofDrizztDoUrden

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Απρ 2004 21:58

cracker έγραψε:βασικά όλα άρχισαν όταν αναγκάστηκα να βρω έναν τρόπο να αλλάξω τον κωδικό των xp για να μπορέσω να βάλω το sp1(ξέρετε αν ο κωδικός είναι ο γνωστός fckgw.... δεεεν μπαίνουν).

μετά αναγκάστηκα να επέμβω στην registry για να βγάλω τα trial των cute ftp, dreamweaver και πολλών άλλων προγραμμάτων.

άρχισα να ανεβαίνω όταν μπόρεσα να διαβάσω κάτι protected αρχεία ενός φίλου μου και όταν εγκατέστησα το bluetooth ποντίκι μου χωρίς drivers για ελληνικά χρ.

για να μην τα πολυλογούμε η αποκορύφωση ήρθε όταν εγκατέστησα και έτρεξα το microcad χωρίς το dongle του. το dongle είναι μια usb συσκευή που έχει μέσα το serial key. αν δεν έχεις αυτό πρέπει να είσαι μεγάλος cracker για να το δουλέψεις. εκείνη την ημέρα με μετονόμασε ( με f2) ένας φίλος μου σε cracker και έτυχε να γραφτώ στο freestuff με αυτό το νικ.
Αν και δεν έχει θέση εδώ να αναλυθεί ένα τέτοιο θέμα νομίζω έχουμε πει πολλές φορές για τους όρους cracker και hacker...
Κοινώς με βρίσκει αντίθετο ο τρόπος που θέτεις τον όρο cracker...

Anyway ... το nick μου στην ουσία βγήκε από τύχη όταν στο γυμνάσιο ένας πολύ καλός μου φίλος θέλοντας να μου κάνει πλάκα έγραψε μία πρόσκληση για πάρτι που έλεγε 'Καλώ το φίλο μου "χαζό" μπλα μπλα μπλα' και ώντας τα γράμματα του χάλια όπως τά δικά μου το διάβασα 'τον φίλο μου "χάος" ' και από τότε μου έμεινε και το γύρισα σε Chaos κάτι που ήταν πιασμένο στο Grnet τότε που έμπαινα και το έκανα Cha0s...

Η Νέα εκδοχή πλέον μπορεί να πει κάποιος ότι είναι ότι όπου βρίσκομαι προκαλώ το χάος... :kaloe:

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 15 Απρ 2004 09:53

elias to onoma mou pou to xrisimopio edw giati niwthw oikiotita me ta perisotera paidia

kai genikos xrisimopio to Gaucho = boskos kai metaforika alani stin Argentini

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης