help me scriptakia

Κώδικας, πληροφορίες, ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την JavaScript.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

help me scriptakia

Δημοσίευση από tolis_montana » 13 Απρ 2004 01:21

καλησπερα εινε νεο μελοs :roll: λοιπων αποφασησα να κανο ενα site αλλα σθναντω προβλιματακια κατεβαζω μερικα sciptakia h applets(etoima ) akoloy8o tis odigies p,x ta bazo katv apo to body alla de emfanizonte para mono ena sxima tou apllets gkri xroma mipos prepei na anebaso ti selida se kapoio web hosting prota ??????(xrisimopoio frompage kai exo h java eine egatastimeni )perimeno help eyxaristo prokatabolika

Άβαταρ μέλους
grjava
Επικοινωνία:

help me scriptakia

Δημοσίευση από grjava » 13 Απρ 2004 02:14

Τα applets εκτός από τον κώδικα που βάζεις στις σελίδες σου συνοδεύονται και με τα απαραίτητα αρχεία (συνήθως με κατάληξη .jar ή .class). Αυτά τα αρχεία πρέπει να τα ανεβάσεις στον ίδιο φάκελλο με την σελίδα που θες να εμφανίζει το applet. Αν τα ανεβάσεις σε διαφορετικό φάκελλο δώσε την διαδρομή προς αυτά στην πρώτη γραμμή κώδικα που τοποθετείς στην σελίδα σου. Το ίδιο πρέπει να κάνεις αν το applet χρησιμοποιεί κάποια γραφικά ή φωτογραφίες (μία να μην έχεις ανεβάσει το script δεν δουλεύει) όπως επίσης και σε αρχεία κειμένου (.txt).

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

help me scriptakia

Δημοσίευση από tolis_montana » 13 Απρ 2004 15:47

eyxaristo gia tin antapokrish alla opos eipa epidi eine h proti mu fora pou asxoloume me script de katalabeno merikes orologies opos prepei na anebaseis ta arxeia sto idio fakelo me ti selida su dhl na ta apo8ikeyso sto frompage ekei pou kano save to site xmm tora pou to skeftome san na xeis dikio ..........

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

help me scriptakia

Δημοσίευση από tolis_montana » 13 Απρ 2004 15:53

ok ta katafera eyxaristo polu meres prospa8ousa exo akoma mia aporia omos giati otan patao proepiskopisi mou gazei ena error (παρουσιαστηκε ενα σφαλμα στη δεσμη ενεργιων αυτησ τησ σελιδας και ενα yes h no patao yes kai douleyei kanonika kai to applets mipos paei tipota straba re pedia ?????????????

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

help me scriptakia

Δημοσίευση από patriot » 13 Απρ 2004 20:50

Αυτό το μήνυμα στο βγάζει για να σε ειδοποιήσει ότι κάτι δεν δουλεύει σωστά. Δηλ ότι κάτι έχει γίνει λάθος στην κωδικοποιήση κάποιου script. (Με 2 λόγια κάπου έκανε γκάφα ο κατασκευαστής της σελίδας). Και σε ρωτάει, αν θες να δεις την σελίδα από δω και πέρα όπως είναι. Ο λόγος που ρωτάει είναι πολύ σημαντικός. Αν πεις ναι, και συνεχίσεις τότε μπορεί με διάφορους τρόπους να πάει κάτι στραβά και στην καλύτερη περίπτωση να μην γίνει τίποτα (μπορεί τα scriptaκια να τα έχει βάλεις κάποιος απλά για να φάινεται όμορφη η σελίδα) αλλά στην χειρότερη περίπτωση να σε κλέψουν μέσω π.χ πιστωτικής κάρτας, ή να βρουν το email σου και να σε εκμεταλευτούν από κει. (Μέσα από ένα email υπάρχουν τουλάχιστον 6-7 τρόπου για να σε κλέψουν ή να σε εκμεταλευτούν). Όταν βρίσκεσαι σε τέτοιες σελίδες καλό θα είναι ΜΟΝΟ να βλέπεις και όχι να πατάς τίποτα επικίνδυνα links τύπου "βάλτε το email σας", "προχωρίστε στην τάδε καταχώρηση" και λοιπά. Αυτά τα scripts είναι σαν μια κουτσή καρέκλα. Ένα πόδι να σπάσει, πάει όλη η καρέκλα. Και καλά αν η σελίδα είναι απλά μια ενημερωτική σελίδα. Αν δεν είναι τότε την πάτησες.

Αν αυτού του είδους τα λάθη τα βλέπεις εσύ στις σελίδες σου τότε υπάρχει ένας πολύ εύκολος τρόπος για να τα φτιάξεις. Όταν σου βγάζει αυτό το μήνυμα σου λέει και σε ποιο σημείο είναι το λάθος και μπορείς να πας να το διορθώσεις. Αν είναι σε άλλες σελίδες δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

ΥΓ: Γράφε ελληνικά. Μπορεί να κάνεις λάθη αλλά από τα λάθη σου θα μάθεις. Προσωπικά δεν γράφω ποτέ μου greeklish. (Όχι τίποτα άλλο αλλά δεν πολυ καταλάβαινα τι λες). Στο κάτω-κάτω η ελληνική γλώσσα είναι η γλώσσα μας. Όχι τα αλαμπουρνέζικα. (Και έπειτα πώς θα μάθεις αν δεν κάνεις εξάσκηση;; Μην ανησυχείς για το αν θα σε κοροιδέψουμε. Όλοι μας θα καταλάβουμε τι θα πεις και αντίθετα θα χαρούμε να δούμε ότι προσπαθείς να μάθεις :wink: )
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

help me scriptakia

Δημοσίευση από tolis_montana » 13 Απρ 2004 23:19

οκ αλλα την σελιδα δεν την εχω ανεβασει ακομα τωρα την φτιαχνοt espa tnx θα βαλω αλλο script menu

Απάντηση

Επιστροφή στο “JavaScript και Frameworks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες