adsl pote?????

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Επικοινωνία:

adsl pote?????

Δημοσίευση από Darkchilde » 23 Απρ 2004 13:55

Rapid-eraser έγραψε:Afevos oti n otenet dev exei amesi sxesi me tov ote
giati dev exouve kivo tamio
Afeterou to kostos xrisis me tnv xreosi gia tis dialup pavtos tipou exouv poli mikri diafora tetoia pou eivai ikovomikotero stov ote va pervei eva pagio 30 euro tov miva kai va sou divei bandwith 384k kai va eisai 24/24 patikomevos me afto
para n xrisi tou dialup.

Ti 8elw va po me afto oti to dialup mporei fevomevika va eivai pio xreostiko stov xristi apo tnv apopsi oti 8a plirosei gia tov xrovo pou to xrisimopiei alla apo tnv alli meria ta eksoda pou exei o ote gia tnv leitourgeia aftou tou kiklomatos eivai peripou ta idia !!! osos kai av sou fevete periergo tov ote tov simferei va exei xristes adsl para pstn kai isdn osov afora tnv xreosi.
................................
Kai kati telefteo . Fisika kai gvorizo oti sto dsl dev exei xrovoxreosi (toulaxistov osov afora to fisiko meso [tnv grami dld tou ote] - giati oi isp exouv efarmosi kai timologiaki politiki ogkoxreosis pou eivai megaliteri pagida) afto ntav kai to kivitro gia emeva va balw adsl. Praktika se sxesi me tnv dialup plirovo ligo parpavo apo oso 8a plirova me tnv dialup (av skefteis oti xaris tous kalous mou filous pote dev plirosa gia isp) alla oi ipiresies eivai klaseis avoteres :)
Fisika bebea to oti emeva me simferei kati tetoio dev kavei tov ote va xavei xrimata ! kai afto giati eipame n xrisi tou adsl se sxesi me to epak tov ote tov simferei perisotero !!!
Eivai to kostos leitourgias stiv mesi to opoio eivai poli mikrotero apo to kostos xrisis afto pou girizei tnv plastigka.

Apla eivai to oti opos pavta mas briskei aproetimastous n vea tevologia opos fevete kai apo to ar8ro pou ekava quote
Ναί αλλά όταν η χρέωση του τηλεφώνου λόγω Internet (του δικού μου) είναι το λιγότερο 80 ευρώ το δίμηνο χωρίς ΦΠΑ, μόνο οι κλήσεις προς internet, και το ADSL μου κοστίζει 50 ευρώ... Δεν χάνει ο ΟΤΕ? Ενώ με την PSTN είχα 80 ευρώ καθαρή χρέωση τηλεφωνήματος για το Internet, τώρα έχω 50. και φυσικά με την ADSL είναι καλύτερες οι υπηρεσίες.

Ακόμα και την χρέωση του provider να βάλω (PSTN vs. ADSL), προσωπικά υπολόγισα ότι κερδίζω τουλάχιστον 10 ευρώ το μήνα από τις χρεώσεις dial-up.
Και όπως είπες η ογκοχρέωση είναι μεγάλη παγίδα. Γι αυτό και εγώ πληρώνω το κανονικό πάγιο γιατί αν είχα ογκοχρέωση, θα πλήρωνα τα μαλλιοκεφαλά μου ήδη (σε 10 μέρες που έχω την γραμμή έχω κατεβάσει κάπου 5-7 Gb)
Εικόνα
Blog: The Dark Side of the Force and Other Stories
Ελληνικό Forum για Science Fiction & Fantasy: http://www.sff.gr
Ο Κόσμος της Επιστήμης: http://www.scienceworld.gr

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

adsl pote?????

Δημοσίευση από greek_manager » 23 Απρ 2004 14:33

Δεν το έχω ψάξει, αλλά ακόμα και να ισχύει ότι η χρεώση της adsl συμφέρει τον ΟΤΕ σε σχέση με την ISDN, PSTN, δεν λέει τπτ.

Ο ΟΤΕ έχει κάνει μια επένδυση στην υποδομή ISDN (όταν όλος ο υπόλοιπος κόσμος είχε DSL) και θα την αποσβέσει είτε το θέλουμε είτε όχι, προτού επενδύσει πραγματικά στο broadband.
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

adsl pote?????

Δημοσίευση από tolis_montana » 23 Απρ 2004 19:30

τελικα για ποσο καιρο μιλαμε ποσο υπολογιζουν οτι 8α εχουν γραμμες αν και κατι μου λεει για μετα τουσ ολυμπιακουσ αλλα ..............οτε και τα μθαλα στο βοθρο

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

adsl pote?????

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 23 Απρ 2004 22:54

evtometaksi to astio eivai oti stnv epoxi tou bic-tcp milame akoma gia adsl :( klapss....

TIP: o ote dev 8a prosferei pote kamia ipiresia pou 8a tov zimiove. apo ola kerdizei!!! twra afto pou eipa proigoumevos gia to kostos eivai poli aplo

to kostos leitourgias tou adsl se sxesi me tou dialup eivai sxedov to 1/10 gia tov ote. Tov ote tov simferei va exei perisoteres adsl para dialup gia to internet akoma kai eivai gia 1 lepto klisi
afto exei sxesi oti afta pou ispratei se sxesi me afta pou ksodebei kai oxi me to posi ora xrisimopieis esi tnv sivdesi. afto simevei oti av xrisimopiiseis mia ora n 100 ores to dialup gia tov ote exei kostos pou metakilei stov xristi. Afto pou eipa eivai oti to kostos tou adsl gia va eivai 24/24 avoikto eivai pio mikro apo to va avoigoklivei kiklomata kai va leitourgei poliplektes gia voice band kiklomata akoma kai av prokete gia 1 lepto.
O xristis outos n allo 8a plirosei gia tnv ipiresia
n opoia evoite oti exei kostos avaloga me afta pou prosferei.

Fisika ama eisai xristis pou mpevei 1ora tnv imera isa isa va dei ta email tou sigoura n adsl dev eivai gia eseva :)... omos ama 8es va apolambaveis to kati parapvo kai va deis sto pc sou taxitita pavo apo 5kB/s epitelous kai fisika xrisimopieis polles ores to internet n to 8es standby sivexeia tote eivai gia eseva to adsl.

prosopika apo oikovomikis apopsis dev me simferei to adsl dld plirova ligotera priv para twra (av sivipologiseis oti dev plirova pote isp)
omos oi ipiresies pou apolambavo to aksizouvte :)
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Επικοινωνία:

adsl pote?????

Δημοσίευση από Darkchilde » 24 Απρ 2004 13:19

Rapid-eraser έγραψε: Fisika ama eisai xristis pou mpevei 1ora tnv imera isa isa va dei ta email tou sigoura n adsl dev eivai gia eseva :)... omos ama 8es va apolambaveis to kati parapvo kai va deis sto pc sou taxitita pavo apo 5kB/s epitelous kai fisika xrisimopieis polles ores to internet n to 8es standby sivexeia tote eivai gia eseva to adsl.
Μα ακριβώς γι αυτό μου έρχεται πιο φτηνά και επιτέλους έχω μία ταχύτητα... και όχι 5 Kb/sec (τα οποία δεν έπιανα ποτέ με dialup, συνήθως γύρω στα 3.5kb/sec). Οι σελίδες ανεβαίνουν γρήγορα όσες φωτογραφίες ή Flash κι αν έχουνε. Παλιότερα, δεν καθόμουνα να δώ σελίδα που ήταν βαριά, γιατί περίμενα πολλή ώρα να φορτώσει. Τώρα μπορώ να κατεβάζω ότι θέλω, να βλέπω σελίδες στο internet και άλλα χωρίς να σκέφτομαι πολύ πόσες ώρες θέλω για να κατέβει ένα αρχείο όσα Μb κι αν είναι. Μπορώ επιτέλους να παίξω και MMORPG, ή άλλα multiplayer που χρειάζονται bandwidth. Από τότε που ανακάλυψα το internet το 1992 στην Αγγλία πάντα καθόμουν αρκετές ώρες και όχι μόνο για mail. ( Έχω πια περάσει την δεκαετία στο Internet, με το ίδιο nickname... από το 1992 έχω το Darkchilde... :) )
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

adsl pote?????

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 24 Απρ 2004 14:12

thats the point/spirit :)
Welcome to the adsl club xexe
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

adsl pote?????

Δημοσίευση από greek_manager » 26 Απρ 2004 01:16

ΟΚ, δεν αντιλέγω για αυτό που λες Rapid για την χρέωση, το θέμα είναι ότι για να δώσεις dsl στον λαό πρέπει να έχεις την υποδομή να το κάνεις και ο ΟΤΕ δεν την έχει. Άμα είναι να βάλουν όλοι dsl και να πιάνει ταχύτητες ISDN είναι κοροϊδία. Αυτό που λέω είναι, ότι ο ΟΤΕ έχει επενδύσει στην τεχνολογία ISDN και θα προσπαθήσει να πουλήσει όσες τέτοιες συνδέσεις τον παίρνει, προτού κοστολογήσει λογικά το ADSL.
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Επικοινωνία:

adsl pote?????

Δημοσίευση από Darkchilde » 26 Απρ 2004 15:12

H ADSL πιάνει μεγαλύτερες ταχύτητες από το ISDN. Εγώ κατεβάζω με τουλάχιστον 40 kb/sec, ταχύτητα που δεν μπορεί να την πιάσει το ISDN ακόμα και με τα δύο κανάλια ανοικτά.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες