Πώς αλλάζουμε τα χρώματα του Scroll Bar

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 03 Μάιος 2004 09:15

Πανούλη, στην αρχή είχα σνομπάρει το προγραμ-
ματάκι σου σκεπτόμενος ότι σαν ελληνική και μεμο-
νωμένη παραγωγή δεν θα ήταν κάτι αξιόλογο.
Όταν όμως το δοκίμασα έμεινα εκπληκτο. Μακράν το
καλύτερο από τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν στο
internet. Με δυνατότητα save. Με το εικονιδιάκι του,
με τις αρκετές επιλογές του. Τέλειο!
Προώθησέ το περισσότερο!

Άβαταρ μέλους
HeLL_GoD
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HeLL_GoD » 09 Μάιος 2004 20:32

Panoulis επειδη ειμαι πολυ καλος τεμπελης ειπα να διαλεξω την δικια σου λυση ;) Μπραβο παντως πολυ καλη δουλεια

Άβαταρ μέλους
ioannou_b
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ioannou_b » 19 Μάιος 2004 01:03

Εισαι φοβερος μεγαλε,συγχαρητηρια!!

Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Δημοσίευση από ForzaInter » 23 Μαρ 2006 19:24

Ξέθαψα αυτό το tut, μιας και ψάχνω ορισμένα πράγματα 8) Να κάνω μία μικρή σημείωση, ότι στον firefox δε λειτουργεί :(
I told you we would make it to the sunshine one day...you just got there a little quicker

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 23 Μαρ 2006 20:47

ForzaInter έγραψε:στον firefox δε λειτουργεί :(
Δεν είναι πρόβλημα του προγράμματος. Ο FF δεν υποστηρίζει την εντολή css. Ποτέ δεν την υποστήριζε (μέχρι σήμερα τουλάχιστον) μάλλον επειδή η συγκεκρμένη εντολή δεν είναι W3 standard. Τώρα τελευταία η opera την υποστηρίζει όμως. Περιμένουμε να δούμε πότε θα την υποστηρίξουν και οι Mozilla/Netscape!
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 26 Μαρ 2006 00:01

Μάλλον απίθανο να επιτρέψει ο Firefox τις επεμβάσεις στις scrollbars. Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση θα δίνει στο χρήστη μια σχετική επιλογή στα options για να εμποδίσει τέτοιες αμφιβόλου σκοπιμότητας παρεμβάσεις. Οι scrollbars είναι στοιχείο UI κεφαλαιώδους σημασίας και καλύτερα να παραμένουν ως έχουν. Όποιος βάζει την αισθητική πάνω από τη χρηστικότητα μπορεί να ψάξει σε λύσεις JavaScript, π.χ. τον Slider της Yahoo UI Library.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

panosru
WebDev Moderator

Δημοσίευση από panosru » 26 Μαρ 2006 12:18

oraia ol' ayta, exo omos mia aporia.. exei brei kaneis kapoio tropo gia na doulepsei kai se ff? giati epsaksa paliotera thymamai kai brika kapoia tips alla den mou paizan..

EDIT:
den proseksa pos yphrxe deyterh selida kai pos anaferan idi to problhma tou ff :P

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 26 Μαρ 2006 14:36

skeftomilos έγραψε:Οι scrollbars είναι στοιχείο UI κεφαλαιώδους σημασίας και καλύτερα να παραμένουν ως έχουν.
Και μιας εγώ δεν ξέρω τι είναι το UI που λες δεν κατάλαβα το γιατί είναι τόσο σημαντικό.
Όποιος βάζει την αισθητική πάνω από τη χρηστικότητα
Μα ένα scrollbar είναι στην άκρη-άκρη και δεν μπλέκεται πουθενά. Τι σχέση έχει λοιπόν; Και τι χρηστικότητα αφού η δουλειά που κάνει παραμένει ή ίδια; Τι σημασία έχει τι χρώμα είναι το scrollbar;
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 26 Μαρ 2006 15:52

UI = User Interface. Κοίτα Patriot, νομίζω ότι είναι σημαντικό για κάθε χρήστη να μπορεί να εντοπίσει με μία ματιά τη scrollbar και να αντλήσει απ' αυτήν πληροφοριες για το πού βρίσκεται στη σελίδα. Προσωπικά δε μου αρέσουν οι χρωματικά πειραγμένες scrollbars, κι ένα από τα πολλά θετικά στοιχεία που βρήκα στον Firefox όταν πριν πολύ καιρό άφησα τον IE ήταν και αυτό. Θεωρώ τις scrollbars μέρος του browser και όχι της σελίδας, όπως θεωρώ μέρος του browser το μενού, την address bar και τη status bar.

Η γενική ονομασία των browsers είναι user-agents, επομένως ο ρόλος τους είναι να εκπροσωπούν τα συμφέροντα και τις επιθυμίες των χρηστών, όχι των content-providers.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 26 Μαρ 2006 18:46

Ta vamena scrollbars einai inaccessible. Kalo einai na ta apofevgoume.

http://www.useit.com/alertbox/20050711.html

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 09 Απρ 2006 07:28

skeftomilos έγραψε:είναι σημαντικό για κάθε χρήστη να μπορεί να εντοπίσει με μία ματιά τη scrollbar
Από όσο κατάλαβα από τα λεγόμενα σου και από το url που έδωσε ο cherouvum (thanks by the way :wink: ) εσύ νόμιζες ότι εννοώ τα scrollbars γενικότερα όπως π.χ στα iframes που μπορεί να βρίσκονται σε οποιοδήποτε σημείο της σελίδας και έτσι να ψάχνεσαι. Εγώ όμως εννοούσα αποκλειστικά και μόνο την δεξιά scrollbar και γι' αυτό δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί τόση αντίδραση μιας και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι δεν πρέπει να αλλάζει το χρώμα σε ένα π.χ iframe εκτός αν είναι ντιπ για ντιπ ολοφάνερο (σχεδιαστικά) ότι υπάρχει ένα scrollbar εκεί πέρα. Π.χ αυτό το site έχει σύνολο 3 scrollbars (μαζί με το δεξιά), με ie είναι πολύ όμορφο, η λογική λέει ότι εκεί θα μπορούσε να έχει και από ένα scrollbar σε κάποιο άλλο σημείο αλλά εγώ δεν θα το πρόσεχα αν δεν είχα mozilla.

Άβαταρ μέλους
MinasC

Δημοσίευση από MinasC » 09 Απρ 2006 12:56

Panoulis έγραψε:
greekbytes έγραψε:πολύ ωραίο το προγραμματάκι Panoylis! :)
john έγραψε:panoulis, tromero to programmataki. ola ta lefta
Ευχαριστώ :)

Έκανα μια μικρή αναβάθμιση στο πρόγραμμα και πρόσθεσα ένα color picker για να μπορείτε να προσαρμόζετε τα χρώματα του scrollbar με αυτά της σελίδας σας πιο εύκολα και την δυνατότητα να αποθηκεύετε και να φορτώνετε τους συνδιασμούς χρωμάτων:)
που είναι το link ??? οεο ...
Midnight is Crimson Glory and Crimson Glory is Midnight !!!

Εικόνα

praxisp

Δημοσίευση από praxisp » 13 Ιουν 2008 00:46

Φίλε σε χαιρετώ,

έχω κάποιο πρόβλημα όταν μεταφέρω το συγκεκριμλένο κώδικα στο Dreamweaver mx2004. Δεν τον αναγνωρίζει καθόλου στο preview. Σε αντίθεση δουλεύει μια χάρα στο Frontpage 2003. Μήπως κάνω κάποιο λάθος ; Πρέπει να αλλάξω κάτι στον κώδικα του Dreamweaver ?

:o

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 13 Ιουν 2008 02:53

praxisp
Τα χρώματα του scrollbar φαίνονται / δεν φαίνονται, ανάλογα με τον browser και τα doctypes. Π.χ στον mozilla δεν φαίνονται καθόλου και στον explorer 6 δεν φαίνονται όταν έχεις doctype το strict ή το loose.

Κώδικας: Επιλογή όλων

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http&#58;//www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http&#58;//www.w3.org/TR/html4/loose.dtd"> 

ibizakias

Δημοσίευση από ibizakias » 07 Νοέμ 2008 13:21

Σε πιο σημείο της σελίδας τοποθετώ τον κώδικα αυτόν και που είναι το link για το προγραμματάκι; Ευχαριστώ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες