απορίες με phpbb (συγχρονισμός, υποενότητες κτλ)

Μια περιοχή για το phpBB, την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για forums

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 23 Απρ 2004 15:16

Μου κάνει εντύπωση να κάνεις ερωτήσεις για το phpBB που σημαίνει ότι το έχεις στήσει τα βασικά, και το phpBB και να μην ξέρεις τί είναι αυτό που χρησιμοποιείς...

Άβαταρ μέλους
cracker

Δημοσίευση από cracker » 23 Απρ 2004 16:23

και αυτό εντός θέματος είναι? σταμάτα να ασχολείσαι μαζί μου ρε παλικάρι. βλέπεις ότι εγώ δεν ασχολούμαι με την πάρτυ σου. μην απαντάς στα ποστ μου αν έχεις πρόβλημα. άντε τώρα...

και μένα μου κάνει εντύπωση το γιατί βάζεις το σηματάκι της γυναίκας ενώ είσαι αγοράκι, το γιατί γράφεις όλο άσχετα πράγματα στην υπογραφή σου αλλά δεν κάνω ποστς για αυτά.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 23 Απρ 2004 16:54

Αν μου μίλαγες ομορφότερα να είσαι σίγουρος ότι θα μπορούσες να πάρεις πολλά από μένα.

Υπάρχουν 2 τρόποι γιαυτό.
Ο έυκολος - μου μιλάς ωραία και σου απαντάω ωραία
Και ο δύσκολος - Αν δω ειρωνεία τότε απαντάω έμμεσα..
Τις περισσότερες φορές με τις απαντήσεις όμως που παίρνω δεν προλαβαίνω να απαντήσω...

Οπότε το αν θα πάρετε απάντηση σε ότι ρωτάτε είναι καθαρά θέμα τις συμπεριφοράς σας.

Το τι άβαταρ και υπογραφή έχω είναι δικό μου θέμα, τουλάχιστον εγώ σταμάτησα να κάνω διαφήμηση...

Άβαταρ μέλους
cracker

Δημοσίευση από cracker » 24 Απρ 2004 10:05

είδες ποτέ ειρωνεία από μένα?

δηλαδή τι το κακό έχει η συμπεριφορά μου? σε έβρισα ποτέ? και επίσης το "Οπότε το αν θα πάρετε απάντηση σε ότι ρωτάτε είναι καθαρά θέμα τις συμπεριφοράς σας." εγώ το θεωρώ κάτι σαν εκβιασμό. και επειδή δεν μου αρέσουν οι εκβιασμοί καλύτερα να μην μου απαντάς.

όσον αφορά την διαφήμιση καλά έκανες και σταμάτησες. κι εγώ θα σταματήσω κάποτε...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Απρ 2004 17:43

Φαντάζομαι πολλοί δεν με χωνέυουν!
Γουστάρω!

Λήγει εδώ... συνεχίστε την καταπληκτηκή αυτή συζήτηση.
(Που παρεπιπτώντος έχει συζητηθεί 32 εκατομύρια φορές αλλά κάποιοι θέλουν την έτοιμη λύση παρά να πατήσουν το κουμπάκι που λέει Search...)

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 25 Απρ 2004 19:02

Cha0s έγραψε:(Που παρεπιπτώντος έχει συζητηθεί 32 εκατομύρια φορές αλλά κάποιοι θέλουν την έτοιμη λύση παρά να πατήσουν το κουμπάκι που λέει Search...)
Εντάξει, κάποιοι μπορεί να μην ξέρουν βασικές ένοιες του χόρου, μπορεί να μην ξέρουν ακόμα και πως να δουλεύουν (δηλαδή να ψάχνουν για αυτό που χρειάζονται πριν ρωτήσουν, κλπ.)
Όμως εδώ το φόρουμ δεν είναι για να βοηθάει τέτοια άτομα;
Δηλαδή εγώ βλέπω ότι οι περισσότεροι που ρωτάνε κάτι φεύγουν με την κρυάδα ότι οι περισσότεροι έχουν πέσει να τους φάνε επειδή δεν ήξεραν κάτι.
Τώρα κάτι απαντήσεις του στιλ Nuke = Κακογραμμένο CMS... ή mixani pou xtipaei kafe einai to nuke ή όταν ο άλλος ρωτάει τι είναι με απλά λόγια ένα CMS και του απαντάμε Content Management System, αυτή η κατάσταση δεν τιμάει κανέναν και το forum έχει χάσει λίγο τον λόγο ύπαρξής του.
Δεν θέλω να κακολογίσω κανέναν, δεν έχω κάτι προσωπικό με κανέναν, μην πέσετε να με φάτε όλοι. Απλά βλέπω μια κατάσταση και τη λέω.

Προς cracker:
CMS (Content Management System) είναι ένα script που σε βοηθάει να οργανώσεις και να παρουσιάσεις το περιεχόμενο ενός site. Μπορείς π.χ. να δημιουργείς μικρά portals με τέτοια script (αν και ένα portal θέλει και αρκετό περιεχόμενο).
Το PHP-Nuke είναι ένα από τα πιο χαρακτηριστικά script αυτού του είδους, το οποίο έχει πολλούς φίλους και πολλούς εχθρούς. Μπορείς να το δεις στο http://www.phpnuke.org .

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Δημοσίευση από Expl0it » 25 Απρ 2004 20:19

Εφόσον έχεις την άποψη ότι εδώ μέσα δεν ενδιαφέρεται κανένας και ότι πέφτουμε να φάμε όποιον δεν ξέρει κάτι ! Γιατί εσύ που ήξερες την απάντηση , περίμενες να γίνει πρώτα η αντιπαράθεση και μετά να απαντήσεις ? :wink:

Άρα είσαι και εσύ ένας απο αυτούς που δεν ενδιαφέρονται όπως λές !
LET THE C0DER IN YOUR LIFE
Fatal Error: Unable to read 3555 bytes in /root/head/brain/task.php on line 0

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 25 Απρ 2004 20:28

Η πολύ απλά σήμερα διάβασα το συγκεκριμένο topic φίλε μου. Μπαίνω κάθε μέρα αλλά δεν παρακολουθώ διαρκώς όλα τα θέματα. Απαντάω σε ότι πέσει στην αντίληψή μου. Αν παρακολουθήσεις τι έχω γράψει στο forum θα βρεις και αλλού να έχω απαντήσει καθυστεριμένα.
Μην βιάζεσαι να με κρίνεις, άλλοστε όπως είπα δεν έχω κάτι προσωπικό με κανέναν.
Και στο κάτω - κάτω όποιος δεν ενδιαφέρεται μπορεί πολύ απλά να μην απαντήσει. Το θέμα είναι ότι πολλές φορές οι απαντήσεις γίνονται με άσχημο για τα νέα μέλη τρόπο. Άποψή μου.
Αν θεωρείς λάθος μου το ότι απάντησα στην απορία του cracker μόλις την είδα, τότε ζητάω συγνώμη ;-)

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Δημοσίευση από Expl0it » 25 Απρ 2004 20:47

Να ξεκαθαρίσω κάτι ! Το freestuff είναι χόμπι δεν είναι η δουλειά μου !! Και εγώ πολλά θέματα τα βλέπω καθυστερημένα και προσπαθώ να απαντήσω σε όλα άν μπορώ ! Αλλά υπάρχει και κάτι άλλο που δεν το έχει δει κανείς μου φένεται !! Όλοι ζητάνε να τους τα δώσεις έτοιμα ! Και εγώ κάποτε ήμουν εντελός άσχετος, αλλά κάθησα και το έψαξα μόνος μου ! Δεν περίμενα να μου τα δώσουν έτοιμα !

Τώρα έχουν βρεί όλη την εύκολη λύση του "άντε μωρέ γιατί να ψάξω ? Θα ρωτήσω αυτό που θέλω στο Φόρουμ και θα μου τα δώσουν έτοιμα" ! Δεν είναι όμως έτσι ! Και δεν είναι μόνο αυτό ! Του δίνεις την απάντηση με τρόπο που θα το καταλάβαινε και ένα παιδάκι 3χρονών και πάλι δεν το καταλαβαίνει ! Και όταν του λές ότι στο εξήγησα , ποιό εύκολο δεν γίνεται , τσαντίζεται και απο πάνω !

Πές μου εσύ τι θα έκανες άν ήσουν στην θέση μου !

Και άν θέλεις μπορώ να σου δώσω και παραδείγματα γι'αυτά που λέω !

Υ.Γ: Δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου !

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 25 Απρ 2004 20:57

Δεν διαφωνώ με αυτό που λες, κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Όταν θέλω να μάθω κάτι ψάχνω. Έτσι έχω στήσει ότι έχω στήσει μέχρι τώρα, χωρίς να έχω κάνει ποτέ ερώτηση πουθενά. Κάθισα και διάβασα ότι manual βρήκα μπροστά μου και στο τέλος κατάλαβα αυτό που ήθελα.
Απλά αυτό που λέω είναι ότι αν δεν θες να απαντήσεις σε κάτι που μπορεί να το θεωρείς γελοίο ή δεν συμφωνείς με την ερώτηση, απλά μην απαντήσεις. Όχι να απαντήσεις ειρωνικά ή επιθετικά. Ας μείνει η ερώτηση αναπάντητη. Όχι απαντημένη με κάτι που είναι πιο γελοίο από την ίδια την ερώτηση.
Δεν ειναι ανάγκη να απαντάμε σε κάθε ερώτηση.
Εγώ διαβάζω π.χ. τα φόρουμ υποστήριξης του php nuke στα μεγάλα site που είναι για αυτό (nukeresources, nukecops κλπ).
Αν δεις τι γελοίες ερωτήσεις γίνονται... θα γελάς για μια εβδομάδα. Δεν βλέπω όμως ποτέ κανένα να τους επιτίθεται. Βλέπω πολύ απλά οτί όλοι τους αγνοούν και δεν απαντάνε.
Νομίζω ότι είναι πιο σωστό. Γιατί αλλιώς ρίχνεις το επίπεδό σου και το επίπεδο όλου του forum.
Στο κάτω κάτω δες τι γίνεται. Κάθε 3 και λίγο έχουμε μια παρεξήγηση αυτού του είδους. Γιατί να χαλάμε τις καρδιές μας; Ας αφήνουμε τέτοια θέματα απλά να περνάνε χωρίς να απαντάμε με τον ίδιο τρόπο κάθε φορά.
Λοιπόν εγώ στη θέση σου απλά θα συνέχιζα στο επόμενο θέμα...

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Δημοσίευση από Expl0it » 26 Απρ 2004 00:04

Next....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 26 Απρ 2004 02:59

Πφφφ.....

Τα έχω βαρεθεί όλα αυτά!
Ειλικρινά!

Δεν πα να απαντήσεις σε 2209483094832 ποστς δεν πα να μην απαντήσεις σε κανένα πάντα θα σε πουν κακό.

Άντε πες δεν ξέρουν πως να ψάξουν...
Την μαμημένη την απαίτηση για απάντηση με πιο δικαίωμα την έχουν; :evil: :evil: :evil:

Γράφει πουθενά σε κανένα φόρουμ ότι, ό,τι ερώτηση και να σου κατέβει (από την πιο μαλακία μέχρι την πιο σόβαρή) είναι κανένας υποχρεωμένος να απαντήσει;

Ανταλλαγή γνώσεων είναι το φόρουμ και αν ξέρει και γουστάρει στην τελική να μοιραστεί αυτό που γνωρίζει θα απαντήσει... είτε είναι μέλος με ένα ποστ είτε είναι moderator.

Εγώ έχω σταματήσει να γράφω πια στα περισότερα τόπικ για τον λόγο ότι έχω απαντήσει στα ίδια θέματα 10αδες φορές...

Αν του άλλου δεν του αρέσει να ψάχνει ας πάει σε καμία σχολή τότε να του τα μάθουν με μία σειρά να ξεμπερδέυει...
τι άλλο να πω...

Εδω μέσα έχει καταντήσει μία λούπα...

Και επειδή έχει ακουστεί ότι στο fs και στο κάθε fs δεν γουστάρουν να απαντάνε ή ότι ειρωνέυονται κλπ και επειδή ξέρω ότι είμαι ο πρώτος που φαίνεται να κάνει κάτι τέτοιο εγώ το λέω ότι σε ερωτήσεις του τύπου τι κάνει το <?echo "kati"; ?> δεν πρόκειται να απαντάω...
Απαντάω σε όσα κρίνω ότι αξίζουν να απαντηθούν και σε όσα πρέπει να επέμβω σαν mod.

Είναι αδιανόητο να σου σκάει το κάθε τυπάκι που έμαθε 5 εντολές html στο σχολείο και να σου λέει θέλω να φτιάξω φόρουμ, θέλω να μάθω php, θέλω, θέλω, θέλω... και άμα δεν του απαντήσεις στραβώνει κιόλας!
Λες και ο προγραμματισμός είναι ζωγραφική των windows...

Άμα ο άλλος δεν γνωρίζει τις βασικές έννοιες του πως λειτουργεί πχ μία server-side γλωσσα προγραμματισμού δεν πα να του γράψεις όλο το manual μεταφρασμένο δεν θα καταλάβει χριστό και θα σου πει "Ναι αλλά πως το κάνω;" ενώ του το εξήγησες μόλις τώρα...

Τέσπα αρκετά ασχολήθηκα με ανούσια και χιλιοσυζητημένα θέματα.

Εμένα το στυλάκι μου είναι αυτό,
Σε όποιον αρέσει...
Στο κάτω κάτω όταν ρωτάει κάτι κάποιος θα πρέπει να ρίχνει και λίγο το κεφάλι κάτω... στην τελική την ανάγκη των άλλων έχει στην προκειμένη περίπτωση... όχι να το παίζει και μαγκάκι επειδή δεν βρέθηκε κάποιος να χάσει 5 λεπτά από τον χρόνο του να του απαντήσει...

Τίποτα με κανέναν δεν έχω, δεν σας γνωρίζω οπότε θα ήταν ηλίθιο να έχω κάτι με τον οποιονδήποτε.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 26 Απρ 2004 06:45

ok, το ίδιο πράγμα λέμε... μην απαντάς :-)
πάμε (επιτέλους) στο επόμενο θέμα!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 26 Απρ 2004 10:14

Μα εκεί είναι το θέμα... το επόμενο θέμα θα είναι το ίδιο...

Τέσπα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “phpBB”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης