Ban ip/host

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dazed_and_confused
Επικοινωνία:

Ban ip/host

Δημοσίευση από Dazed_and_confused » 23 Απρ 2004 11:02

Επείδη μου τα έχουν σπάσει τα ... μου με τα χαζό scriptakia που χρησιμοποιούν, θέλω να μου πείτε αν γίνεται και πως, η απαγόρευση τούρκων χρηστών να μπαίνουν στο site. Έχει φτάσει το hackturk.us, να είναι στα top10 referers έλεος. Σκέφτειτε και το site να είχε διαφορετικό χαρακτήρα πιο σχετικό με εθνικισμό τι θα γινόταν....

Thanx εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Ban ip/host

Δημοσίευση από Expl0it » 23 Απρ 2004 13:23

Απ'ότι βλέπω χρησιμοποιείς phpnuke !

Δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά νομίζω ότι το nuke έχει την δυνατότητα να κόβεις Ip (νομίζω ban ip) ! Όμως για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να κλειδώσεις όλο το εύρος που αντιστοιχεί στην Τουρκία !

Ακόμα μια λύση είναι να ζητήσεις απο τον Administrator του sever που έχεις το site σου να κλειδώσει απο iptables όλο το εύρος που αντιστοιχεί στην Τουρκία άλλα αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορούν να δουν κανένα site που είναι πάνω στο sever χρήστες απο Τουρκία ! Άρα δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφυκτό αυτό !
LET THE C0DER IN YOUR LIFE
Fatal Error: Unable to read 3555 bytes in /root/head/brain/task.php on line 0

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Dazed_and_confused
Επικοινωνία:

Ban ip/host

Δημοσίευση από Dazed_and_confused » 23 Απρ 2004 15:40

Thanx filter για την απάντηση σου, κι εγώ φαντάζομαι ότι η απαγορεύση απ ' τον server δεν είναι εφικτή.

Απ' ότι είδα στο nuke ,δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, ή τουλάχιστον δεν την βρήκα.. Υπάρχει στο phpbb που χρησιμοποιώ αλλά δεν ξέρω αν θα αποκλείει για όλο το site.

Επίσης ποιες ip θα πρέπει να bannarw? καμιά ιδέα.?

Στο phpbb έχει δυνατότητα για να bannarw host άρα ένα *.tr μου φτάνει?

Thanx again

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Ban ip/host

Δημοσίευση από Expl0it » 23 Απρ 2004 16:05

Κατα την γνώμη μου ! Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά ! Άν θέλει κάποιος να χρησιμοποιήσει scriptaki και του κόψεις την πρόσβαση ! θα βρεί άλλο τρόπο π.χ: Proxy !!

Οπότε θα ήταν καλό να ψάξεις να βρεις τρόπους να ασφαλίσεις όσο καλύτερα μπορείς το site σου !
LET THE C0DER IN YOUR LIFE
Fatal Error: Unable to read 3555 bytes in /root/head/brain/task.php on line 0

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nske

Ban ip/host

Δημοσίευση από nske » 24 Απρ 2004 11:39

Άν έχεις πρόσβαση στο config του apache (ή του vhost σου) μπορείς να blockάρεις domains - ip address ranges με την allow/deny directive (more). Διαφορετικά γίνεται και με την limit/limitexcept σε .htaccess (more). Σε κάθε περίπτωση o server δεν πάει να πει ότι δεν θα κινδυνεύει από αυτά τα ranges, για κάτι τέτοιο θα ήθελε πιο χαμηλού επιπέδου έλεγχο (πχ iptables ή tcp wrappers). Απλά αυτά τα ranges δε θα μπορούν να δουν τη σελίδα σου (ή να κάνουν κάτι πιο εξειδικευμένο) μέσω http.

Έλεγχος σε επίπεδο script που ανέφερε και ο Filter, είναι ακόμα υψηλότερου επιπέδου (κακό) και προσφέρει προστασία μόνο σε αδυναμίες του script. Δε θυμάμαι συγκεκριμένα αν έχει το nuke στον πυρήνα του λειτουργία ελέγχου (θα έπρεπε) αλλά κάνοντας μία αναζήτηση έπεσα σε ένα ενδιαφέρον phpnuke module. Check Php-nuke-protector ;)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Ban ip/host

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Απρ 2004 17:55

Από την μια χαίρομαι που δικαιώνομαι για τις φωνές που ρίχνω τόσους μήνες για το Nuke από την άλλη στεναχωριέμαι που παθαίνουν ζημιά οι δικοί μας...

Να πω ότι δεν είχα προειδοποιήσει άπειρες φορές για το Nuke; αφού το έλεγα συνέχεια... καλύτερα δικό σου παρά έτοιμο και ας αργήσεις και ένα χρόνο να το φτιάξεις!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες