Forums+CMS

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
gianpan
Επικοινωνία:

Forums+CMS

Δημοσίευση από gianpan » 03 Ιουν 2006 22:57

kala... kirie guru kai pros pliroforisi sas den xrisimopoiisa spasmeni ekdosi kai apofeugo na xrisimopoio spasmeno iliko gia ta site mou... amesos molis doune kapoion me kati pou prepei na pliroseis na poune oti einai spasmeno...
Fisika den to agorasa alla to exei enas filos mou kai to dokimasa.

Kai oi gnoseis mou einai iperarketes gia na xeiristo ena scriptaki san to subdreamer....

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Forums+CMS

Δημοσίευση από fafos » 04 Ιουν 2006 16:40

Oi eironies na leipoun.. kai to subdreamer den einai scriptaki.. einai efarmogh.. synothileuma scripts einai kati san to mkportal, phpnuke klp.. ta opoia feiaxthkan gia na kanoun parties oi didaskomenoi hackers (afou oi gnorizontes den asxolountai me toso eukola pragmata)..
Kai epimeno oti oi gnoseis sou einai poly liges gia to subdreamer...
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

gianpan
Επικοινωνία:

Forums+CMS

Δημοσίευση από gianpan » 04 Ιουν 2006 19:39

me ksereis kai apo xtes re megale kai ksereis tis gnosis mou?
Ksero akribos tis dinatotitestou subdreamer kai gia tis dinatotites tou den aksizei ta 100 tosa dollaria pou kanei.
An esi tora douleueis gia na diafimizeis to subdreamer kane ton gnosti allou. Den eimai kanenas epagelmatias alla ksero na xrisomopoio poli pio diskola script kai efarmoges apo to subdreamer.
Den diafono oti to subdreamer exei katapliktikes dinatotites alla gia ta lefta tou den aksizei.

Kai mias kai aneferes tous hackers, gia des ti ginete me to IPB pou theorite poli dinato forum kai asfales... osoi den kanane update se 2.1.6 kai akoma kai poli pou kanane klene ta forum tous.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Forums+CMS

Δημοσίευση από fafos » 05 Ιουν 2006 00:35

Apo thn glossa pou xrhsimopoieis katalaveno tis gnoseis sou (genikos kai aoristos)...
ektos autou kapoios me gnoseis tha hksere giati to IPB den vgazei ellinika alla korakistika..
Oso gia ta xakarismata ston IPB pote den ftaiei h efarmogh alla ta ta mods pou vazete mesa kai den ta asfalizete..

gianpan
Επικοινωνία:

Forums+CMS

Δημοσίευση από gianpan » 05 Ιουν 2006 19:40

e? kala.... haha tora katalaba kai ego tis gnoseis sou...
na sou po www.google.com psakse ligo.... kai deuteron ksero giati den bgazei ellinika to IPB mou aplos den einai to gnosto problima me to collation.... kai otan ekana auto to post i version tis mysql tou host mou oute kan eixe collation alla den peirazei eipame google.com giati kai ta hackarismata kamia sxesi den exoun me ta mods... (ta perissotera)

Edit :
Basika tora ksanaeida to subdreamer, ontos to eixa pareksigisi, alla einai polla ta lefta kai pali.

OFI gate -4-

Forums+CMS

Δημοσίευση από OFI gate -4- » 08 Μαρ 2007 18:16

Γεια σας και απο μενα. Ειναι μερικες μερες που ασχολουμαι με php και ισως αυτο που ρωτησω θεωρηθει ανοητο. Κατεβασα το phpBB2 και τρεχω απο το localhost to index.php .Μου ζηταει καποια στοιχεαι που του βαζω, ομως δε ξερω τι γινεται με το database name κτλ. Ετσι οταν παταω submit μου πεταει το μηνυμα :
phpBB : Critical Error

Could not connect to the database

Προφανως κατι χρειαζεται να κανω για βαση δεδ. αλλα τι? Αν μπορει καποιος ας μου πει τη διαδικασια που να το κανω να τρεξει ή αν υπαρχει ηδη Link που να εχει το installation ας το γραψει.
Ευχαριστω πολυ.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Forums+CMS

Δημοσίευση από mechpanos » 12 Μαρ 2007 09:25

Να υποθέσω ότι πειραματίζεσαι τοπικά;... Για να παίξεις με database χρειάζεσαι την MySQL. Μια καλή λύση είναι να εγκαταστήσεις το appserv (google it!) που θα αναλάβει να σου ετοιμάσει apache, php και mysql για να μπορεσεις εύκολα να εγκαταστήσεις ότι εφαρμογή θέλεις, τοπικά (έχει πολύ παραπάνω δυνατότητες, αλλά νομίζω ότι εσύ για αυτό ενδιαφέρεσαι!).
Μια άλλη εναλλακτική που κάνει το ίδιο πράγμα, είναι το Xampp. Ψάξου λίγο, δεν είναι τίποτα το δύσκολο!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

OFI gate -4-

Forums+CMS

Δημοσίευση από OFI gate -4- » 12 Μαρ 2007 13:13

Φιλε Mechpanos σε ευχαριστω πολυ για το response. Να σου πω οτι εχω κατεβασει το easy php οπου εχει και αυτο apache και mysql. To προβλημα μου εμενα ειναι οτι δε ξερω πως να ενσωματωσω ή να τρεξω τοπικα το ετοιμο forum τηw phpBB.Οταν απο το Localhost δωσω το index.php εμφανιζονται καποια πεδια που πρεπει να συμπληρωσω, μολις πατησω submit, μου εμφανιζει το μηνυμα που εγραψα στο πορηγουμενο Post.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Forums+CMS

Δημοσίευση από mechpanos » 14 Μαρ 2007 11:33

Βγάλτο, κατέβασε το appserv και τρέξτο, μετά μπορώ να σε βοηθήσω πιο πολύ γιατί το easy php δεν το χω δουλέψει καθόλου! Βλέπω είσαι και συνάδελφος ΟΦΗτζής οπαδός, εγώ είμαι Πανηλειακάρα. Δυστυχώς έχουμε κατρακυλύσει και κάνουμε αγώνα για να σωθούμε από τον υποβιβασμό στην Δ' Εθνική...κανα site για τον ΟΦΗ θες να κάνεις; (ελπίζω να είσαι ΟΦΗ και όχι ΟΦΙεράπετρας!!! με αυτούς δίνουμε την μάχη της παραμονής, σκέψου που καταντήσαμε γαμ@#!# το μου!)
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

OFI gate -4-

Forums+CMS

Δημοσίευση από OFI gate -4- » 15 Μαρ 2007 15:55

Mechpanos θα το κατεβασω αλλα αυτο εχει και php kai mysql kai apache οπως το easyphp? Θα το προσπαθησω παντως καιι θα σου πω καινουριες αποριες.Οσο για τα οπαδικα φυσικα και ειμαι ΟΦΗρακλειου. Ειχα κανει παλαιοτερα απλο HTML αλλα τωρα θελω να μαθω php για να παω να κανω πουθενα τη πρακτικη μου και να ξερω τιποτα...... Θυμαμαι παντως μια χρονια που ειχαμε ερθει στο Πυργο και η φιλοξενια σας ηταν αψογη (ηπιαμε με τα παιδια του συνδεσμου σας καφε) σας το χρωσταμε....... Και ελπιζω να σας το ανταποδωσουμε γρηγορα στην Α' :wink:

OFI gate -4-

Forums+CMS

Δημοσίευση από OFI gate -4- » 15 Μαρ 2007 17:44

Το κατεβασα εβγαλα το easyphp εβαλα αυτο αλλα παλι το ιδιο μην. μου βγαζει. Απο οτι εχω καταλαβει ολο το προβλημα ειναι εκει που λεει database configuaration. Πρεπeι να δημιουργησω πρωτα μια βαση στο Mysql? και αν ναι πως γινεται αυτο?

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες