Υπόδειγμα πελάτη και συνεννόησης

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 28 Απρ 2004 11:25

-Μην αλλάξετε κατηγορία του topic. Εδώ είναι η κατάλληλη :wink: -

Ο κάτωθι διάλογος διαδραματίστηκε μεταξύ εμού και ενός υποψηφίου πελάτη που με κάλεσε (δεν πρόκειται για πλάκα):

Πελάτης: Ναι γεια σας είχαμε μιλήσει και χτες
cdhyper: Γεια σας, το όνομά σας;
- Τάδε
- Δεν είχαμε μιλήσει, αλλά πείτε μου
- Ε πώς είχαμε μιλήσει
- Ξέρετε πού πήρατε, κάποιο όνομα τουλάχιστο;
- Όχι αλλα ήθελα μια σελίδα
- Μάλιστα, περί τίνος πρόκειται;
- Θέλω ένα chatroom και κάποια links
- Δεν κατάλαβα, έχετε ήδη φτιάξει σελίδα και θέλετε αυτά να τα προσθέσετε;
- Όχι δεν έχω τίποτα. Θέλω και ένα domain και χώρο.
- Επομένως θα χρειαστείτε μια εφαρμογή για να βάλουμε το chatroom στη σελίδα σας.
- Μάλιστα
- Και ένα στοιχειώδες σχεδιασμό γραφικών.
- ... δεν ξέρω
- Δε γίνεται αλλιώς, σε μια άσπρη σελίδα θα τα ανεβάσουμε αυτά;
- Ναι εντάξει πόσο πάει;
- Μια στιγμή. Μήπως χρειάζεστε και τίποτα άλλο εκτός από chat στη σελίδα σας; Ας πούμε ένα πρόγραμμα να περνάτε άρθρα και εικόνες;
- Ωραίο θα ήταν. Αλλά πόσο πάει; Μου έχουν πει για τη φιλοξενία και το domain 200 Ευρώ και για το java 100 Ευρώ.
- Δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε αλλά δε μπορώ να σας πω τώρα γιατί δεν πρόκειται για κάποιο προϊόν που το έχουμε έτοιμο. Πρέπει να δω τι πακέτο φιλοξενίας θα χρειαστείτε, πόσο χρόνο θα μας πάρει η όλη υπόθεση κλπ. Δώστε μου ένα email ή fax να σας στείλω την προσφορά μου.
- Δε μπορείτε να μου πείτε τώρα;
- Δεν πρόκειται για έτοιμο πακέτο, χρειάζεται να σας φτιάξω μια προσφορά και να σας τη στείλω.
- Πότε;
- Το πολύ σε μια ώρα.
- Θα φύγω δεν προλαβαίνω.
- Ε τότε θα κοιτάξω να σας τη στείλω σε 10 λεπτά...
- Ωραία. Πόσο χρόνο θα πάρει;
- Σε μια εβδομάδα θα είναι όλα έτοιμα.
- ... α καλά
- Τι εννοείτε;
- Α τίποτα
- Σας φαίνεται πολύς ο χρόνος;
- Ναι
- Μα πρόκειται για κάτι που θα το φτιάξουμε στα μέτρα σας. Δεν το έχουμε έτοιμο.
- καλά καλά.
- Τελικά τη θέλετε την προσφορά;
- Όχι άστο καλύτερα δεν πειράζει
- Εντάξει γειά σας.
:kaloe:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 28 Απρ 2004 11:36

Α και μια ιδέα που μου ήρθε τώρα. Τι θα λέγατε να φτιάχναμε ένα χώρο για να λέμε τέτοιες ιστορίες. Δε γίνεται να κράζουμε μόνο τις εταιρείες... :wink:

Φυσικά όλα ανώνυμα. Απλώς για να βλέπουμε τι κυκλοφορεί εκεί έξω :)

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 28 Απρ 2004 12:38

enan paleti mou sto h/w

Tou piga eksoplismo mesw diktiothite.
Meta apo 2 mines paw mia episkepsi gia texniko problima pou eixe kai:

Pelatis: mporw na grafw cd sto pc?
Nai arkei na parete mia sikseyi egrafis cd
Wraia fere mou ena.
Sou protino to cd-r plextor 54x timi 70 e ok?
NAi mou leei fertoi mou

To paragelnw

PAei o sinergatis mou afou to to baame na tou koumposei to pc sto magazi tou.

Pelatis:Grafei cd auto?
nai
Grafei DVD?
Oxi.
MA afou eipa ton ilia!
Ti ton eipes?
Oti thelw ena Σι Ντι Αρ Νταμπλιγιου (CD - rw)
Auto einai cd-rw.
A pou kserw egw apo ayta!!!!!!

Didagma?

Gia akriba proionta bazeis ton peltati na ipograpsei tin propsfora na mi leei anapoda meta

Άβαταρ μέλους
AGRI0GATOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από AGRI0GATOS » 28 Απρ 2004 12:39

o pelatis exei panta dikaio :P :P : P hehehe

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 28 Απρ 2004 12:43

lathos.

Ton kaneis na nomizei oti exei dikio kai tou dineis to dikio.

Tou dineis kai tou poulas oti theleis esi

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Δημοσίευση από Expl0it » 28 Απρ 2004 15:13

Δεν αφήνεις ποτέ τον πελάτη να σου πεί τι πρέπει να κάνεις !! Τον φέρνεις εκεί που θέλεις εσύ αφήνοντάς τον να νομίζει ότι είναι αυτά που λέει ! Πάντα το αποτέλεσμα βγαίνει πολύ καλύτερο απο αυτό που ήθελε ο πελάτης !
LET THE C0DER IN YOUR LIFE
Fatal Error: Unable to read 3555 bytes in /root/head/brain/task.php on line 0

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
|dD|
Honorary Member

Δημοσίευση από |dD| » 28 Απρ 2004 16:34

- Το πολύ σε μια ώρα.
- Θα φύγω δεν προλαβαίνω.
- Ε τότε θα κοιτάξω να σας τη στείλω σε 10 λεπτά...
lol

Άβαταρ μέλους
atoyx
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από atoyx » 28 Απρ 2004 23:57

Loipon, pao sto rantevou, mazeuo stoixeia k rotao: Domain name iparxei?
P: Oxi
Me: Na to katoxirosoume?
P: Nai nai min mas to parei kapoios allos!
Me: oraia na anoiksoume k ena paketo hosting k na stisoume ta e-mail sas?
P: Asfalos! poso tha kostisei?
Me: 52 euro to domain pou tha ta katathesete sto ITE gia 2 xronia k 72 euro to hosting gia enan xrono.

... akolouthei sigentrosi stoixeion, afm ktlp....

proxorao k kano tin katoxirosi, tous pairno til k perimeno to ok apo ton ITE....

me to erxetai to e-mail loipon ksanaperno tilefono....
Me: Kalimera kirie, eimai o nikos apo ##### k thelo na sas steilo to fax me ta stoixeia k tis kiniseis pou prepei na kanete gia na oloklirothei i katoxirosi tou onomatos sas.
P: oraia, poso einai?
Me: 52 euro opos sas eixa pei, i katathesi prepei na ginei ston tade logariasmo me tin tade aitiologia.
P: Ok
Me: kali sas mera k pali.
P: kalimera.

"meta apo 5 lepta, eno idi exo figei ap to grafeio..."

P: Kalimera, o nikos?
Me: Malista, pos mporo na voithiso?
P: eimai o tade, katarxas ti mou zitate edo na pliroso?
Me: To domain name.....
P: giati ekanes kati xoris na sto zitiso?
Me: Ma.. etsi mou eipate...
P: ksereis oti to onoma einai katoxiromeno sto epimelitirio? den eixes dikaioma na to kaneis auto!
Me: ma... allo einai o diakritikos titlos allo to domain!
P: telos panton apofasisa na min kano site, ta lefta pou zitas einai polla!
Me: Ma poia lefta??? sas eipa tpt gia to site?
P: ego milao me 3 etaireies! k eiste poli akriva! den eixame pei tpt tetoio!
Me: Koitakste, eimai ston dromo, epeidi ktlvaino oti exete mperdeutei sas pairno se ligo.

"meta apo 30 lepta"
Me: kalimera, loipon (eksigoume analitika ti einai to domain, ti to internet ktlp!! k ta neura tsatalia!)
P: nai ma den tha kanoume selida, milisa me ton antra mou k mou eipe pos einai akriva, thelei k lefta kathe xrono k ego den ta iksera auta...
Me: Oraia pantos ego sas exo kostologisei 600 euro k idi exo etoimo to prosxedio, deite to ean thelete...........

Me liga logia? ekana douleia, exasa 2 ores, akousa istories gia agrious, fos den eida............ K auta einai mono oti thimamai, i sizitisi itan poli pio mperdemeni, k "ilithia" H plaka einai pos eno den tis eipa timi, epemene pos eimai akrivos, a sorry eipa timi... 52 euro.....
simperasma? :o :hammer: :arrow: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 29 Απρ 2004 14:27

Take the egg and give it a haircut!!!!

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 29 Απρ 2004 15:16

atoyx έγραψε:P: telos panton apofasisa na min kano site, ta lefta pou zitas einai polla!
Me: Ma poia lefta??? sas eipa tpt gia to site?
P: ego milao me 3 etaireies! k eiste poli akriva!
Εκεί είναι το κλειδί όλου του διαλόγου

Το ότι άλλοι "συνάδελφοι" σου έπεισαν τον υποψήφιο πελάτη ότι είσαι ακριβός.

Ο άνθρωπος δεν φταίει σε τίποτα , απλά κάποιος αεριτζής τον έπιασε και του είπε π.χ. "όλα μαζί στα κάνω με 70 ευρά τι 52 για registration και μπούρδες θα σου φτιάξω εγώ ένα .tk που θα πετάει"

Οι πελάτες δεν ξέρουν εμείς (και οι συνάδελφοι μας) τους μαθαίνουμε , αν λοιπόν μάθει στο τζάμπα μία ζωή τζάμπα θα ζητάει.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 29 Απρ 2004 16:56

120 Ευρώ (τότε σε δρχ) εγώ είχα δώσει σε έναν provider (domain-hosting) όταν πήγαινα Λύκειο για να φτιάξω μια προσωπική σελίδα και σε μια εταιρεία φαίνεται ακριβό;

Ρε σεις ψυχολογείτε πρώτα τους ανθρώπους που συναναστρέφεστε. Αυτοί είναι υπόκοσμος :kaloe:

Ray

Δημοσίευση από Ray » 29 Απρ 2004 20:46

Αγαπητοί φίλοι,

Νομίζω ότι τέτοιους πελάτες ούτε τους θέλετε, ούτε τους χρειάζεστε (εκτός αν ανήκετε στην κατηγορία των designers με την κατάληξη .tk, όπως ανέφερε ο φίλος hik-hok)

Η υπερβολική βλακεία που τους δέρνει (δεν μπορώ να βρω κάτι ποιο ευγενικό) είναι επικίνδυνη

Ευτυχώς που γλιτώσατε από την συνεργασία μαζί τους

Το δύστυχο γεγονός βρίσκεται στο ότι και σε σοβαρές μεγάλες εταιρείες του χώρου τα πράγματα είναι εξίσου δραματικά

Πρόσφατα χρειάστηκα (μέσα σε άλλα) και έναν server, για ένα μεσαίο έργο, και ήρθα σε επαφή με γνωστή εταιρεία του χώρου (μετά από έρευνα αγοράς) για να κάνω την παραγγελία

Να σημειωθεί εδώ ότι το συνολικό κόστος του έργου για hardware / software ήταν γύρω στα 30000 ευρω

Κανονίζουμε λοιπόν μία συνάντηση και έρχονται δύο κουστουμάτοι στην εταιρεία

Ζητάω λοιπών από τον υπεύθυνο ένα αξιόπιστο μοντέλο, από γνωστό κατασκευαστή, με μια μικρή αλλαγή. Έπρεπε το motherboard να υποστηρίζει dual xeon cpu’s και επίσης όλα τα καινούρια καλούδια που δίνουν τα νέα chipsets (π.χ serial ata hd, usb 2, firewire ports κλπ)

Ειδικά η υποστήριξη διπλής cpu ήταν απαραίτητη, διότι η βάση δεδομένων που θα έτρεχε σε win 2003 server (η σε linux), θα μπορούσε εύκολα με την εγκατάσταση της δεύτερης cpu, να λειτουργήσει εξαιρετικά γρήγορα (σε περίπτωση που το φορτίο του server ήταν μεγάλο)

Μόλις ο υπεύθυνος (με τον βαρύγδουπο τίτλο Sales Engineer) ακούει της απαιτήσεις για τον server αρχίζει το κήρυγμα

Ξέρετε δεν υπάρχει server με τα χαρακτηριστικά που ζητάτε!!

Το σύστημα serial ata δεν υποστηρίζει δίσκους σε διάταξη RAID !!

Το USB 2 δεν σας χρειάζεται!!

Η θύρα firewire είναι μόνο για συσκευές mp3 και σας είναι άχρηστη!!

Τι το θέλετε το ενσωματωμένο Gigabit Ethernet, μια κατοστάρα είναι αρκετή !!

Δύο επεξεργαστές Xeon (τους Xeon δεν τους γνώριζε), τι να τους κάνετε, αν θέλετε βάλτε έναν Intel που είναι και αξιόπιστοι (εδώ δεν άντεξα άλλο έσκασα στα γέλια)

Σε αυτό το σημείο δεν γνωρίζαμε αν η βάση θα έτρεχε τελικά σε λειτουργικό Linux (με σκοπό να μειωθεί το κόστος) ή σε κάποια λύση της Microsoft

Ζητάμε λοιπόν ενδεικτικά τιμές για τον Windows Server 2003 με 20 άδειες χρήσεις και φυσικά τι είδους υποστήριξη θα μας δώσουν

Μου λέει δεν γνωρίζω εγώ από αυτά, σας παραπέμπω στον μηχανικό μας να σας συμβουλέψει

Ο μηχανικός δικτύων της ίδιας εταιρείας μας συμβουλεύει εμπιστευτικά να μην προτιμήσουμε το συγκεκριμένο λειτουργικό διότι είναι τελείως αναξιόπιστο, αλλά με λίγο μεγαλύτερο κόστος να προτιμήσουμε τα Win 2000 Server!!!

Επίσης μου τόνισε ότι αν επιλέξουμε Windows 2003, δεν θα μπορούσαν να μας δώσουν ποιοτική υποστήριξη!!

Να σημειωθεί εδώ ότι με το που μπαίνει κάποιος στην ιστοσελίδα τους, υπάρχει μια ανακοινωσάρα ΝΑ (με το συμπάθιο) που τονίζει πόσο περήφανοι είναι σαν εταιρεία που ήταν οι πρωτοπόροι στην εγκατάσταση και υποστήριξη των Windows 2003 Server πανελληνίως

Μετά από μία ώρα χαμένη, τελικά δεν προτιμήσαμε την προσφορά τους και επιλέξαμε μια άλλη εταιρεία η οποία σκίστηκε για να μας εξυπηρετήσει

Το τραγελαφικό είναι ότι δύο μήνες μετά την απόρριψη της προσφοράς τους, επικοινωνεί ο υπεύθυνος πωλητής τους με την εταιρεία, όπου και ανέλαβα το έργο, ο οποίος με μεγάλο θράσος με κατηγόρησε ότι παραποίησα τα λεγόμενά τους και ότι σε ότι υποστήριζαν είχαν απόλυτο δίκιο

Να σημειώσω εδώ ότι η Διευθύνον Σύμβουλος και ο υπεύθυνος μηχανογράφησης της εταιρείας, όπου ανέλαβα το έργο, ήταν παρόντες στα meeting με τους παντογνώστες

Μιλάμε για τόσο μ……

Και πόσα έχω να σας πω ακόμη…

Χρόνο να έχω να γράφω!!!

Φιλικά,

Χρήστος

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 29 Απρ 2004 21:22

Αυτοί οι κουστουμάτοι (men in black :o ) Sales Engineers είναι όλα τα λεφτά!!

Οι περισσότεροι είναι απόφοιτοι λυκείου με μηδέν γνώσεις σχετικά με την πληροφορική και μοναδικό προσόν την γνωριμία στην μεγάλη εταιρία για να τους προσλάβουν.

Τους φτιάχνουν έναν τιμοκατάλογο και το μόνο που κάνουν είναι να τον ακολουθούν, οι αλλαγές απαγορεύονται.

Και φυσικά τα έτοιμα συστήματα αποτελούνται από εξαρτήματα τα οποία αφήνουν στην εταιρία το μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους.

Σχετικά με την συμπεριφορά απέναντι στους πελάτες μερικά πολύ ενδιαφέροντα κείμενα μπορείτε να βρείτε στο περιοδικό IT Reseller το τελευταίο τεύχος του οποίου υπάρχει και σε μορφή PDF στο http://www.itreseller.gr/issues/011/011.html
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
atoyx
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από atoyx » 30 Απρ 2004 01:57

file hik-hok... makari na itan ontos alles etaireies pou tous epeisan oti imoun akrivos, alla mallon ksexasa na anafero oti o antras tis tis eipe oti oi istoselides einai akrives!!!!! dld mou anefere kati gia 5000 euro me 1000 euro ton xrono sintirisi!!!!!!!!!!

Eipame den ta dinoume k tsampa alla oi times allazoun analoga me ton pelati... k se eleuthero epaggelmatia den tha xreona pote tosa k den tha proteina pote ton poton douleia pou na aksizei tosa, ektos k ean ithele para tis protropes mou to antitheto.... Ti na po... win some, lose some.. and life goes on.....

Ante kali ipomoni me autous tous pelates.....

Άβαταρ μέλους
DNET
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από DNET » 29 Ιουν 2004 01:35

αυτό είναι μόλις ένα μέρος της τρέλας μερικών... ακούστε και αυτό...
(Σημ.: ειμαι τεχνικός σύμβουλος σε μια εταιρία Η/Υ....)

Μετά από κααποιο σχετικό τηλεφώνημα, κάποιος πελάτης μας αποφασίζει να κάνει ριζική αλλαγή του εξοπλισμού του (ήταν και αρχαιος ο εξοπλισμός...)

Πελ: Καλημέρα σας θα ήθελα τον κύριο Γιώργο ***(εμένα).
Γ: Ο ίδιος.
Π. Είχαμε μιλήσει χθες για μια αλλαγή στον εξοπλισμό μας, είμαι ο κύριος *****
Γ. Ναι, βέβαια (λίγο μπλα μπλα ευγενικό)... Για καλύτερη εξυπηρέτησή σας θα πρέπει να έρθω από εκεί να δω τι ακριβώς χρειαζόμαστε και να βγάλουμε ένα αρχικό κόστος.
Π. Μάλιστα... (κανονίζεται ραντεβού....)

Αφού λοιπόν έχω παει και έχω δει τι χρειαζόμαστε, ξαναεπικοινωνώ με τον πελάτη, για να δούμε αν υπάρχουν κάποιες απαιτήσεις συγκεριμένες...

Γ. Καλημέρα σας, ο κύριος ****;
Π Ο ίδιος.
Γ. Ο γιωργος είμαι από *****
Π. ναι ναι, πως παμε;
Γ. Πολύ καλά, έχω κάνει ένα προσχέδιο του εξοπλισμού που θα βάλουμε, και σας πήρα να δούμε αν υπάρχουν κάποιες απαιτήσει από εσάς.
Π. Τι απαιτήσεις δηλαδή.
Γ. Στη επιχειρησή σας έχετε ένα δίκτυο με 22 Η/Υ. Θα θέλατε την αναβάθμισή του?
Π. Σε τι να το αναβαθμίσω?
Γ. (επεξήγηση σχετική με νεα δίκτυα και ασύρματη τεχνολογία)
Π. Αυτό με το ασύρματο μου ακούγεται καλό, μιας και αλλάζουμε διαρρύθμιση συχνα...
Γ. Αυτο θα κοστίσει περίπου €1200 συν στο αρχικό ποσό...
Π. Ωραία, εντάξει είμαστε από οικονομικό. Με τον παλιό εξοπλισμό τι θα γίνει;
Γ. Αν και δεν ασχολούμαστε με αυτό, θα μπορούσα να σας βρω κποιους ενδιαφερομενους. έτσι θα κάνετε μια μικρή απόσβεση των χρημάτων σας.
Π. Πολύ ωράια!!!
Γ. Ο εξοπλισμός σας θα είναι έτοιμος προς εγκατάσταση σε περίπου 5 μέρες. Θα σας τηλεφωνήσω να κανονίσουμε παράδοση και εγκατάσταση...
Π. πολύ ωραία, σας ευχαριστω πολύ....

Μετά λοιπόν από το τηλεφώνημα, και αφού ο τεχνικός έχει εγκαταστήσει το 90% του εξοπλισμού, δέχομαι τηλεφώνημα του τεχνικού:

Τ. Γιώργο έχουμε πρόβλημα....
Γ. Τι τρέχει *****;
Τ. Ο ***** λέει ότι δεν θέλει την εγκατάσταση του ασύρματου δικυτου. Λέει δεν είχατε πει για κάτι τέτοιο...
Π. Πως δεν μιλήσαμε ρε συ, μισή ώρα έφαγα να του εξηγώ....
Τ. Τι να σου πω, δεν το θέλει...
Γ. Για δώσε μου να του μιλήσω....

(ακολουθεί συζήτηση με τον πελάτη, ο οποίος επιμένει οτι δεν είχαμε συμφωνήσει κάτι τέτοιο... μετά από μερικά λεπτά, αφού έχω καταλάβε με τι άτομο έχω να κάνω, ζητάω τον τεχνικο...)

Γ. ****, άσε το ασύρματο δίκτυο, κάνε όλα τα άλλα και φύγε...
Τ. Με το προηγούμενο δίκτο τι κάνω?
Γ. Ξανασύνδεσέ το....
Τ. Τιμολόγιο?
Γ. θα του το πάμε μετά, αφού αφαιρέσουμε το ποσό του ασύρματου...
Τ. ΟΚ...

Αποτέλεσμα; ένα πανάκριβο σύστημα ασύρματης δικτύωσης μας έμεινε αμανάτι, και φυσικά δεν ξανακούσαμε από τον πελάτη αυτό...
Και τραβήξαμε τα πάνδεινα για να πληρώσει.... :x

Γι αυτό σας λέω.... ο κόσμος δεν ξέρει τι θέλει, και σαν να μη φτάνει αυτό, έχει και πλήρη άγνοια για το αντικείμενο, επιμένωντας βέβαια στο ότι ξέρει περισσότερα από τον τεχνικό κλπ.... :evil:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες