Υπόδειγμα πελάτη και συνεννόησης

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 13 Ιουν 2008 18:52

cris29 έγραψε:Να το απαιτησουμε το επιδομα αυτο x-origin.
Εγώ εκεί που εργάζομαι περνάω τα πάνδεινα.
Χθες με έλεγε άλλα και σήμερα άλλα.
Το σάιτ είναι έτοιμο εδώ και βδομάδες και ασχολούμαστε με λεπτομέρειες.

Οι άνθρωποι θέλουν να ξεκινήσουν κάτι και δεν έχουν βάλει στο άδειο τους μυαλό τι πραγματικά θέλουν. Ακριβώς όπως κάνουν και οι υπουργοί.

Τρέλα!!!!
Ποτέ δεν ξέρουν τι θέλουν από τέτοια πράγματα, φρόντισε να τους προτείνεις εσύ κάτι εντυπωσιακό και μην αφήνει πολλά περιθώρια επιλογής. Η πρόταση "πώς θέλετε να το κάνουμε αυτό" είναι λάθος, γιατί θα πάρεις πίσω πολλές διαφορετικές απαντήσεις. Μη περιμένεις ο Έλληνας επιχειρηματίας να κάνει έρευνα αγοράς (υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια) και να σου πει "θέλω ένα site με αυτά" και να μείνει εκεί.

cris29

Δημοσίευση από cris29 » 13 Ιουν 2008 20:01

Εγώ ακολουθώ την τακτική: Δώσε πράμα στο λαό για να τον κουράσω.
Τον ρωταω τι θελει και του λεω θα κοιταξω να δω τι μπορω να κανω και θα σας ενημερωσω.
Κάποια βεβαια δεν είναι εφικτά, αλλά αυτό ειναι καλο και για εμάς, διότι με αυτό τον τρόπο εξελλισόμαστε κι εμείς και κάνουμε πράγμα που δεν θα μπορούσαμε να σκεφτούμε ότι μπορούμε να κάνουμε.

Είναι ενα είδος πρόκλησης για μενα.
Δεν με απασχολει αν το σάιτ είναι έτοιμο σε 1 βδομαδα και πάει ένα μήνα πίσω. Ας πάει και ένα χρόνο. Που θα παει, αυτός θα σκάσει.
Εγώ κανω αυτό που ξέρω και μαθαίνω μέσα απο τις προκλήσεις που ο άλλος μου δίνει.
Τρεφομαστε απο αυτά τα τρελά.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 03 Σεπ 2008 19:41

Αντε να σας φτιάξω το κέφι.

Πάω που λέτε σήμερα σε μια μεγααλη (πολύ μεγάλη) εταιρεία στον Πειραιά που ασχολείται με εισαγωγές/εξαγωγές εξαρτημάτων μηχανών και παρελκόμενα. Είχα συναντηθεί με τον ιδιοκτήτη, είχε δει όλες τις δουλειές μου και του άρεσαν και αυτός επικοινώνησε μαζί μου να κάνουμε τη δουλειά και όλα ωραία όλα καλά. Υποβάλλω την προσφορά, κι άλλο ραντεβού, συζήτηση για τη δομή, την ανανέωση περιεχομένου κλπ. Εννοείται ότι για να γίνουν όλα αυτά έχει πέσει η προκαταβολή. Και σήμερα πήγα από εκεί για να του δείξω τη μακέτα της ιστοσελίδας. Η αλήθεια είναι ότι συγκριτικά με τη δουλειά είχα δώσει χαμηλή τιμή αλλά λέω πάει στο διάλο θα μου φέρει κι άλλους πελάτες λέω και δεν έχω ξανασχοληθεί με τον κλάδο.

Εδώ και 10 χρόνια έχω φτιάξει εκατοντάδες ιστοσελίδες και όλοι ξέρετε και από τις μακέτες που βάζω και εδώ για κριτική πάνω κάτω το τι κάνω και πώς το κάνω.

Βλέπω πρώτα τον ιδιοκτήτη και τον τεχνικό του, ευγενικότατοι όπως πάντα, ιδιαίτερα ο ιδιοκτήτης. Τους δείχνω τη μακέτα, ωραία τους φάνηκε και ήταν όλοι ευδιάθετοι. Ο ιδιοκτήτης μου λέει ίσως αλλάξουμε λίγο τα χρώματα, να γίνει μπλε το κόκκινο επειδή έχετε λάθος λογότυπο, το έχουμε αλλάξει. Οκ λέω κανένα πρόβλημα.

Οπότε σε μια φάση πετάει την κρίσιμη φράση: "να καλέσω και τον κύριο τάδε που θα συνεργαστείτε". Ώπα λέω, τον ποιόν; Και σκάει μύτη ένας μπούλης 30 χρονών τροφαντός τροφαντός με μια τενόρικη φωνούλα και ύφος καρδιναλίου και κοιτά τη μακέτα. Κάθετε λίγα λεπτά και αρχίζει "Αυτή είναι η homepage; Και γιατί έχει τόση πληροφορία; Η homepage πρέπει να είναι πολύ απλή" (σημ. ο ίδιος είχε φτιάξει στο frontpage μια εισαγωγική σελίδα για το υπάρχον site με 2 σημαιούλες και το λογότυπο). "Και πού είναι οι σημαιούλες για τις γλώσσες; Και γιατί δεν είναι πλήρης;" (δεν είχε καταλάβει ότι επρόκειτο για μακέτα).

Οπότε σε κάποια φάση επειδή δεν έχω και την τρελή υπομονή ΤΟΛΜΑΩ να τον διακόψω λέγοντας "Δεν είναι έτσι τα πράγματα, η πρώτη σελίδα πρέπει να περιέχει πληροφορία ώστε ο επισκέπτης..." Και πρωτού να προλάβω να ολοκληρώσω τη φράση μου πετάγεται από την καρέκλα "δεν είναι δυνατόν, τι πράγματα είναι αυτά, εγώ είμαι γραφίστας, δεν ξέρετε τι σας γίνεται, ήξερα ότι δεν θα έχουμε καλή συνεργασία" και κατευθύνεται προς την πόρτα "εγώ δεν συνεργάζομαι με αυτόν τον κύριο δεν τον θέλω, να σταματήσει η συνεργασία κλπ κλπ κλπ".

Εγώ εντωμεταξύ είχα κουφαθεί από τη φάση γιατί συμπεριφέρθηκε πολύ αλλόκοτα και με έπιασε ένα γέλιο. Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν έχεις να πεις και πολλά πράγματα. Οπότε φεύγει από το γραφείο και κοιτιόμαστε μεταξύ μας (εγώ με τους άλλους 2). Μου λέει ο ιδιοκτήτης "κοίτα, με αυτόν ήταν να συνεργαστείς αλλά τώρα είναι δύσκολα τα πράγματα, δε μπορώ να κάνω κάτι". "Οκ" λέω "κανένα πρόβλημα δεν σας υποχρέωσα να συνεργαστείτε, αλλά δεν με προσλάβατε για υπάλληλο, άλλη εταιρεία είμαστε και πρέπει να λέω τη γνώμη μου άσχετα αν δεν πρόλαβα να τη διατυπώσω." Ο μπούλης είχε καθίσει απέξω και κρυφάκουγε και ξαναμπαίνει μέσα και ξαναρχίζει τα "εγώ είμαι γραφίστας και εσείς δεν ξέρετε από γραφιστική κλπ κλπ". Οπότε ξαναγελάω και κουνάω συγκαταβατικά το κεφάλι :)

Προφανώς αυτός ο μπούλης ήταν ο γιος ή ο ανηψιός του αφεντικού ή κάποιου μεγαλομετόχου τέλως πάντως και μόλις είχε έρθει από τας Αγγλίας μάλλον φορτωμένος με άπλετες γνώσεις frontpage. Ειλικρινά λυπάμαι όχι για τη δουλειά που ούτως ή άλλως ήταν οικονομικά υπο-εκτιμημένη από εμένα αρχικώς, αλλά για τον ιδιοκτήτη τον οποίο ο μπούλης στην ουσία τον εκμηδένισε μπροστά μου.

Γι αυτό σας λέω παίδες, όσοι ασχολείστε σοβαρά με το αντικείμενο, μην ανοίξετε photoshop πριν πέσει η προκαταβολή. Δείχτε portfolio, στείλτε προσφορά και περιμένετε. Εγώ τώρα αν δεν είχα πάρει προκαταβολή θα έπαιρνα τα @@ και θα είχα χάσει 2 μέρες δουλειάς περίπου για το ότι κάποιος βουτυρομπεμπές προέκυψε ψυχανώμαλος.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Freegreece

Δημοσίευση από Freegreece » 03 Σεπ 2008 21:30

τροφαντός τροφαντός με μια τενόρικη φωνούλα και ύφος καρδιναλίου
:kaloe:

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 03 Σεπ 2008 21:39

Κάτι τέτοιοι μπούληδες θα τους κλείσουν τα μαγαζία όταν ο θείος/πατέρας αποσυρθεί.

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 04 Σεπ 2008 03:49

CyberCr33p έγραψε:Κάτι τέτοιοι μπούληδες θα τους κλείσουν τα μαγαζία όταν ο θείος/πατέρας αποσυρθεί.
Πολυπαιγμένη ιστορία

Άβαταρ μέλους
gvarth
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvarth » 04 Σεπ 2008 09:37

CyberCr33p έγραψε:Κάτι τέτοιοι μπούληδες θα τους κλείσουν τα μαγαζία όταν ο θείος/πατέρας αποσυρθεί.
Σε κάποιες περιπτώσεις θα τα κλείσουν και πριν αποσυρθεί ... :kaloe:

Μιλάμε για ... πολυτάλαντους μπούληδες :P :hammer:
Αγαπάς το δάσος ; Αγαπάς τη θάλασσα ; Τότε αγαπάς και τη ζωή ...

:: Το ιστολόγιό μου :: :: Υπολογιστικά εργαλεία για μηχανικούς ::

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 04 Σεπ 2008 12:40

cdhyper se niothw :P

Kati atoma san afton einai o logos pou skeftomai na stamatisw na pernw projects gia web design.

Afto pou me xalaei perisotero einai oti merikes fores anakalipteis oti o allos einai lalakas poli arga (afou exeis parei prokataboli kai exeis arxisei to project) kai i istoria mporei na traviksei mines mexri na oloklirothei to site.

Prin apo 2 mines arxisame ena site gia mia etairia me nifika (GINEKA idioktitis !!!!) .. to interface itan etimo se mia vdomada... kai apo tote exoume xasei 2 mines kanontas allages.
Exei apopsi mexri kai gia to pou tha mpei i kathe pavla kai telia !

Mallon to telefteo site pou kanw gia pelati... telos... prin vgalw kana karkino.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 04 Σεπ 2008 13:38

Μετά σου τυχαίνουν 2-3 καλοί πελάτες και λες χαλάλι ρε πούστη μου δεν πειράζει. Μετά σου ξανατυχαίνει ο τρόμπας πελάτης και σκέφτεσαι να τα παρατήσεις. Κοίτα να σου πω, κι εγώ σκέφτομαι να το σταματήσω το design για λογαριασμό πελατών. Με τον ίδιο χρόνο που σπαταλάμε για λογαριασμό ενός μαλάκα θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι άλλο πολύ πιο κεδροφόρο. Ας πάνε να βρούνε Ινδούς να τους τα πρήζουν να μην συνεννοούνται κιόλας.

ptstefa
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ptstefa » 09 Σεπ 2008 20:59

Άραγε υπάρχει "ιστοσελιδάς" (όπως με είχε κάποιος κάποτε) που να μην έχει σκεφτεί ...ΤΕΡΜΑ ΘΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕΡΦΑΡΩ ΓΙΑΤΗ ΠΑΡΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΤΣΙΦΟΥΤΙΔΕΣ ΞΕΡΟΛΕΣ......

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 09 Σεπ 2008 21:37

Το ιστοσελίδας είναι σαν τον Άγιο Πάσχα... κανένα ιστιοσελίδας και ιστιοσανίδας μην ακούσεις !!!!
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 10 Σεπ 2008 14:57

Ιστοσελιδάς, πως λέμε λαμαρινάς;;;

Άβαταρ μέλους
WardoG
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από WardoG » 14 Οκτ 2008 11:54

Egw nomizw pali oti ama o allos plirwnei gia tis allages aston na kanei oti goustarei. Ela na sto allaxw olo ama thes. Aytos pantws tha plirwsei kai thn maketa kai thn ylopoihsh ths maketas alla kai to diko tou design.

Giati na paratisw ton klado?? Egw pantws tha tou pw apo thn arxh oti xereis ayth einai h maketa. An symfwnhsei otan tha pesei h ypografh tha symfwnei oti h kathe allagh/paremvash apo thn arxikh maketa tha kostologeitai. An theleis kyrie. An de theleis its ok. Meine me tis seimaioules kai ta mpixlimpidakia sou. Proselave kai enan "mpoulh apo thn Aglia" (xexexe) kai plerwne ton mistho gia tis ananewseis!

Giati ta dyskolevoume ta pragmata :D afou einai toso apla :lol:
Oso Yparxei trapoula, tha vgainoune Rigades!
------------------------------------------------------
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 14 Οκτ 2008 14:32

Και αν δέχεσαι τέτοιους πελάτες στο μέλλον τι portfolio θα σχηματίσεις; Γεμάτο σαβούρα. Δεν πάει έτσι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες