Υπόδειγμα πελάτη και συνεννόησης

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 23 Φεβ 2005 23:13

Εδώ στην Ελλάδα δεν σημαίνει και πολλά η σύμβαση για 2200. Δεν σε συμφέρει να πας στο δικαστήριο παρά μόνο αν έχεις ασφαλιστήριο νομικής κάλυψης (Rechtschutz, τα λέω καλά Pixelatorios ; :wink: )

Πολλές φορές προτιμάμε να μην κάνουμε καν σύμβαση, γιατί οι επιχειρηματίες είναι πολύ δύσπιστοι και κινδυνεύεις να μην πάρεις τη δουλειά. Θα μου πειτε ότι είναι επικίνδυνο, αλλά μπορείς να παίξεις με στατιστική και να το υπολογίσεις στην αμοιβή που ζητάς :wink:

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pixelatorios » 24 Φεβ 2005 00:09

Δεν ξέρω πως είναι στην Eλλάδα.

Εδώ η ασφαλιa νομικής κάλυψης (Rechtschutz όπως είπε και ο billt :wink: ) είναι πανάκριβη για μια μεσαία φίρμα. Εγώ έχω την τύχη ότι ο δικηγόρος μου είναι καλός μου φίλος και γείτονας, σε κάθε δύσκολη περίπτωση αναλαβαίνει αυτός.
motion. web. print. designer

Άβαταρ μέλους
ydrargyros

Δημοσίευση από ydrargyros » 29 Ιουν 2005 23:33

-Να φτιάξεις το Site με Frontpage...
-Μα Δημήτρη το Dreamweaver είναι πιο καλό , πιο αξιόπιστο, πιο γρήγορο πιο
...
-Ακούς ρε?Κι άμα φύγεις εσύ τι θα κάνω που δεν ξέρω από αυτά?
-Καλά αφεντικό...
-Και η γραμματοσειρά να είναι Arial ε...μην δω τις @@ τα άλλα που έβαζες και ήταν ###### οι σελίδες μου!

(Έμεινα 1,5 χρόνο...έφυγα με έλκος,ζάχαρο και υψηλές τρανσαμινάσες...από τότε δεν ξαναπάτησα το πόδι μου εκεί και έκοψα ΚΑΘΕ είδους επικοινωνία...)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ydrargyros την 06 Ιούλ 2005 09:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 29 Ιουν 2005 23:34

kala ekaves :P
H psixiki iremia eivai to pav ...
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
ydrargyros

Δημοσίευση από ydrargyros » 29 Ιουν 2005 23:35

Καθημερινό καλωσόρισμα...

-Καλημέρα Δημήτρη...
-...ά γ@@@@@ γρόθε...

(οι Κρήτες ξέρουν)...

Ε έφυγα , και βγάζω πολλά περισσότερα,πολύ πιο ήρεμα...άσε που ετοιμάζω PayBack :P

Άβαταρ μέλους
vcore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vcore » 07 Ιούλ 2005 23:20

Αν και μόλις 28 χρονών θέλω να πω και εγώ κάμποσα πραγματάκια ώστε να βοηθήσω κάποιους που μπορεί να κάνουν την επόμενη επαφή τους.

Καταρχήν πολλοί από τους πέλάτες που μιλάτε δεν ξέρουν καν τι είναι το κομπούτερ. Θα πρέπει πριν να πάτε στο ραντεβού να είστε΄έτοιμοι να ακούσετε και την πιο μεγάλη ***ακια. Πρέπει να έχετε την ευχαίρια να εξηγήσετε όσο το δυνατόν καλύτερα ώστε να καταλάβει ο πελάτης.

Κανόνες

1) Πάντα κρατάμε μαζί μας το Laptop.
2) Πάντα φροντίζουμε να έχουμε 2-3 δείγματα απο σχεδιασμούς ή να έχουμε φροντίσει να cacharoume σελίδες που ήδη έχουμε φτιάξει.

3) Λεφτά δεν θα πούμε σε καμία περίπτωση από το πρώτο ραντεβού ούτε σαν εκτίμηση.

4) Θα ανοίξετε ενα notepad kai tha simionete ta zitoumena me akrivia.

5) Θα προτίνεται εσείς μερικά εξελιγμένα πράγματα για τις σελίδες γιατί μερικοί είναι βοσκοί που μπορεί να σου πουν ότι "εγώ δεν χρειάζομαι Mail αλλά μόνο σελίδα" !!! Που πας ρε ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ!!!!! @#!$%#@%

Αυτά απο θέμα θεματολογιας.

Αφού έχετε σκεφτεί το ποσό σπιτι σας με την ησυχία σας κλείνεται πάλι ραντεβού και του λέτε p.x 300 euros.

KANONAS APARAVATOS!!!! PROSOXI!!!

Γιατί όλοι λίγο πολύ μπορεί να την πατήσετε!!!

Τα λεφτά θα τα πέρνεται τμηματικά πάντα.

π.χ στα 300 ευρω του λέτε τώρα μια προκαταβολή 100 μόλις κλείσω το ονομα και τον χώρο και έχω ετίμο το layout Που θα χρησιμοποιήσουμε άλλα 100 και μόλις είναι έτοιμη η σελίδα τα Last 100.

Είχα μια περίπτωση πρόσφατη που ένας ****μένος έλεγε έλα να κ΄΄ανουμε την σελίδα. Δεν έκατσα ούτε μια μέρα σπίτι για να σπάσω το μυαλό μου πως θα μοιάζει. Του λέω μόλις είσαι έτοιμος και έχεις προκαταβολή τα ξαναλέμε.
....

άσε τώρα που σχεδιάζω μια bussinness card που δεν ήταν στην συμφωνία αλλά δεν πειράζει κ΄΄αποιες φορές πρέπει να κάνεις και τον **λάκα....γιατί δεν επιβειώνεις απο δαύτους!!!

Καλές Πωλήσεις και καλά ραντεβού

Υ.Γ Ποτέ δεν πάμε σαν τους κατσούφιδες στα ραντεβού !! Πάντα με έναν ευγενικό τσαμπουκά ! :)
Easy CMS
------------
Το να ζητάς βοήθεια δεν σημαίνει ότι είσαι εξαρτημένος.

Άβαταρ μέλους
ydrargyros

Δημοσίευση από ydrargyros » 10 Ιούλ 2005 15:26

Emena mia fora mou ekatse enas kalos pelaths tis proalles...

Ypegrafh to symvolaio, toy eipa 600euro gia statiko site,apodeikseis ola kanonika (nai stis times eimai ligaki Zoro).

Edwse OLA ta lefta mprosta kai akoma perimenw na mou dwsei keimena gia to site...akoma einai ena preface shkwmeno kai tpt allo!

Aaaaaaaaauta einai...epairna 7 katostarika ka8ara kai prhzomoun sth douleia...twra vgazw pooooly perissotera...freelancing ueber alles!

A kai kati allo...symvolaio paides...panta symvolaio...
Vasthxte ton 1 kai sigouro para 10 k skartous ama douleuete monoi sas.

Άβαταρ μέλους
vcore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vcore » 10 Ιούλ 2005 20:03

Αν έχεις κάμποση πείρα και έχεις φάει πολλές φορές *κατά τους κόβεις απο την πρώτη στιγμή του ς λαμόγιες...
Easy CMS
------------
Το να ζητάς βοήθεια δεν σημαίνει ότι είσαι εξαρτημένος.

Άβαταρ μέλους
Eddie_
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Eddie_ » 21 Ιούλ 2005 18:00

Παίδες διάβασα με προσοχή όλες τις "εμπειρίες" σας και λόγω του ότι έχω και εγώ κατάστημα (εμπόριο όμως όχι σε σχέση με το δικό σας αντικείμενο) καταλαβαίνω απόλυτα την αγανάκτησή σας. Το πρόβλημα όμως δεν είναι μόνο στους πελάτες που κατα κόρον είναι άσχετοι σε αυτό που θέλουν (πάντα μιλάμε για τον δικό σας τομέα επειδή δέν γνωρίζουν το αντικείμενο) αλλά στο ότι το ίδιο το αντικείμενο δεν έχει μιά ελάχιστη τιμή.
Απο προσωπική λοιπόν εμπειρία (σαν πελάτης πλέον και όχι σαν πωλητής) εδώ και καιρό θέλω να ασχοληθεί κάποιος επαγγελματικά με την ιστοσελίδα του καταστήματός μου αλλά δεν τολμώ να έρθω σε επικοινωνία με εταιρίες γιατί ενώ λέω ότι μπορώ να διαθέσω ένα ποσό το πολύ μέχρι 300 ευρώ παίρνω την απάντηση ότι δεν μπορώ να σας πώ απο τώρα την τιμή. Και τους λέω ότι το μόνο που θέλω είναι πάνω στο oscommerce που έχω να αλλάξω το template σε κάτι πιό προσωπικό του καταστήματός μου και απλά κάποιες παραμέτρους (πιστωτικές κάρτες κυρίως σε συνεργασία με τράπεζα) μόνο και μόνο επειδή δεν έχο τον χρόνο να ασχοληθώ μόνος μου αλλά αισθάνομαι ότι με το ζόρυ με ακούνε σαν να λένε (Ρε φιλαράκι για oscommerce μας μιλάς και για 300 Ευρως εδώ μπορούμε να σου πάρουμε 500 και άνω με δικό μας προγραμμα).

Τέλος πάντων πολλά είπα ..αλλά σκεφτείτε πόσο διαφορετικά θα ήταν εάν υπήρχε ένα πλαίσιο του τύπου :

1) Web site απλό : Αρχική τιμή 100 Ευρω
2) E-shop : Αρχική τιμή 200 Ευρώ

και οπωσδήποτε χρέωση της ώρας για τις "παράλογες" ερωτήσεις-απαντήσεις σε θέματα άσχετων... πχ.Θέλω αυτό το κουτάκι εδώ και αυτό το κουτάκι εκεί κλπ

Η γνώμη μου η σεμνή.....

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 21 Ιούλ 2005 18:38

Eddie_ έγραψε:... δεν τολμώ να έρθω σε επικοινωνία με εταιρίες γιατί ενώ λέω ότι μπορώ να διαθέσω ένα ποσό το πολύ μέχρι 300 ευρώ ... το μόνο που θέλω είναι πάνω στο oscommerce που έχω να αλλάξω το template σε κάτι πιό προσωπικό του καταστήματός μου και απλά κάποιες παραμέτρους (πιστωτικές κάρτες κυρίως σε συνεργασία με τράπεζα) .

1) Web site απλό : Αρχική τιμή 100 Ευρω
2) E-shop : Αρχική τιμή 200 Ευρώ

...
Ειλικρινά τώρα δεν βλέπεις κάποιο παραλογισμό σε αυτά που λες ? Και ιδίως στις τιμές που αναφέρεις ? Θέλεις oscommerce template customization και διασύνδεση με τράπεζα και θέλεις να στο κάνει εταιρία;

Αυτή η εταιρία θα πρέπει να καλύψει από αυτά επισκέψεις σε εσένα για να δει τι θέλεις, να βάλει γραφίστα να κάνει το layout, προγραμματιστή να κωδικοποιήσει και να το βάλει στο oscommerce και βέβαια να κάνει και τη διασύνδεση με τράπεζα.Τί να σου απαντήσει εκείνη τη στιγμή ο πωλητής που μόνο η επίσκεψή του κοστίζει σε μια σοβαρή εταιρία με μισθό,κινητό και αυτοκίνητο 100Ε ?

Και τέλος τι σημαίνει για εσένα website απλό ή e-shop απλό? Τι πιο λογικό από το να σε ρωτήσει κάποιος τι θέλεις ακριβώς και να σου κάνει προσφορά ?Υπάρχουν εταιρίες που τα 'απλά' website τους, άλλες εταιρίες δεν μπορούν ούτε να φανταστούν ...

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 21 Ιούλ 2005 18:42

billt έγραψε:...Υπάρχουν εταιρίες που τα 'απλά' website τους, άλλες εταιρίες δεν μπορούν ούτε να φανταστούν ...
Και επίσης υπάρχουν εταιρείες που κοστολογούν τα "απλά websites" όσο δεκά αλλές εταιρείες κοστολογούν τα "special"

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 21 Ιούλ 2005 18:55

Egw pistebw pos kai sav polites exoume problima va dosoume plirofories. Kai afto giati oi mikro-eteries pou exouv kataklisei tnv agora apotelouvte apo 2-3 atoma (oxi oti exei kati o ari8mos) pou sivi8os o evas eivai programatistis o allos administrator kai o allos grafistas
makrav dld apo marketistes kai diafimistes .
Aftn n apousia evos hardcore politi simeveis pos kapoios apo tous parapavo 8a prepei va er8ei se epafi me tov pelati kai katepektasi ta bgalei me to tsigkeli afta pou 8elei apo tov pelati oxi toso giati o pelatis dev mporei va avtapokri8ei oso giati
o programatistis px 8a miliseis me diskolous texvikous orous pou o pelatis dev prokete va katalabei.
Eivai sav va 8elei o mixavikos tis formula 1 va poulisei eva smart se eva papou.

Twra osov afora tis times ... distixos oute kai egw mporw va sou pw timi twra :P
Omos ta 100 euro mporei va eivai liga mporei va eivai kai polla.
Ti 8elw va pw me afto. Dev iparxei standar timokatalogos se afto to epagelma . Dev eivai idrablikos o designer pou kserei oti gia va allaksei mia brisi 8elei 5 pragmata kai tosi ora.
Eva site exei ektos apou tous apisteftous asta8mitous paragovtes , tov paragovta tis empveufsis kai tis dimiourgikotitas.

Eivai sav va les se eva Glipti gia eva agalma ti timi 8a mporousate va mou kavete !!???
Les pote se eva zografo mporite va mou ftiaksete eva pinaka me 100 euro ?

Pliroforiaka to module gia tis pistotikes gia to Oscomerce kostizei movo tou kamia 200aria euro gia va sto ftiaksei kapoios (fisika ama peraseis apo kaveva rend a coder mporei va breis kaveva indo pou va sto kavei kai me kaveva 50ariko :P)

Ektos aftou ipo8eto oti sta lefta pou les dev simperilambaveis mesa ta kosti tou hosting kai tou domain av xriastei ...

Twra to oti o ka8evas profavos prospa8ei va proo8isei tnv dikiatou douleia miv to blepeis avagkastika sav kako.
To osComerse eivai eva arketa axaves script pou kai n paramikri alagi tou kodika 8elei arketi meleti kai prosoxi.
Sigoura eva costum script pou o programatistis exei to plires handling mporei va metatrapei stnv opoiadipote epi8imia evos pelati , mia tetoia ebeliksia
eivai profavis oti leipei apo to parapavo etoimo script ka8os eivai ftiagmevo me geviko tropo kai oxi eksidikebmevo se kapoio sigkekrimevo eshop.

Twra 8a mou peis okz apli selida 8elw 5 selides pou va grafouve kati gia tnv eteria mou ... -Ti;;; 8es 500 euro gia va mou ftiakseis afto to aplo site... 8a balw tov gio mou va to kavei .

Ksereis poses fores to exo akousei telika afto ?
Kai gia projects pou 8elouve amitialo programatistiki empiria kai oxi astia.

Egw pistebw pos apla exoume parei mia la8os poria stov tropo pou xreovoume ta site ... kai fisika stov tropo pou zitame plirofories gia eva site.

Gia emeva o sostoteros tropos eivai va ftiakseis eva oreo mikro report me to ti akribos 8es kai va to doseis se toulaxistov 3 eteries .
Kai otav lew eteries evo me tilefovo kai grafeia kai oxi avovima pragmata . Na pas apo kovta va tous deis kai va kopseis kivisi va deis oti sou kavouv sav av8ropoi prota. pare tnv prosfora kai pigve stov epomevo. Dev sou kostizei tipota mia tetoia erebva agoras.

Άβαταρ μέλους
Eddie_
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Eddie_ » 21 Ιούλ 2005 19:19

Στην τιμή σίγουρα δεν περιλαμβάνω το hosting και τo domain εννοείτε...

Πάντως στο ότι δεν μπορείς να κοστολογήσεις το καταλαβαίνω μιάς και δεν είναι μόνο δουλειά γραφείου αλλά δουλειά "μυαλού" κυρίως. Το πρόβλημα δηλαδή υπάρχει στο ότι ο κόσμος θέλει κάτι το οποίο δεν γνωρίζει το κοστολόγιο ή μάλλον δεν γνωρίζει τον τρόπο δουλειάς. Οι περισσότεροι νομίζουν ότι θα κάτσεις στο pc θα αλλάξεις 5-6 χρώματα και.. έτοιμος.. Καταλαβαίνω ότι δεν είναι έτσι... δεν θέλω να με νομίζεις σαν Ο ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟΣ ΚΑΚΟΠΛΗΡΩΤΗΣ :)

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 21 Ιούλ 2005 21:02

Safos alla ksereis n empistosivi dev apetite ... kairdizete.
kai gia 'fto sou eipa tis prosfores va tis perveis apo atoma pou exeis prosopiki epafi (esto kai se eva meeting) giati kobeis fatses to kiriotero kai kriveis ama o allos eivai apateovakos kai erxete va kavei mia arpaxti.

Sigoura oi poles prosfores eivai n kaliteri me8odo.
Me to va sou dosei o allos mia prosfora kai va kavei mia proti ektimisi kostous dev se pervei kaparo katef8iav evoite ... pou zoume stnv traxavoplagia pou iparxouv dio ilektrologoi kai pervouv tous katikous prikoparadosi :P

Άβαταρ μέλους
GVarius

Δημοσίευση από GVarius » 26 Ιούλ 2005 21:32

Exete dikio!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες