Υπόδειγμα πελάτη και συνεννόησης

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Firfir

Δημοσίευση από Firfir » 22 Σεπ 2005 19:30

Afentiko No1 pros tous neous pwlites tis etairias:

- Kanoume oles tis glwsses programmatismou! PHP, ASP, JSP kai FRONTPAGE!

Afentiko No2 rwtaei enan sunadelfo mou:

- Tade, pes tha katalavw pote ena site php?

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 04 Οκτ 2005 18:27

Σημερινό περιστατικό:

Σε ένα καθορισμένο ραντεβού σε μια ΑΕΒΕΕ η υπάλληλος (υπεύθυνη marketing) καλεί κάποιον να συζητήσει μαζί μου (που δε θυμάμαι την ιδιότητά του ακριβώς):

μετα από τα προκαταρκτικά:

εγώ: Προτείνω να φτιάξουμε μια δυναμική ιστοσελίδα που να υποστηρίζεται από ένα εύκολο πρόγραμμα ανανέωσης περιεχομένου κλπ κλπ.
- ωραία. Ως προς το σχεδιαστικό θα ήθελα κάτι καλλιτεχνικό, κάτι πολύ ωραίο.
- μάλιστα
- να έχει ας πούμε κίνηση, flash ή gif και ειδικά εισαγωγική σελίδα με (κλπκλπ)
- κοιτάξτε σε μια δυναμική ιστοσελίδα με πολύ περιεχόμενο προϊόντων αν θέλουμε να πετύχουμε το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα από πλευράς web promotion και πλοήγησης πρέπει να αποφύγουμε τις εισαγωγικές σελίδες και τα πολλά κινούμενα γραφικά γι αυτούς και αυτούς τους λόγους (αριθμημένους)
- Είστε πολύ επιθετικός. εμείς εδώ τους πελάτες μας τους έχουμε με το σεις και με το σας.
- Δεν είμαι επιθετικός απλά σας εξηγώ κάποια πράγματα εκ των προτέρων.
- Πόσα demos μπορούμε να έχουμε;
- Τι εννοείτε;
- Θα μας δείξετε κάποια demos πριν συμφωνήσουμε για να διαλέξουμε αυτό που θέλουμε;
- Κοιτάξτε αυτό δε γίνεται γιατί δεν έχω από πριν κάτι έτοιμο στο οποίο θα προσαρμόσω το λογότυπό σας. Αν συμφωνήσουμε μπορώ να σας δώσω εναλλακτικές λύσεις και να κάνετε τις παρατηρήσεις που θέλετε. το design φτιάχνεται από την αρχή.
- (επαναλαμβάνει τα περί επιθετικότητας). Αυτά τα πρόσθετα που μου έχετε δώσει εδώ τι είναι;
- Το ένα είναι προσφορά για προώθηση μέσω Google Adwords.
- ΑΑ το ξέρω αυτό. Το είχαμε κάνει. Αλλά δε νομίζω οι πελάτες μας να μας βρίσκουν μέσω Google.
- Όπως νομίζετε
- Το άλλο τι είναι;
- Προσφορά για να σας παραδώσουμε δική μας εφαρμογή ώστε να στέλνετε μαζικά email σε πελάτες σας.
- Α Spam δηλαδή
- ΟΧΙ δεν είναι spam. Είναι newsletter. Μόνο σε πελάτες σας είπαμε θα στέλνετε
- Δε νομίζω να επικοινωνούμε μέσω email με τους πελάτες μας.
- Όπως νομίζετε

Θα τα πούμε -και καλά- και χαιρετούρες

Το κακό για την τσέπη μου είναι ότι έχω σταματήσει να λειτουργώ σε φάση "ο,τι θέλει ο πελάτης" εδώ και κάτι χρόνια. Αυτό βέβαια είναι καλό για την υγεία μου. Καλύτερα να πάω σε κανά σχολείο να μιλάω στα παιδάκια για τον Πρωταγόρα παρά να φτιάχνω εισαγωγικές σελίδες με φλασάκια.
......
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 04 Οκτ 2005 19:49

animated gifs και ξερό ψωμί !!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 14 Νοέμ 2005 15:39

- Ναι γειά σας, μια εταιρεία μου είχε φτιάξει ένα site και έκλεισε και θέλω να το φιλοξενήσετε.
- Βέβαια
- Ξέρετε, είχαμε κιόλας κανονίσει με την εταιρεία που μου είχε φτιάξει το site να μου κόψει το τιμολόγιο για το Δικτυωθείτε και η προθεσμία λήγει σήμερα.
- Ναι..;
- Αν μπορείτε να μου κόψετε εσείς το τιμολόγιο
- Θέλετε να φτιάξουμε τη σελίδα σας;
- Όχι. Είμαι ευχαριστημένος από αυτή που μου έφτιαξε η εταιρεία.
- Γεια πείτε μου διεύθυνση
- (μου τη λέει, βλέπω μια σελίδα στυλ ms word κλπ)
- Αυτή τη σελίδα σας την έχει φτιάξει εταιρεία;
- (ένα μικρό κόμπιασμα) εεε ναι.
- Μάλιστα και δεν θέλετε να σας φτιάξουμε άλλη;
- Όχι, μόνο τη φιλοξενία.
- (Αφού κατάλαβα τι παίζει, είπα να ρωτήσω από περιέργεια) Και δε μου λέτε τι τιμολόγιο θέλετε;
- 3.200 Ευρώ
- Α μάλιστα
- Λοιπόν θα μου το κόψετε σήμερα;
- Θα σας πάρω τηλέφωνο, να ρωτήσω το λογιστή μου (δε μ'αρέσει να κακοκαρδίζω ανθρώπους με τη μία :))

Για όσους δεν κατάλαβαν ο τύπος είχε φτιάξει μόνος του μια σελίδα στο word και ήθελε να τσεπώσει 1,200 Ευρώ από τη χρηματοδότηση με το δικό μου τιμολόγιο.

Είμαι υπερβολικός; :kaloe:

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 14 Νοέμ 2005 17:48

Πριν από μερικούς μήνες έδωσα μια προσφορά σε μία εταιρία μεσαίου μεγέθους για δυναμικό site. Σχετικά μεγάλη δουλειά καθώς θέλανε πολλά features και "σοβαρή δουλειά όσο και να κοστίζει". Έδωσα προσφορά, αν και ο ιδιοκτήτης ήταν από αυτούς που κοκορεύονται για την επιχείρησή τους και τα θέλουν όλα χωρίς να αγοράζουν τίποτα ... (μιλάω εκ πείρας).

Βέβαια δεν είχα κανένα νέο από την εταιρία μέχρι που είδα το "site" τους στο Internet. Χάλια μαύρα, χωρίς τίποτε από αυτά που είχε ζητήσει από εμάς.Βλέπω το source του site και είχε link σε favicon σε άλλο domain. Πάω λοιπόν σε αυτό το domain και βλέπω μια εταιρία software στην Αμερική με ΟΛΟΙΔΙΟ site με του υποψήφιου πελάτη μου με μόνη διαφορά το λογότυπο.

Παίρνω λοιπόν τηλέφωνο και εξηγώ ποια είναι η κατάσταση."Και τι έγινε...;" μου λέει ο ιδιοκτήτης αρχικά. Στη συνέχεια μου λέει πως θα το δει το θέμα και με ευχαρίστησε. Μετά από λίγη ώρα είχε αφαιρεθεί το link ref του Favicon αλλά η σελίδα παραμένει η ίδια ...

Παιδιά, δεν μπορώ να μιλήσω για αγανάκτηση. Αισθάνομαι συμπόνια για αυτού του είδους τις επιχειρήσεις που ζουνε μόνο από επιδοτήσεις, το έχουν καβαλήσει και αντιμετωπίζουν το ίντερνετ με προχειρότητα, καθώς το τέλους τους είναι βέβαιο ...

Αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε και εγώ να πηγαίνω σε υποψήφιους πελάτες, να φτιάχνω sites της δεκάρας, τάζοντας θεϊκά πράγματα και να τους κοροϊδεύω, γιατί πράγματι οι περισσότεροι το αξίζουν. Και μη μου πείτε ότι είναι χαρακτηριστικό του Έλληνα, γιατί έχω κάνει και site για Έλληνες του εξωτερικού και οι συνεργασία ήταν άψογη.

Δεν φταίει το οικονομικό περιβάλλον λόγω του οποίο κλείνουν πολλές ελληνικές επιχειρήσεις. Φταίνε οι λογικές όπως τις περιέγραψα παραπάνω, οι επιδοτήσεις που δεν αξιοποιούνται σωστά και η άρνηση των "επιχειρήσεων" να διαφοροποιούνται και να βλέπουν τα σημάδια των καιρών.

Γι' αυτό λοιπόν δεν πρέπει να νευριάζουμε μαζί με αυτούς τους επιχειρηματίες, αλλά να τους συμπονούμε και να συλλυπούμαστε για τις επιχειρήσεις τους. :crybaby:

Άβαταρ μέλους
ydrargyros

Δημοσίευση από ydrargyros » 04 Δεκ 2005 13:48

Λοιπόν (μετά από μακρόχρονη απουσία) επανήλθα!
Και τι σας έχω βρε???τι σας εχω???Bootleg συνομηλίες με πελάτες.

---(Μπουζούκι για background music)---
Στο σουβλατζίδικο του Γιάννη(καλό παιδί ο Γιάννης)
-Να ρε *** το παιδί που σου έλεγα ότι κάνει ιστιοσελίδες!(ο σουβλατζής!)
Πελάτης: Α...καλώς τον...για πες τώρα,πόσα θές για ένα σάιτ?
Εγώ:Εξαρτάται από το τι θέλετε...να είναι στατικό ή δυναμικό?
Πελάτης: Δυναμικό...τι τσιγκουνιές θα κάνουμε?
Εγώ: για τι επιχείρηση πρόκειται,αν επιτρέπεται?
Πελάτης:Βιοτεχνία ρούχων έχω,και θέλω ένα σάιτ...πόσα θέλεις να μου φτιάξεις ένα να μου το δώσεις σε σι-ντι?
Εγώ:(τα κλαίμε τα φράγκα από to hosting)σε σι-ντί?χώρο και όνομα στο ίντερνετ έχετε?
Πελάτης:Όχι δεν τα χρειάζομαι αυτά!(?)
Εγώ: μάλιστα(είναι βοσκός)ε...για μακέτα και πλήρως στατικό σάιτ μέχρι 25 σελίδων ζζζζζζζζζζ 300 ευρώ συν ΦΠΑ.
Πελάτης:Πόσα?Εγώ δεν στο λέω για το κακό σου,αλλά είσαι πανάκριβος!Η Forth*** το έχει με 40 ευρώ!
Εγώ:Παίρνω λεφτά ανάλογα με τη δουλειά που κάνω :) Κανονίστε με την *** για το σάιτ σας...ασχολούμαι μόνο με εταιρίες :) (κοινή μετάφραση...σε γράφω διότι μόλις πάρεις πρέφα πόσα θα σου φάει για να σου κάνει ολοκληρωμένη δουλειά η εταιρία που είπες...και μόλις καταλάβεις ότι τα 40 είναι για 25ΜΒ hosting την τριμηνία και πάλι σε εμένα θα έρθεις)

όταν θέλω γίνομαι σκατόψυχος :)

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 04 Δεκ 2005 14:56

ydrargyros έγραψε: ... για μακέτα και πλήρως στατικό σάιτ μέχρι 25 σελίδων ζζζζζζζζζζ 300 ευρώ συν ΦΠΑ.
Από περιέργεια ρωτάω ... αυτή είναι πραγματική τιμή? Η εμπειρία μου λέει ότι όσο πιο χαμηλή τιμή έχεις τόσο πιο πολύ μπλέκεις σε τέτοιες καταστάσεις, όπως αυτή που περιέγραψες. :wink:

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 04 Δεκ 2005 15:04

ase pou n kostologisi ava selida :P eivai telios akiri , xexe

Any way eivai favero oti se distixos prepei kapoies fores va eksigoume ti simevouv oi times pou leme kai me ti avtistixouv kai kamia fora va epeksigoume defteri fora stov pelati afto pou tou leme ... poles fores katalabevouv oti 8elouv logo agvias n elipis evimerosis.

Ydrargyros kai egw pistebw molis ma8ei oti apo tnv forthnet me ta 40 euro pervei movo to domain :P 8a allaksei gvomi gia tis times sou xaaxxaaxax.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
ydrargyros

Δημοσίευση από ydrargyros » 17 Ιαν 2006 10:30

ma den katalaves...o sygkekrimenos htan ek twn pragmatwn "mh-pelaths" gi auto tou eipa toso xamhlh timh...gia na ta prhksei tou "antagwnisth" meta :P
Pantws se staiko teleutaia fora ekleisa sta 2000 kai eimai paneutyxhs ... ta lefta einai sta touristika paidia...8a sas ginei to sykwti san papoutsi alla exei pswmaki na fame oloi!

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 17 Ιαν 2006 20:13

Kai egw afto blepw ... iparxei megali kivisi sta touristika sites twra teleftea.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 17 Ιαν 2006 20:32

em sfiriksane merikoi kleftika oti erchontai oi ksenoi me localizations kai prospathoun oi dikoi mas na prolavoun....! hehehehe
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
ydrargyros

Δημοσίευση από ydrargyros » 18 Ιαν 2006 04:29

as hkseran oi voskoi ti einai to localisation prwta...mpa re...epeidh epidotounte apo eok to kanoun

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 18 Ιαν 2006 10:13

Μην σας παραπλανά. Όσα χρήματα έχει ο τουρισμός στην κανονική ζωή, άλλα τόσα έχει και στο web. Οι αναλογίες είναι ίδιες. Αφού κάνουμε μεγάλο τζίρο σαν χώρα στον τουρισμό, λογικό είναι να βλέπουμε το ανάλογο στο internet. Περισσότερα ξενοδοχεία θα βρεις για παράδειγμα παρά παπουτσάδικα.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 18 Ιαν 2006 11:23

echei dikio o cdhyper kai epidi mechri stigmis i ellada sto eksoteriko echei archisei na "monopolite" apo to internet (eidika se chores opos UK, German speaking countries, US/Canada) prospathoune siga siga na to antimetopisoun to thema.

Note: sinepithete an ikseres posa europaika papoutsadika sto internet promitheuontai chondrikis apo ellines wholesale alla kai biotechnies tha meineis kaggelo... an to girisoume sta roucha tote einai pou tha meineis...kolona (eneka pou den mporo na miliso ep autou)
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 18 Ιαν 2006 13:17

Na kai ta inside info tou KGP :P xexe
Pavtos eivai gegovos pos olo kai perisoteroi epi8imouv mia parousia sto internet esto kai av to kavouv
giati to exouv kai oi alloi :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες