Dial Up Services, to offer or not to offer ...?

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 04 Μάιος 2004 08:38

Καλημέρα σε όλους, :D
χτες είχα ένα τηλεφώνημα απο μια εταιρία στην Αθήνα (εγώ είμαι Θεσσαλονίκη) που αντιπροσωπεύει τους μεγαλύτερους dial up προμηθευτές για να με πείσει να συνεργαστούμε, ώστε να δίνω στους πελάτες μου (έχω εταιρία webdesign και development) πακέτα σύνδεσης.Έχετε εσείς καθόλου εμπειρία με κάτι τέτοιο, αξίζει να ασχοληθεί κανείς ; :question:

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 04 Μάιος 2004 11:15

γιατί να μην συνεργαστείς απ ευθείας με κάποιον ISP για να πάρεις καλύτερο ποσοστό ?
Γενικά πάντως μην περιμένεις να βγάλεις τα τρελά λεφτά μια και οι περισσότεροι αγοράζουν σύνδεση από εκεί που θα πάρουν και τον υπολογιστή τους.
Υπάρχουν εταιρίες Hosting , design που στα μεγάλα πακέτα την σύνδεση την δίνουν δωρεάν.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
macman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από macman » 04 Μάιος 2004 11:46

Για ποια εταιρία πρόκειται;

Μήπως την ΑΤΝΕΤ?

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 04 Μάιος 2004 12:47

Επειδή και εγώ το έχω ψάξει δεν αξίζει τον κόπο. Δεν έχει λεφτά γιατί όπως είπε και ο hik hok αυτοί που πουλάνε pc πουλάνε και συνδέσεις.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 04 Μάιος 2004 21:36

Καλησπέρα,

Εγώ θα το πω αλλιώς: Με συζητήσεις που είχα κάνει παλαιότερα με κάποιον provider είχε βγεί ένα ποσοστό 18% στις dialup συνδέσεις. Για ποιό λόγο να μην παρέχεις και αυτή την υπηρεσία, από τη στιγμή που είναι ένα επιπλέον έσοδο, το οποίο δεν έχει μεγάλο ρίσκο; Εγώ σκέφτομαι να το ξεκινήσω πάντως. Φυσικά είναι γνωστό οτι με κάθε νέο υπολογιστή παρέχονται και συνδέσεις Ιντερνετ, αλλά θα μπορούσες πχ να βγάλεις κάποιο ολοκληρωμένο πακέτο hosting + dialup, με κάποια επιπλέον έκπτωση.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
iphost
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iphost » 05 Μάιος 2004 00:47

Εγώ παλιότερα είχα αρχίσει να δίνω συνδέσεις αλλά πιστέψτεμε δεν αξίζει έκτον αν έχεις όρεξη να υποστηρίζεις κάποιον που θα σε πάρει 30 φορές τηλέφωνο για να φτιάξη ένα εικονίδιο σύνδεσης.
Επίσης μόλίς έρθει ώρα για ανανέωση θα την κάνουν από τον ISP με αποτέλεσμα εσύ να πάρεις το ποσοστό μια τρίμηνης σύνδεσης και ο ISP τον πελάτη. Πρόσφατα μετά από προτροπή φίλου που έπιασε δουλεία σε ISP ξανάρχισα. Μια από τα ίδια ο κόσμος δεν αλλάζει ¨) το έκοψα σε ένα μήνα.
Τελικά συμβουλή που νομίζω ότι είναι χρυσός.
Κάνε μια δουλεία ασχολήσου αποικιστικά με αυτή και γίνε καλός σε αυτή αν γίνεται ο καλύτερος. Μην τραβάς λίγο από εδώ και λίγο από εκεί στο τέλος δεν θα έχεις κάνει τίποτα μόνο χρόνο θα έχεις χάσει.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 05 Μάιος 2004 16:16

Καλησπέρα,

Τα πάντα είναι αναλόγως τι συμφωνία έχεις κάνει με τον provider, απλώς η συμφωνία σου δεν ήταν καθόλου καλή. Ο provider έπρεπε να αναλάμβανε την τεχνική υποστήριξη, καθώς και να σου δίνει το μερίδιο από τις ανανεώσεις του συγκεκριμένου username (μου τα είχαν πει αυτά στις συζητήσεις που είχα).
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 05 Μάιος 2004 16:45

Τα πάντα είναι αναλόγως τι συμφωνία έχεις κάνει με τον provider, απλώς η συμφωνία σου δεν ήταν καθόλου καλή. Ο provider έπρεπε να αναλάμβανε την τεχνική υποστήριξη
Όλοι οι providers έχουν Help Desk το οποίο ευχαρίστως θα εξυπηρετήσει τον πελάτη όποιος και αν του έχει πουλήσει σύνδεση , το θέμα είναι ότι αν σου τηλεφωνήσει ένας πελάτης σου και σου πει του πρόβλημα του, θα πεις "Φιλαράκι κοίτα να δεις εγώ μόνο συνδέσεις κάνω για απορίες πάρε στο help desk του ISP" ο πελάτης θα μείνει ευχαριστημένος με τέτοια αντιμετώπιση ?

Επίσης αν το πεις σε κάποιον αυτό πριν αγοράσει από εσένα ότι "ξέρεις δώσε την συνδρομή κα μετά δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις" θα σε προτιμήσει ?

Στο θέμα του ποσοστού αν κάνει ο πελάτης ανανέωση αλλού οι "μεγάλοι" ISP δεν δίνουν, αλλά αυτό μπορείς να το "ξεπεράσεις" αν έχεις αρχείο με τους πελάτες σου και τους ενημερώνεις εσύ όταν πλησιάζει η λήξη της συνδρομής.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
iphost
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iphost » 06 Μάιος 2004 02:15

Θα συμφωνήσω με τον hik-hok εμένα δεν είναι στο στιλ μου να πω σε πελάτη πάρε αλλού να σε εξυπηρετήσουν. Ξέρω ότι δεν είναι δουλειά μου (σκέψου οι περιπτεράδες που πουλάν κάρτες να έπρεπε να κάνουν υποστήριξη γι αυτές :) ).
Όσο για τις ανανεώσεις, ναι αυτό θα ήταν μια λύση αν και καμία φορά τηλεφωνούν και από τους ίδιος τους ISP για να ανανεώσουν, μάλλον θα δούλευε πάντως

(και για να ξέρουμε για τι ποσά μιλάμε σε μία σύνδεση ISDN 128 έχεις κέρδος πάνω-κάτω 50€ το χρόνο)

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 06 Μάιος 2004 10:41

macman έγραψε:Για ποια εταιρία πρόκειται;

Μήπως την ΑΤΝΕΤ?
Δυστυχώς δεν συγκράτησα το όνομα :(

gvard , με ποια εταιρία προτίνεις συνεργασία ;
Εγώ πάντως αντιμετωπίζω από τους υποψήφιους πελάτες μου σχεδόν πάντα τα παρακάτω αιτήματα με αυτή τη σειρά :
α) Σύνδεση dialup
β) Υπολογιστές και υποστήριξη
γ) Σταθερή τηλεφωνία

Επειδή θέλω να αφουγκράζομαι την αγορά θέλω να προσπαθήσω να προσφέρω ότι παραπάνω μπορώ , εφόσον αυτό είναι προσοδοφόρο και δεν με βάζει σε περιπέτειες. :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης