Αντιγράψτε ένα dvd με το DvdShrink

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
guesswho
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από guesswho » 04 Μάιος 2004 22:47

Εισαγωγή

Το tutorial αναφέρεται στην εύκολη ολόκληρη αντιγραφή ενός αυθεντικού dvd για προσωπική χρήση. Το έγραψα καθώς όντας κι εγώ αρχάριος έψαχνα να βρω κι εγώ βοήθεια και παιδεύτηκα πολύ μέχρι να καταφέρω να το αντιγράψω. Ελπίζω να βοηθήσω αρκετούς που έχουν ή πρόκειται να αγοράσουν dvd-recorder.

Βήμα Πρώτο

Κατεβάζουμε από το επίσημο site του προγράμματος το πρόγραμμα DvdShrink και το εγκαθιστούμε.

Βήμα Δεύτερο

Αφού έχουμε ήδη τοποθετήσει το dvd στο dvd-rom και το dvd-r στο dvd-writer πατάμε το Open Disk Εικόνα

Στο νέο παράθυρο επιλέγουμε την τοποθεσία του Dvd-rom.Εκεί δηλαδή που έχουμε τοποθετήσει το πρωτότυπο dvd.Πατάμε OK.
Τώρα το Dvd-Shrink θα πάρει λίγη ώρα μέχρι να αναλύσει το dvd.Στη διάρκεια μπορούμε να σταματήσουμε την ανάλυση πατώντας το Pause.

Εικόνα

Βήμα Τρίτο

Εφόσον έχουμε βεβαιωθεί ότι το Full Disk Εικόνα είναι ενεργοποιημένο (αφού θέλουμε να έχουμε και τα extras και τα menus στο νέο dvd) .Ψάχνουμε τα περιεχόμενα του dvd στα αριστερά (κυρίως Main Movie και Extras) και στη συνέχεια από τον κατάλογο που θα εμφανιστεί δεξιά απενεργοποιούμε τις Γλώσσες και τους υπότιτλους που δεν θέλουμε να έχουμε στο καινούργιο dvd.Στην εικόνα βλέπετε ότι απενεργοποιήσαμε τα Γαλλικά και όλους τους υπότιτλους εκτός από τα Ελληνικά.
Εικόνα

Βήμα Τέταρτο

Εφόσον έχουμε ήδη τοποθετήσει το άδειο dvd Στο dvd writer πατάμε την εντολή BackUp Εικόνα .Στο νέο παράθυρο ,στην καρτέλα Target Device ,επιλέγουμε πρώτα που θέλουμε να αντιγραφεί το dvd,(επιλέγουμε το dvd-writer,παρόλα αυτά μπορούμε να την αντιγράψουμε και στον σκληρό δίσκο) και ονομάζουμε τον φάκελο που θα βάλει κάποια προσωρινά αρχεία, τα οποία θα σβήσουμε αργότερα.
Εικόνα

Βήμα Πέμπτο

Είμαστε λίγο πριν το τέλος και τώρα τα αφήνετε όλα στο Dvd-Shrink.Εφόσον έχετε πατήσει Ok στην προηγούμενη Οθόνη θα σας εμφανιστεί το παρακάτω παράθυρο το οποίο σας δείχνει την πρόοδο της κωδικοποίησης του Dvd.Χαλαρώστε και περιμένετε.(ή γράψτε κανένα tutorial σαν εμένα :P )

P.S. Υπάρχει περίπτωση αυτό το βήμα να μη γίνει καθώς θα σας εμφανίσει σφάλμα ότι η ταινία δεν χωράει στο dvd σας .Τι κάνετε? Αδειάζετε όσο περισσότερο χώρο μπορείτε μέχρι να σας αφήσει να κάνετε την κωδικοποίηση.

Εικόνα

Βήμα Έκτο

Η ταινία έχει αναλυθεί και τώρα επιτέλους γράφετε στο dvd μας. Κρατάει πολύ λιγότερο χρόνο από την κωδικοποίηση, για αυτό μην αγχώνεστε αν σας πίεσε η κωδικοποίηση.

Εικόνα

Καλή αντιγραφή 

Σημειώσεις : Για το tutorial χρησιμοποιήθηκαν το πρόγραμμα DvdShrink έκδοση 3.1, to dvd-recorder Dual ,το αυθεντικό dvd Moulin Rouge και ένα dvd+r 4x της Philips.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος guesswho την 06 Μάιος 2004 18:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 05 Μάιος 2004 00:31

Πολύ καλό, αναλυτικό και εύκολο!
Όταν προμηθευτώ μία αντίστοιχη συσκευή,
θα σε προτιμήσω!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 22 Μάιος 2004 00:39

Πολύ καλό! Το δοκίμασα κι έμεινα ευχαριστημένος 1000%!
7GB έγιναν 4,4GB μέσα σε 35 λεπτά! ;)
Kαι 28 λεπτά η εγγραφή σε 2x με το Roxio...

TEΛΕΙΑ!!!

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 22 Μάιος 2004 02:13

top :-)

Άβαταρ μέλους
guesswho
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από guesswho » 22 Μάιος 2004 23:22

ναί όντως πολύ γρήγορο και πολύ απλό σε σχέση με κάποια άλλα

Άβαταρ μέλους
Yiannis Resbithas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Yiannis Resbithas » 24 Μάιος 2004 16:27

guesswho έγραψε:ναί όντως πολύ γρήγορο και πολύ απλό σε σχέση με κάποια άλλα
Poli kalo to doulevo liges meres tora kai exo mini efharistimenos.

Mia erotisi gia ton guesswho , kseris mipos an mporo me to DVD Shrink na paro komatia apo diafora DVD kai sto telos na ta kano Ena DVD.
Kai ana Nai pos?

Efharisto

Άβαταρ μέλους
cracker

Δημοσίευση από cracker » 27 Μάιος 2004 14:20

φίλε μου αυτό με το dvdshrink δεν γίνετε.

το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις ξεχωριστούς φακέλους VIDEO_TS για το καθένα. και να τα κάψεις σε ένα δισκάκι. λογικά η φέτα σου μετά θα σου βγάζει στο root menu την επιλογή να διαλέξεις.

ή να τα αλλάξεις πλατφόρμα πχ mpeg1 και να τα κάψεις σαν vcd. αλλά αυτό σημαίνει ότι θα χάσεις σε ποιότητα γιατί θα υπάρχει συμπίεση.

αν σε ενδιφέρει αυτός ο τρόπος πες μου να σου πω το πως να το κάνεις.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 27 Μάιος 2004 14:40

Τί μηχάνημα πρέπει να έχει κάποιος για να χρησιμοποιησει το πρόγραμμα;Για να μην χρειάζεσαι 24 ώρες να κάνεις την αντιγραφή...

Selespeed

Δημοσίευση από Selespeed » 28 Μάιος 2004 11:12

Yiannis Resbithas έγραψε: Mia erotisi gia ton guesswho , kseris mipos an mporo me to DVD Shrink na paro komatia apo diafora DVD kai sto telos na ta kano Ena DVD.
Kai ana Nai pos?

Efharisto
Θα επιλέξεις το Re-author και μετά κανεις browsing στο σκληρό σου και βάζεις τα κομμάτια που θέλεις. Αφού πας εκει που έχεις σώσει τα dvd και τα επιλέξεις, θα πατήσεις το κουμπάκι με τα δύο βελάκια και θα κόψεις αυτά που δε σε ενδιαφέρουν. Η άλλη λύση είναι να κάνεις rip μόνο τα chapters που σε ενδιαφέρουν και μετά να τα πάρεις με το shrink.

Και προσοχή στη version!!! ΜΟΝΟ την 3.1 και τις επόμενες !!!!! Σε προηγούμενες δε γράφει καλά την ταινία 2-3 chapters πριν το τέλος...

Από εκεί και πέρα, νομίζω ότι είναι καλύτερο να κάνεις πρώτα rip του dvd στον υπολογιστή και μετα να κάνεις την επεξεργασία. Φθείρει λιγότερο το μηχάνημα.
Και τέλος, η γνώμη μου για το πιο απλό (και πιο γρήγορο, αν εξαιρέσουμε το rip) πρόγραμμα, είναι ότι το καλύτερο είναι το dvd2one 1.1.

Όσο για τις απαιτήσεις του μηχανήματος, δεν υπάρχει και καποιο σοβαρό προβλημα. Με ένα P4 στα 1.9 με μια μετριότατη κάρτα οθόνης, κάνω 15 λεπτά στο dvd2one και περίπου 1-1,5 ώρα μαζί με το analysis (με το analysis είναι διπλάσιος χρόνος, αλλά βγάζει -απ'ό,τι έχω ακούσει- καλύτερη ποιότητα) στο dvdShrink, ενώ έχω κάνει ήδη rip στο σκληρό μου. Ο χρόνος εξαρτάται φυσικά και από το μαγεθος της ταινίας.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 28 Μάιος 2004 13:10

Έχω έναν AMD DURON 700MHz και μνήμη 128ΜΒ.Αξίζει να δοκιμάσω ή θα κάνω 100 ώρες;

Κάποιο πρόγραμμα να μετατρέπει dvd σε ΜPEG ή DIVX αλλά εύκολα χωρίς να ψάχνω για υπότιτλους ξέρετε;

Selespeed

Δημοσίευση από Selespeed » 01 Ιουν 2004 11:03

aguila21 έγραψε:Έχω έναν AMD DURON 700MHz και μνήμη 128ΜΒ.Αξίζει να δοκιμάσω ή θα κάνω 100 ώρες;

Κάποιο πρόγραμμα να μετατρέπει dvd σε ΜPEG ή DIVX αλλά εύκολα χωρίς να ψάχνω για υπότιτλους ξέρετε;
Δε νομίζω να κάνεις περισσότερο από 30-40% μεγαλύτερους χρόνους από το δικό μου.
Από εκεί και πέρα, για το DIVX που αναφέρεις, θα χρειάζεσαι 1-2 μέρες επεξεργασία!!!!!!!! Για προγράμματα που κάνουν τη μετατροπή ευκολα δε ξέρω, αλλά οι χρόνοι είναι τρομακτικοί (τουλάχιστον πριν 1 χρόνο που είχα δοκιμάσει μερικές φορές...).

metosx

Δημοσίευση από metosx » 01 Ιουν 2004 18:10

Φιλε cracker το να κανεις ενα dvd με περιεχομενο κομματια απο αλλα dvd γινεται με το dvdshrinκ!Ιδου και του λογου το αληθες: http://www.videohelp.com/forum/userguides/198813.php

Neofitos

Δημοσίευση από Neofitos » 15 Φεβ 2006 23:41

Θέλω να αντιγράψω(για προσωπική χρήση πάντα) ένα DVD(ταινία) με μεγάλο μέγεθος χωρίζοντάς το σε δύο DVD των 4,7GB, χωρίς να κάνω συμπίεση της ταινίας. Απλά να χωρίσω την ταινία στα 2 περιλαμβάνοντας και τα μενού για τα chapters και τα extras. Πήγα να το κάνω με το DVD Shrink 3.2 μέσω του Ayuthoring και το μόνο που κατάφερα ήταν να σπάσω απλά την ταινία σε δύο μέρη χωρίς να δουλεύουν τα μενού κ.λ.π.

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; : :roll:

Και κάτι άλλο: Μεχρι πόσο τις εκατό συμπίεση σηκώνει για να δείς μιά ταινία με ποιότητα. ΄Συμπίεσα μία ταινία στο 50% - επιλέγοντας βέβαια τις 2 ρυθμίσεις για περισσότερη ποιότητα - (δέν γινόταν λιγότερη συμπίεση γιατί η ταινία είναι 7,8GB) και παρατήρησα ότι στις σκοτεινές σκηνές έχανε σε ποιότητα. : :roll:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Φεβ 2006 13:18

δεν μπορείς να την σπάσεις σε 2 dvd και να παίζουν τα menu...
βάλε σε ένα dvd μονο την ταινία και σε ένα άλλο μόνο τα έξτρα...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες